Soběstačné vily na chůdách. Na Bali vyrostou domy, které bude možné stěhovat z místa na místo
Domy na chůdách, které lze snadno smontovat i rozmontovat a postavit na zcela novém místě. Tak by se dal ve zkratce popsat projekt architekta Alexise Dorniera, jenž navrhuje domy na ostrově Bali, oblíbeném kousku ráje, který objevuje stále větší počet turistů.
Bali patří mezi vůbec nejvyhledávanější dovolenkové destinace cestovatelů z téměř všech kontinentů. Na své si zde přijdou tradiční batůžkáři s ne příliš vysokým rozpočtem i milovníci absolutního luxusu, pro které není problém za týden stráveném na rajském ostrově zaplatit částky pohybující se ve stovkách tisíc korun.
Pokud jste někdy měli možnost strávit alespoň pár dní na tomto indonéském ostrově, zřejmě tušíte, proč je ostrov tak lákavým. Za posledních 10 let počet turistů navštěvujících Bali každoročně vzrostl o několik stovek tisíc. Zatímco v roce 2008 zde podle statistik počet turistů nedosahoval ani dvou milionů, v roce 2017 to bylo již téměř šest milionů. Mezi nejčastější hosty ostrova patří obyvatelé Číny, Austrálie, Indie, Japonska a Spojených států.
Nádherné scenérie panenské přírody, příjemné klima a teploty, průzračný oceán s perfektními vlnami pro surfaře, kultura tamních obyvatel nebo třeba náboženské památky, to všechno jsou důvody, proč je Bali tolik atraktivní destinací. A není se čemu divit, když se někteří lidé rozhodnou opustit svou rodnou zem a usadí se na ostrově natrvalo.
K tomu je však zapotřebí sehnat dostatečně kvalitní bydlení, což není vůbec snadný úkol. Na místo toho, aby si pronajímali domy od místních, se mnoho nových rezidentů rozhodne vybudovat vlastní střechu nad hlavou.
Využít k tomu mohou i některý z domů původem německého architekta Alexise Dorniera, který žije na Bali od roku 2013. Architektovi, který za sebou na ostrově zanechal již celou řadu velice povedených projektů, se nelíbilo, že mnoho pozemků je rezidentům pronajímáno pouze krátkodobě a domy, které na nich vzniknou, jsou po několika letech zbourány.
„Skutečností je, že zde často najdeme pozemky pronajímané na omezený počet let,“ vysvětlil Dornier pro magazín Dezeen. „Tato situace vyžaduje, abychom využívali montované proptech (property + tech, tedy nemovitosti propojené s technologiemi – pozn. red.) stavby, které by bylo možné rozmontovat a znovu postavit někde jinde.“
Jeho řešením jsou prefabrikované domy pojmenované Stilt Studios, které lze snadno rozmontovat a zase smontovat na místě, které dům poznamená jen minimálně. Toho se daří dosáhnout pomocí kůlů zapuštěných do země, které zvedají celý dům nad úroveň terénu, a tak jsou potřeba jen jeho minimální úpravy.
Rozmontovat, přesunout, postavit
Každý z domů byl navržen tak, aby co nejlépe odpovídal zásadám oběhového hospodářství, tedy aby materiál, ze kterého je postaven, vydržel co nejdéle, aby při jeho montáži či demontáži nevznikal žádný odpad či znečištění, a aby byl dům co možná nejšetrnější k životnímu prostředí.
Dům využívá z velké části dřevěný materiál a také ocel, ze které je základní konstrukce stavby. Do budoucna by však Dornier chtěl ocel nahradit CLT panely, tedy konstrukcí z kolmo na sebe lepených vrstev masivu, které jsou více šetrnější k životnímu prostředí a zároveň mají podobné vlastnosti jako ocel.
Soběstačnost domu zajištuje systém na zachytávání dešťové vody, solární panely umístěné na střeše, i její tvar s výraznými přesahy, který zabraňuje pronikání slunečních paprsků do interiérů. Dornier zároveň vidí možnost pěstovat vlastní potraviny přímo pod budovou.
Productboard shání posily na následujících pozicích
Více na CzechCrunch JobsV jednom z prvních Stilt Studios vznikne zázemí pro samotného architekta a jeho tým. Dům by měl vyrůst v korunách stromů a palem, které mu budou vytvářet perfektní stín. Dornierovi klienti však nebudou mít na výběr pouze z jednoho typizovaného domu. Architekt jim chce nabízet různé tvarové typologie i zpracování fasád a zároveň chce dosáhnout možnosti propojování jednotlivých domů.
Podle Dorniera by jeho domy mohly značně pomoci i v rostoucím turistickém ruchu. Díky Stilt Studios by totiž bylo možné v poměrně krátkém čase a s minimálními technickými nároky vybudovat obydlí pro turisty i na méně dostupných místech, čímž by se podpořila tamní ekonomika.