Slunce, nebo salám? Vědec vydával chorizo za hvězdu, tisícům lidí to nepřišlo divné
Vypadá to, že když vyfotíte uzeninu a s dostatečnou vážností ji vydáte za hvězdu, lidé vám to zbaští. Vědec se za svůj vtípek ale musel omluvit.
Étienne Klein, francouzský fyzik, filozof, ředitel výzkumu tamní komise pro atomovou energii a popularizátor vědy, se právě stal jedním z nejznámějších žijících vědců minimálně v Evropě. V naší sluneční soustavě. Nebo možná v celé galaxii. Měřítko tady hraje velkou roli. Na svém poměrně oblíbeném twitterovém účtu totiž Klein zveřejnil fotografii španělského salámu, kterou označil za snímek hvězdy Proxima Centauri zachycený Webbovým teleskopem. A spousta lidí obrázek vůbec nezpochybňovala.
„Ta hloubka detailů… Každý den objevujeme nový svět,“ uvedl Klein na Twitteru. Popisoval tak fotografii ukazující do vskutku milimetrových podrobností nepravidelný kulatý objekt.
Fotografii sdílely tisíce lidí, mnozí s představou, že hledí na zázrak vyspělosti lidské techniky. Poslední známá fotografie nejbližší hvězdy od Slunce totiž vypadala spíš jako záblesk světla v temnotě. Bez jakýchkoliv podrobností nebo dokonce jen náznaku tvaru. Zato salám poskytoval i představu tryskajícího žhavého plazmatu, rozumějme kousků tuku.
Photo de Proxima du Centaure, l’étoile la plus proche du Soleil, située à 4,2 année-lumière de nous.
Elle a été prise par le JWST.
Ce niveau de détails… Un nouveau monde se dévoile jour après jour. pic.twitter.com/88UBbHDQ7Z— Etienne KLEIN (@EtienneKlein) July 31, 2022
Klein podle všeho není salámista. Hoax pocházející přímo od vědce na Twitteru způsobil takový zmatek, že Klein brzy svůj vtípek raději přerušil vlastním přiznáním, že jde o plátek choriza. A že je potřeba nepřijímat zprávy ani od autorit s představou, že jsou nutně pravdivé.
„Pojďme se naučit mít se na pozoru před argumenty autorit stejně tak jako před samotnou výmluvností některých obrazů,“ napsal. A jako vysvětlení dodal i lépe zaostřený plátek salámu.