Slučování obcí a škol by venkov poškodilo. Stejně tak i zálohování PET lahví, říká šéfka malých obcí
Poslankyně Eliška Olšáková kritizuje návrhy na slučování malých obcí a zřizovatelů škol. Staví se také proti plánovanému zálohování PET lahví.
Při hledání úspor ve veřejných financích se opakovaně dostává na stůl téma slučování malých obcí. Jako opatření ke zlepšení efektivity veřejné správy jej navrhovala Národní ekonomická rada vlády (NERV). Podle jejích odhadů by připojení menších obcí pod tisíc obyvatel k větším celkům přineslo úsporu až 10 miliard ročně. Česká samospráva je roztříštěná do více než šesti tisíc obcí, přičemž přes polovinu z nich má méně než 500 obyvatel. To je unikátní i v evropském srovnání. Poslankyně za STAN Eliška Olšáková, která je rovněž předsedkyní Sdružení místních samospráv, však s tímto pohledem nesouhlasí. A tvrdí, že analýza nepracovala s relevantními daty.
„Vy možná ušetříte za plat starosty, na druhou stranu to obrovsky sebere politické body – starosta bude mít na starost větší území a majetek, provozní náklady malé obce musíte promítnout do fungování většího celku. Nevím, jestli uspoření nepatrné části rozpočtu stojí za to, abychom si rozbili to, co nám funguje,“ říká Olšáková v podcastu Crunch. Pusťte si ho ve videu výše nebo na YouTube, Spotify či v Apple Podcasts.
Podle Olšákové je důležitější podpora starostů a snížení administrativní zátěže, což je paradoxně něco, co svým návrhem prosazuje i NERV. „Starosta je vlastně hrozně levný manažer. Člověk, který nejlépe zná své území a ví, jak řešit problémy, ať už jde o krize jako covidová pandemie a povodně, nebo o každodenní záležitosti,“ dodává.
Starostové s Vítem Rakušanem v čele pochopitelně redukci počtu obcí moc nefandí – místo toho podporují dobrovolné slučování v takzvaném společenství obcí. Od letošního ledna se mohou obce takto spojovat za účelem sdílení „létajících“ úředníků, kteří řeší odbornou administrativu, nebo mohou koordinovat veřejné služby – například svoz odpadů. Příklady z Dánska nebo Estonska, kde samospráva sestává z 98 a 79 obcí, by podle dřívějších vyjádření Rakušana i Olšákové v Česku nefungovaly.
„V Dánsku jsem byla. Ty regiony mají pocit, že byly sloučením poškozeny. A historicky je fungování a financování samospráv zcela jiné než u nás. My jsme slučování v době totality už zažili a víme, že střediskové obce úplně nefungovaly, proto po revoluci docházelo k osamostatňování obcí,“ poukazuje Olšáková.