Sotva padl režim, vrhla se do podnikání. Dnes pomáhá rozjet byznys i dětem z azylových domů
Olga Girstlová po úspěšné vlastní kariéře začala podporovat mladistvé ze znevýhodněných podmínek v tom, aby si plnili své sny.
Olga Girstlová se od technologií a ekologie dostala až k podpoře podnikání jako takového
Krátce poté, co v roce 1989 padl komunistický režim, už Olga Girstlová běžela na úřad s dokumentací na založení své první firmy. Od té doby se vypracovala na úspěšnou podnikatelku, která se věnovala komunikačním technologiím či ekologii, a za svůj přístup k byznysu posbírala mnoho ocenění. Nakonec se ale našla v pomoci těm, kteří nemají start do života lehký, a podnikatelské myšlení a zkušenosti nyní předává dětem z azylových či dětských domovů.
Společností, kterou už květnu 1990 založila se svým otcem a manželem, byla firma GiTy. Vsadila na tehdy zcela nový trend – počítače, respektive komunikační infrastrukturu, po které se postupně začala tvořit poptávka. Dodávali širokou paletu produktů od kabelů přes servery po GPS systémy a další. S heslem „od zásuvky po satelit“ budovali firmu následující téměř dvě dekády.
„V každé době je rozjíždění firmy stejné. Prostě musíte chytit správný vítr. Konkurenci jsme měli i na začátku 90. let v mezinárodních firmách, které před námi měly náskok. Velice rychle nám pak rostla i ta domácí. Musíte mít něco navíc. My jsme dodržovali termíny a stavěli na kvalitě,“ zmiňuje Girstlová poučku, které se drží dodnes. Po prodeji GiTy se před třinácti lety vrhla do ekologie a podobně jako u komunikací zachytila v zárodku nástup šetrnějšího přístupu k podnikání.
Inspirovala se ve Spojených státech, kde se už tehdy razilo heslo „ecology is a good business“, a s manželem založila startup, který se věnoval recyklaci tetrapakových obalů. Na ekologický stavební materiál, který z nich začali vyrábět, získali patent v Evropě i Spojených státech. Takzvaný Packwall byl použit například i americkým partnerem při výstavbě továrny Tesly v Arizoně.
To vše dnes však považuje za uzavřené kapitoly. Neustále plná energie se totiž vrhla do zcela nové výzvy. „Žila jsem šťastný život. Překonala jsem i vážnou nemoc, za což jsem byla ráda. A pak jsem si říkala, co budu dělat dál. Najednou jsem dostala myšlenku, že chci předávat své schopnosti lidem, kteří mají nějaký handicap na startu,“ popisuje Girstlová.
Zaměřila se tak na děti z azylových domů a dětských domovů a spojila se za tím účelem s Nadací ZET českého profesora managementu Milana Zeleného. Ten působí na několika zahraničních vysokých školách a zabývá se třeba produktivitou práce nebo teorií řízení.
„Lidé z dětských domovů nebo azylových domů handicap na začátku prokazatelně mají,“ říká úspěšná podnikatelka, která se před osmi lety rozhodla, že je začne podporovat, a založila ve spolupráci s nadací neziskové Letní podnikatelské kempy. Podnikatelského ducha prý nemá každý, ale jde pomoci těm, kteří ho v sobě mají skrytý.