Slovenský startup chce změnit svět zdravotní péče na dálku. V dobývání trhu mu pomůže trojice českých miliardářů

Peter BrejčákPeter Brejčák

scase-team-min

Foto: Scase

Část týmu slovenského startupu Scase

0Zobrazit komentáře

Poskytování zdravotní péče na dálku pomocí videohovorů mezi lékařem a pacientem se v posledních letech stává stále větším trendem. Oblast takzvané telemedicíny umožňuje poskytovat konzultace a přináší jednodušší způsob vyšetření pacientů nacházejících se v odlehlých oblastech bez přístupu k zdravotní péči. A to výrazně rychleji, než kdyby se měl doktor přesouvat.

Problémem mnoha existujících řešení v telemedicíně však je neschopnost měřit základní data o zdravotním stavu pacienta. Právě na tuto oblast se ale soustředí slovenský startup Scase, jenž kombinuje měření vitálních funkcí prostřednictvím několika senzorů – jako IR teploměru, pulzního oxymetru, glukometru nebo tlakoměru – s komunikací mezi lékařem a pacientem na dálku.

Pacienti by tak měli získat větší komfort v rámci vzdáleného monitorování jejich zdravotního stavu. Tato technologie by také měla snížit náklady na zdravotní péči. Tvůrci Scase zároveň věří, že se pomocí jejich řešení může zvýšit ochrana zdraví například při extrémně nakažlivých chorobách, jako je i COVID‑19.

Slovenský startup teď na své cestě dobývat globální trh získal důvěru investorů. Půl milionu eur, v přepočtu bezmála 13 milionů korun, do Scase vložil fond BTCZ Ventures spadající pod společnost bpd partners a B3 Holding rodiny Brůžkovy. bpd partners spravuje investice podnikatelské trojice Vasila Bobely, Jana Dobrovského a Petra Pudila, kteří podle magazínu Forbes patří mezi padesátku nejbohatších Čechů.

scase-min

Foto: Scase

Zařízení Scase obsahuje senzory jako IR teploměr, pulzní oxymetr, glukometr nebo tlakoměr

„Cítíme šanci být při faktickém začátku praktické telemedicíny, dalšího kroku v poskytování dobré a dostupné zdravotní péče. Zaujalo nás zajímavé propojení vyspělé technologie v přenosném zařízení s pokročilým softwarovým řešením, které propojí pacienta s lékařem bez nutnosti přímého kontaktu,“ komentuje Pavel Brůžek, jednatel BTCZ Ventures a předseda představenstva bpd partners.

„Řešení, která připravují kolegové z Scase, by se mohla stát významným krokem k zajištění větší dostupnosti péče i pro lidí, kteří z nejrůznějších důvodů nemají snadný přístup ke svému lékaři či nemocnici. Kolegům přejeme úspěšný start a věříme, že naše investice jim pomůže prorazit s výjimečným produktem,“ dodává Brůžek.

Scase zakládal v roce 2019 Martin Pekarčík s cílem vyvinout diagnostické a přenosné zařízení, které v sobě kombinuje inteligentní senzory a zároveň poskytuje efektivní správu zdravotního stavu prostřednictvím digitální medicínské platformy.

„Vážíme si důvěry, kterou do nás bpd partners vložilo, a věříme, že díky tomu můžeme nabídnout řešení Scase na globálním trhu a dostaneme se tak až k samotným uživatelům. Zároveň chceme navázat spolupráci s mezinárodními organizacemi a nemocnicemi a přičinit se o zlepšení zdravotní péče ve světě,“ říká Martin Pekarčík.

Impuls na výrobu diagnostického řešení podle Pekarčíka přišel po diskusích s lékaři a zdravotnickým personálem. Podnět k vzniku samotného nástroje se skládal ze tří nedostatků, které se objevují v ekonomicky méně vyspělých zemích – z nedostatečného počtu trénovaného zdravotnického personálu, nedostatku kvalitních medicínských přístrojů a neefektivně vedené pacientské databáze.

Společnost již v letošním červenci získala certifikaci výrobce a distributora zdravotnických pomůcek na mezinárodním trhu, aktuálně je v procesu získání označení CE Mark, které potvrdí její uplatnění na trhu jako medicínské řešení. Scase však již je součástí několika mezinárodních pilotních projektů.

scase-2-min

Foto: Scase

Zařízení slovenského startupu Scase

Nejběžnějším případem využití je vzdálený monitoring pacientů s kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou I. a II. typu, s koronavirem či post-covid syndromem, případně pacientů po jednodenních operacích. Jako přenosná databáze a diagnostika se pak využívá v zemích jako Albánie a Severní Makedonie.

Sedmnáctičlenný tým sedící v Bratislavě má za sebou spolupráce například s Rozvojovým programem OSN, SlovakAid nebo EIT Health. Na domácím trhu je Scase využíváno například v kysucké nemocnici při monitorování pacientů hospitalizovaných s COVID-19 a na interním oddělení. Historicky již získalo ocenění Technologický projekt roku v rámci soutěže Vodafone Nápad roku, účastnilo se GE Healthcare akcelerátoru a získalo ocenění v rámci Healthcare Lab organizovaného společnostmi Roche a Civitta.

Navzdory tomu, že je řešení zatím ve fázi pilotních testů, je po něm podle vyjádření firmy velká poptávka. Jen za poslední rok společnost uzavřela spolupráce v hodnotě přesahující 300 tisíc eur, tedy necelých osm milionů korun. Získaná investice má startupu pomoct především v získávání dalších partnerů, uvedení produktu na mezinárodní trh a získání dalšího kola financování.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym