Soukromé tryskáče kdysi umýval. Teď mladý Čech získal 10 milionů a se svým startupem chce vylepšit jejich provoz

Peter BrejčákPeter Brejčák

danielvales

Foto: Strafos

Zakladatel a šéf českého startupu Strafos Daniel Valeš

Daniela Valeše letadla fascinovala už od dětství a již během studií si přivydělával umýváním soukromých tryskáčů na pražské Ruzyni. Postupně se vypracoval a vyzkoušel si různé role v několika leteckých společnostech. Ve dvou z nich se dostal na pozici prodávání letů a zkusil i práci brokera.

Na těchto pozicích byl Valeš odpovědný za efektivní využívání letadel či ziskovost prodaných letů. Když pak na trhu hledal řešení, které by mu každodenní práci ulehčilo, žádné nenašel. Proto se rozhodl s kolegy založit vlastní startup na omezení manuálních kalkulací, ručního přepisování dat i lidské chybovosti.

Se systémem Strafos teď třiadvacetiletý Daniel Valeš plánuje změnit způsob, jakým provozovatelé private jetů fungují.

strafos-ui

Alpha verze plánovacího systému Strafos

„Provozovatelé private jetů používají různé CRM systémy pro správu zákazníků, ale většinu svých kalkulací a následné letové přípravy musí dělat stejně manuálně. Výhodou Strafosu je celková automatizace výpočtů od momentu obdržení poptávky na let společně s dynamickými optimalizacemi zohledňující i prázdné přelety,“ popisuje Valeš.

Strafos tak umožňuje maximálně využít potenciální kapacitu letadla a zároveň zvýšit profitabilitu. V minulosti již startup prošel inkubátorem ESA BIC Prague a v budoucnost tohoto řešení věří také investoři. Deset milionů korun do firmy nyní vložil venture kapitálový fond Lighthouse Ventures a angel investor Radek Ondráček.

„Detailní znalosti a kontakty v oboru, obrovský globální trh, co na svoji digitalizaci teprve čeká, a mladý ambiciózní tým pod vedením energického CEO Daniela Valeše – přesně tyto ingredience budoucího úspěchu nás přesvědčily finančně podpořit Strafos,“ říká Michal Zálešák, Managing Partner Lighthouse Ventures.

strafos-lhv

Zakladatel Strafosu Daniel Valeš spolu s investory a dalšími partnery

Tuzemský startup už mezi provozovateli malých i velkých soukromých letadel získal první pilotní zákazníky a kromě několika českých firem systém Strafos pilotně využívá například i švédská EAC Group.

„Počet letadel v naší správě roste velmi rychle, a tak vidíme velký potenciál v tomto systému a jeho přínosech – nejen úspoře času, ale zejména optimalizaci cenotvorby letů,“ říká Anna Bergmanová, šéfka EAC Group.

Strafos se však zatím jen rozbíhá. V zákaznické expanzi, produktu i uzavřených partnerstvích má být zlomový příští rok, kdy během jeho první poloviny přinese zákazníkům v Evropě nový optimalizační nástroj pro správu letů zaměřený na profitabilitu. Časem má dojít také na velkou expanzi. „Máme globální ambice a naším cílem jsou po Evropě také Spojené státy americké, což je největší trh s privátními lety na světě,“ dodává Valeš.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Ze střední Evropy až do celého světa. V Polsku hledají české startupy, kterým otevřou dveře na globální trhy

Michal MarekMichal Marek

warsaw-min

Varšava láká startupy ze střední a východní Evropy

V sousedním Polsku se letos již počtvrté v řadě schyluje k jedné z nejvýznamnějších startupových událostí v regionu. Polská pobočka poradenského velikána PwC ve Varšavě rozbíhá další ročník akcelerátoru Startup Collider, jehož cílem je vybrat nadějné evropské startupy a umožnit jim rozvinout svůj byznys. Cílem akceleračního programu je úspěšná expanze primárně napříč regionem střední a východní Evropy, na kterou pak může navázat rozlet do světa.

„Startup Collider zúčastněným startupům nabízí možnost pokročit do další fáze vývoje, a to díky podpoře ze strany expertů, kteří jim pomůžou nejen správně nastavit byznys model, ale také je propojí s klienty po celém světě. Co je ale nejdůležitější, spolupráci se startupy v programu nevnímáme jako jednorázovou záležitost, ale jako začátek dlouhodobého vztahu, který se bude vyvíjet dle měnících se potřeb trhu,“ komentuje akcelerační program vedoucí Startup Collideru Jolanta Kokosińska.

Růstový program Startup Collider světoznámé PwC se specializuje primárně na startupy, které již v regionu střední a východní Evropy působí, úspěšně implementovaly svá řešení, mají určitou uživatelskou základnu a nyní hledají příležitost k expanzi. Akcelerátor je proto zajímavou příležitostí i pro české startupy. Ostatně loni v něm uspěl český projekt Behavera vyvíjející simulační hru, která pomáhá při náboru zaměstnanců.

pwc

Jolanta Kokosińska z polského PwC

Účast v akceleračním programu však není zapovězena ani těm startupům, které fungují jinde v Evropě či ve světě, ale se svým byznysem chtějí expandovat právě do střední a východní Evropy. Toho ostatně startupy během posledních tří ročníků programu hojně využívaly. Do Startup Collideru se kromě středoevropských a východoevropských startupů zapojily projekty ze Spojeného království, Španělska, Belgie, ale třeba i z Austrálie a Kazachstánu. Celkem se za tři roky přihlásilo 540 startupů ze všech kontinentů světa.

„Technologie vyvinuté našimi startupy jsou od sebe velmi odlišné a diverzita předkládaných řešení je úžasná. Již nyní jsme postavili široké portfolio unikátních inovací se stovkami variant implementace. V rámci nadcházejícího ročníku hledáme řešení z oblastí automatizace procesů a digitalizace, ale také z oblastí jako fintech, regtech, insurtech, blockchain či různých řešeních pro oblast e-commerce, zákaznické zkušenosti a projektů napojených na péči o zaměstnance,“ komentuje široký záběr programu Karol Mirosz-Dudkowski, expert z PwC a člen týmu Startup Collideru.

Přihlášky do akceleračního programu jsou otevřeny do 8. prosince 2019. Jakmile budou registrace uzavřeny, všechny přihlášky budou podrobně analyzovány a v polovině března příštího roku bude zhruba 10 až 15 nejnadějnějších startupů vybráno do samotného programu. To hlavní, na co PwC v rámci svého akcelerátoru láká, je kurz v délce šesti měsíců. Během něj pak budou zástupci startupů sbírat potřebné znalosti k rozšíření a optimalizaci svého byznysu a zároveň budou zváni na různé oborové akce, které jsou nesmírně důležité pro networking.

pwcoffice

Kanceláře PwC v polské Vratislavi

Završením programu je takzvaný Demo Day, konaný v říjnu 2020, kde budou všechny vítězné startupy svůj projekt představovat nejen před porotou, ale také před investory. Zakladatelé zajímavých projektů budou navíc v rámci této akce mít možnost oslovit tisíce klientů PwC, kteří chtějí inovovat a hledají pro to vhodné partnery.

Přihláškový formulář pro zájemce o zapojení do Startovka Collideru je dostupný zde.