Slovenský startup Sensoneo pomáhá chytře nakládat s odpady už v 60 zemích. Od investorů získává desítky milionů
Odpadu v České republice dlouhodobě přibývá. Zatímco v roce 2009 u nás jeden člověk v průměru vyprodukoval 316 kilogramů ročně, o deset let později to bylo už 500 kilogramů na osobu za rok. Ani situace v jiných zemích na světě není nijak lepší. Na vlně rostoucího zájmu o řešení tohoto problému se tak veze slovenský startup Sensoneo, který nabírá od investorů desítky milionů korun.
Sensoneo vyvíjí a poskytuje řešení pro inteligentní správu odpadů a aktuálně se podílí na projektech ve více než 60 zemích světa. Od svého založení v roce 2017 získalo investice v celkové výši 2,8 milionu eur, přibližně 70 milionů korun, například od českých Credo Ventures, Y Soft Ventures nebo investiční platformy Crowdberry.
K nim se nyní přidává Fond Evropské rady pro inovace a fond Venture to Future, který je společnou iniciativou Evropské investiční banky a slovenského ministerstva financí. Do startupu, který svými technologiemi pomáhá učinit odpadové hospodářství efektivnější a udržitelnější, vložily dva miliony eur, v přepočtu přes 50 milionů korun.
„V Sensoneu vyvíjíme a poskytujeme snadno nasaditelné inovace, které města a podniky připravují na řízení odpadu budoucnosti. Velmi nás těší, že díky této investici budeme moci naši misi ještě výrazněji podpořit,“ říká Martin Basila, ředitel a spoluzakladatel Sensonea, které oficiálně sídlí v Bratislavě a v letošním březnu otevřelo pobočku v americké Arizoně.