Slovenský Sandberg Capital po sedmi letech na trhu hlásí první exit. Prodává podíl v operátorovi Swan

Peter BrejčákPeter Brejčák

sandberg-michal-rybovic-regular-min

Foto: Sandberg Capital

Michal Rybovič, partner v private equity společnosti Sandberg Capital

0Zobrazit komentáře

Slovenská private equity skupina Sandberg Capital, v tuzemsku známá zejména díky svému působení v IT skupině Solitea a nedávné akvizici části společnosti Daktela za stovky milionů korun, teď poprvé od svého vzniku v roce 2014 oznámila exit. Konkrétně se dohodla se společností DanubiaTel na prodeji svého 50procentního podílu ve společnosti Swan, jež je největším alternativním telekomunikačním operátorem slovenského trhu.

„Do společného podniku jsme vstoupili jako vlastník tehdejšího operátora Benestra a DanubiaTel jako akcionář Swanu. Naším společným cílem byla konsolidace telekomunikačního trhu a zvýšení hodnoty Swanu prostřednictvím synergií po fúzi. Společnosti se navzájem skvěle doplňovaly portfoliem nabízených služeb. Podařilo se nám překonat investiční cíle, které jsme si stanovili, takže exit byl přirozeným vyvrcholením naší mise,“ říká partner Sandberg Capital Michal Rybovič.

Spojením operátorů Swan a Benestra v roce 2017 vznikl největší alternativní telekomunikační operátor na Slovensku. Aktuálně je Swan druhým největším poskytovatelem fixních telekomunikačních služeb v byznys sektoru a jeho obrat dosahuje téměř sto milionů eur, v aktuálním přepočtu asi 2,5 miliardy korun.

Poloviční podíl ve společnosti Swan nyní získá její sesterská firma Swan Mobile, jež je členem skupiny DanubiaTel a provozuje také dalšího mobilního operátora zaměřeného na běžné zákazníky s názvem 4ka. Sloučení společností Swan a Swan Mobile je plánováno na přelom letošního a příštího roku.

Skupina Sandberg, která se zaměřuje na investice do menších a středně velkých společností v regionu střední Evropy a aktuálně spravuje aktiva s hodnotou více než 250 milionů eur (6,3 miliardy korun), ze Swanu odchází po čtyřech letech. Výši aktuální transakce, jež podléhá schválení slovenským Protimonopolním úřadem, ani jedna ze stran nekomentuje.

„Nemůžeme komentovat, za kolik jsme náš podíl prodali, ale v Sandbergu jsme prohlásili, že s investicemi z našeho prvního fondu chceme během čtyř let zdvojnásobit investovaný kapitál a dosáhnout průměrného výnosu dvacet procent p. a. V tomto případě jsme to ještě překonali,“ doplnil podrobnosti pro slovenský Forbes Rybovič.

in2021-t

Přečtěte si takéStartuje druhý ročník Innovators 20, kde hledáme největší inovátoryHledáme největší inovátory, kteří mění a inspirují nejen Česko. Startuje druhý ročník Innovators 20

Financujícím partnerem celé transakce bylo konsorcium několika bank včetně Komerční banky, pobočky zahraniční banky, které společnosti DanubiaTel poskytly úvěr o celkové výši 177 milionů eur (4,5 miliardy korun). Výše transakce pak byla podle informací CzechCrunche nižší, na vyplacení Sandbergu směřovala jen část z úvěru.

Samotný Sandberg Capital začátkem letošního roku uzavřel vlastní Fond 2 v celkové výši 109 milionů eur, asi 2,8 miliardy korun. „Strategii zakládáme na investicích do dospělejších společností, což znamená, že typicky přicházíme ve fázi, kdy dosahují prvních úspěchů, mají zaběhnutý produkt, zákazníky a určitou velikost,“ vysvětlil tehdy Rybovič s tím, že konkrétně jde o firmy se ziskem před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) alespoň na úrovni 25 milionů eur.