Slovenské chytré popelnice získaly investici skoro 150 milionů z Tchaj-wanu, kam expandují

Společnost Sensoneo pomáhá s nakládáním s odpady městům i firmám ve více než 80 zemích světa. Letos právě na Tchaj-wanu hodlá otevřít pobočku.

Iva BrejlováIva Brejlová

martin_basila_sensoneo_ceo

Foto: Sensoneo

Martin Basila, ředitel a spoluzakladatel startupu Sensoneo

0Zobrazit komentáře

Když v roce 2017 vznikla, podnikat v oboru takzvaného internetu věcí – tedy připojení „obyčejných“ předmětů do sítě tak, aby mohly počítače monitorovat jejich stav – nebylo nijak neobvyklé. Přesto se slovenská společnost Sensoneo vymykala oblastí, kam takové technologie směřovala. Rozhodla se zaměřit na odpadové hospodářství, počítače nechat monitorovat stav a naplněnost popelnic a algoritmy propočítávat třeba trasy popelářských vozů. Zřejmě se to vyplatilo. Firma právě oznámila, že získala investici ve výši 6,2 milionu eur, tedy více než 146 milionů korun.

Přesvědčit správce odpadových nádob o tom, že si zasluhují chytré zacházení, nebylo jednoduché. Sensoneo zmiňovalo, že ještě před pár lety žádná země odpad skutečně efektivně neřešila. A mnozí zákazníci měli dojem, že chytré krabičky nainstalované na takových místech jsou jen technologie pro technologie.

Přesto je firma přesvědčila. Dokáže totiž ještě předtím, než popeláři sednou do auta, říct, že nemá smysl jezdit vysypávat prázdné nádoby. Naplánuje jim trasu. Snižuje spotřebu pohonných hmot, opotřebení vozů i šetří čas zaměstnanců. Její nástroj slouží pro kompletní digitalizaci a automatickou evidenci procesu svozu. Naplněnost můžou sledovat města i občané.

Zmíněných 146 milionů doširoka otevírá dveře do regionu jihovýchodní Asie, věří firma. Hlavním investorem je totiž společnost Taiwania Capital, vedle toho se na ní podílejí i současní investoři, Crowdberry, EIC Fund a Venture to Future Fund.

sensoneo

Foto: Sensoneo

Senzory Sensoneo v odpadových nádobách

„Sensoneo je vynikajícím příkladem toho, jak může společnost se sídlem v regionu střední a východní Evropy přilákat mezinárodní zákazníky a konkurovat na světovém trhu díky důslednému zaměření na inovace,“ myslí si Mitch Yang, vedoucí partner fondu v rámci Taiwania Capital, který se zaměřuje na investice do firem střední a východní Evropy. „Jsme přesvědčeni, že technologie společnosti Sensoneo určují standardy v oblasti inteligentního nakládání s odpady,“ popisuje.

„Taiwania je mezinárodně uznávaná investiční společnost,“ chválí z druhé strany Martin Basila, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Sensoneo. „Tato investice nám otevírá nové obchodní příležitosti v Asii a je potvrzením našeho růstu v APAC regionu (asijsko-pacifický region – pozn. red.), který je jedním z našich klíčových trhů,“ říká.

Sensoneo v současnosti s nakládáním s odpady pomáhá městům a společnostem ve více než 80 zemích světa. Podle finančních výkazů firma v roce 2021 dosáhla čistého obratu 1,8 milionu eur, zůstávala nicméně v minusu. Loni už utržila přes čtyři miliony eur, tedy v přepočtu asi 95 milionů korun. Stoupal i počet zaměstnanců, a to ze zhruba 50 na 80.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podobný růst tržeb chce zopakovat i v následujících letech – a kromě toho zrychlit ziskovost a přijímat nové kvalifikované zaměstnance.

„Kromě toho plánujeme v letošním roce otevřít naši pobočku na Tchaj-wanu, což nám umožní být blíže našim zákazníkům a přinášet naše řešení inteligentního odpadového hospodářství do asijských zemí,“ dodává Basila.

Firma už instalovala chytré senzory na odpadové nádoby například v Buenos Aires, Dubaji, Reykjavíku, Praze či třeba v Al-Ula v Saúdské Arábii. Naposledy ohlásila zakázku, díky které jich rozprostře víc než 11 tisíc po Madridu.

Kromě optimalizace svozu řeší i zálohování a zpětný sběr odpadů. Je tvůrcem softwarového systému na něj a aktuálně je jediným integrátorem zálohování působícím ve třech zemích: na Slovensku, Maltě a v současné době je i v první fázi zálohování v Rumunsku. Hovoří o tom, že implementuje zálohování v další středoevropské zemi a také v prvním státě v regionu západní Evropy.

Aktuální investice je pro Sensoneo už třetí v pořadí a má označení série A. Uvádí, že dosud získala 2,2 milionu eur, kromě zmíněných fondů také od českých Credo Ventures či Y Soft Ventures.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs