Slovenské vajíčko na vrcholku hory. Soběstačný mikrodomek Ecocapsule si pronajmete i na exkluzivních místech
Ecocapsule shlíží na švýcarské hory
Začátkem července odvezl kamion ze Slovenska k úpatí švýcarských Alp zvláštní náklad. Jakmile ho vyložil, odborníci připoutali na jeho zabudovaná oka lana a zavěsili jeho 2 200 kilogramů na vrtulník. Teprve díky němu náklad vystoupal do výšky 3 020 metrů nad mořem. A poprat se s odlišným tlakem, silnými větry i se sněhem vyžadovalo zkušeného pilota. Ale mobilní obyvatelné vajíčko Ecocapsule je na něco takového stavěné a svým usazením na vrchol hory Titlis tento projekt potvrdil novou kapitolu svého příběhu.
Slovenská firma, která doteď mikrodomky Ecocapsule prodávala, si jich vyrobila několik také pro sebe, respektive k zapůjčení. Pronajmout si je mohou majitelé lokalit, které společnost pečlivě kontroluje. Chce totiž jen exkluzivní místo i odpovídající servis. A taková strategie rezonovala – zmiňovaný Titlis je obsazený na tři měsíce dopředu.
Přitom noc na miniaturním prostoru, ke kterému ovšem aktuálně náleží i soukromá terasa a v noci prakticky i soukromý výhled, tu stojí necelých 700 švýcarských franků (16,5 tisíce korun). O ceně rozhodují ti, kteří si Ecocapsule od výrobce pronajímají. Na švýcarské hoře jsou to provozovatelé lanovek, na jejichž střeše obytné slovenské vajíčko je.
„Na takovém místě, které je skutečně off-grid, Ecocapsule ukáže svou sílu,“ myslí si Tomáš Žáček, zakladatel a šéf firmy. „Je ale pravda, že na Titlisu je to pro nás v extrémních podmínkách trochu experiment,“ dodává. Přestože toto obyvatelné vajíčko už vrtulník přepravoval na střechu domu v centru Bratislavy, případně se v kontejneru vezlo na Bahamy nebo třeba do Japonska, Titlis je nejvyšší místo, kam se zatím dostalo.
Kapsule na vrcholku hory je teď jedna ze tří, kterou si lze po světě na krátkou dobu pronajmout. Další dorazila na maďarský Balaton, kde bude na omezenou dobu součástí minirezortu. Jiná je ve švýcarské Ženevě na festivalu architektury Open House Festival. Další místa se zatím vyjednávají – ve hře je i třeba zámeček ve Francii.
V projektu, který dostal název Rental, má být celkem pět domků. Zbylé dva se teprve vyrábějí. „Největší problém kapsule je, že je jich po světě málo, přitom by si je lidé rádi vyzkoušeli. Proto jsme Rental založili. Chceme zrušit tu bariéru a dostat se k nim,“ popisuje Žáček projekt, který se může stát dalším opěrným bodem pro byznys, ale zatím je hlavně o marketingu.
Objednávky stovek domků
Po světě jsou aktuálně skoro dvě desítky těchto mikrodomků a další jsou předobjednané. Jenže při rychlosti výroby jedné kapsule za měsíc se jejich množství rapidně nezvyšuje, navíc se na vysněné obyvatelné vajíčko čeká minimálně čtyři měsíce. A to ještě pokud jde všechno dobře.
V posledních měsících však všechno dobře nešlo. Celá výroba je stále na Slovensku, jak od začátku firma slibovala. Přesto se některé dodávky v rámci koronavirových opatření posouvaly. Zkrachovala společnost, která do domku dodávala speciální bojler na míru. Stejně tak firma, která dodávala klimatizační jednotku.