Špatná zpráva pro lyžaře, pro přírodu drama. Na hory bez sněhu bychom si měli zvykat, říká klimatolog
„S ohledem na vodní bilanci na jaře můžeme jen doufat, že výšku sněhu v Evropě příroda ještě dožene,“ dodává k současné situaci klimatolog Radim Tolasz.
Místo lyžáků jsme zatím mohli na horách, které máme nejblíž, nasadit ve většině případů leda tak pohorky. Aktuální zimní sezona totiž lyžování, běžkování a jízdě na snowboardu příliš nepřeje. Lyžařské areály tak bojují po loňském příznivém roce s dalším náročným obdobím, místo pandemie jim však teď škodí proudění nebývale teplého vzduchu. Blátivá zima ale nebude v nadcházejících letech rarita, naopak bychom si na ni měli zvykat. A i když je to problém pro provozovatele areálů, jejichž živobytí staví na zimních sportech, podle klimatologa a meteorologa Radima Tolasze jde o mnohem horší zprávu především pro přírodu.
Leden bývá po prosincové vánoční oblevě zpravidla nejchladnějším měsícem roku. O to více nás v posledních týdnech šokoval pohled na vrcholky hor, které bělostně nezářily do dálky a naopak příliš nelákaly svým hnědým zbarvením. Na začátku letošního roku nebylo na vrcholcích Šumavy po sněhu ani památky, což je jev, ke kterému v historii měření tamních stanic došlo vůbec poprvé.
Podobně na tom byly také Kašperské hory, Krkonoše, Beskydy i Jeseníky, kde pokrývka sněhu na začátku ledna oscilovala mezi pěti a třiceti centimetry. A není se čemu divit. Teploty se v některých dnech pohybovaly i 15 stupňů nad dlouhodobým průměrem.
„Pro české hory to už je téměř normální situace. V posledních deseti letech zde bývá v prosinci a lednu opravdu málo sněhu. Výšku sněhu nad dva metry jsme v posledním období zaznamenali jen v roce 2019, a to jen v nejvyšších polohách Krkonoš a Beskyd,“ přibližuje přední český klimatolog a meteorolog Radim Tolasz.
I provozovatelé sjezdovek potvrzují, že jde v kontextu posledních let o nový normál. „Myslím, že je to normální. Minulá sezona byla skvělá a nyní je špatná. To se bude pořád opakovat a bude to horší a horší,“ říká majitel lyžařského areálu v Orlických horách Radko Hartman.
V první polovině ledna tak byly mnohé sjezdovky na území Česka bez sněhu, provozovatelům lyžařských středisek nadto teplé počasí rozpouštělo i velkou část zásob umělého sněhu. Teplota se totiž i ve vyšších polohách držela na začátku ledna nad nulou, klesat pod bod mrazu začala až v polovině měsíce. Sjezdovky v Krkonoších hlásí většinou kolem 40 centimetrů sněhu. V Jizerkách, Krušných horách a na Šumavě však není v provozu takřka žádná sjezdařská dráha, v Orlických horách asi polovina.
„My jsme nezasněžovali vůbec a areál je mimo provoz. Nejsou lidé na sezonní práce, k tomu jsou drahé energie. Něčemu takovému se nedá přizpůsobit. Jediné možné řešení je areály do 800 metrů nad mořem uzavřít,“ doplňuje Hartman. Zasněžování totiž v případě, kdy je teplota nad nulou, vážně nemá cenu. Náročný proces navíc vyžaduje tisíce litrů vody, je tak náročný nejen na náklady, ale také na ekologickou udržitelnost.
Nebývalé proudění teplého vzduchu
Extrémní sněžení, které jsme zaznamenali v polovině loňského prosince i v nižších polohách, podle Tolasze jen potvrdilo, že se podobné situace vyskytují pořád častěji. Sněhová pokrývka však ani v takových případech nemá kvůli vysoké teplotě dlouhého trvání.
„Většina nadcházejících zimních sezon se v klimatických modelech ukazuje jako teplejších, s převahou dešťových srážek nad sněhovými – a to i ve výškách kolem 800 metrů nad mořem. Vrcholové části našich hor budou stále oblastmi se sněhovou pokrývkou v zimním období, přičemž se toto trvání bude nadále postupně zkracovat,“ vysvětluje Tolasz.