Spojení práva a technologií. Advokáti z Havel & Partners představili digitálního notáře, který funguje na blockchainu

Peter BrejčákPeter Brejčák

nespurek

Foto: Havel & Partners

Robert Nešpůrek, společník advokátní kanceláře Havel & Partners

Když se mluví o propojení technologického produktu od inovativního startupu se zavedeným hráčem v konzervativním odvětví, pravděpodobně vás nenapadne, že půjde o právo. Právě takový projekt ale v Česku vznikl. Největší tuzemská advokátní kancelář Havel & Partners spojila síly s nástrojem Mytitle a společně představili Certoo – digitálního notáře, který zjednodušeně řečeno umožňuje získat důkaz o autorství děl, dokumentů či dat.

Certoo čerpá ze zkušeností v oblasti autorského práva a ochrany duševního vlastnictví obou zapojených firem. Z technologického hlediska funguje na blockchainu, tedy decentralizované databázi, která se podobně jako řetěz z jednotlivých článků skládá z navazujících bloků. Díky způsobu zápisu není možné data upravovat zpětně.

Uživatelé nástroje díky tomu mohou doložit své autorství certifikátem, který obsahuje veškeré důležité informace, především časový záznam. Podle svých tvůrců tak Certoo přináší nový standard na poli ochrany duševního vlastnictví. Mytitle do projektu vkládá svoji technologii, Havel & Partners pak garanci právní funkčnosti a využitelnosti v praxi. Jak taková spolupráce vůbec vznikla?

„Z naší praxe víme, v jak těžké situaci bývají autoři, pokud chtějí prokázat, že jsou autory nějakého díla, tedy že byli první, kdo jej vytvořili. Víme, jak by měl vypadat produkt, který bychom chtěli nabízet klientům a sami využívat. A v Mytitle měli podobný produkt na bázi blockchainu již technologicky vyvinutý. Cílem společného projektu je zůstat lídrem v uvádění inovativních technologií nejen do právní praxe,“ popisuje pro CzechCrunch Robert Nešpůrek, partner v Havel & Partners.

Jde o klasickou databázi, do které můžete něco zapsat a poté z ní číst. Data ovšem není možné mazat nebo měnit.

Certoo funguje jako online nástroj, kam uživatel nejprve nahraje soubor s dílem jakékoliv povahy od textů a smluv přes zvukové záznamy až po fotky nebo architektonické návrhy. Souboru je přidělen takzvaný unikátní „hash“, tedy něco jako digitální otisk, který se začlení do sítě Litecoin, což je veřejný a transparentní blockchain. Na základě něj pak autor získá unikátní certifikát, že daný soubor byl k určitému datu nahrán do Certoo.

Uživatelé v rámci nástroje získávají vlastní úložiště, kam mohou přidávat další soubory a provádět jejich administraci. Mají vždy po ruce potvrzení, že ke konkrétnímu datu soubor drželi a v případě sporu mohou prokázat své autorství. Tvůrci navíc slibují nadstandardní zabezpečení a šifrování uložených dat.

„Certoo využívá blockchain a všechny jeho přednosti primárně jako nástroj. Jde v podstatě o klasickou databázi, do které můžete něco zapsat a poté z ní číst. Data ovšem není možné mazat nebo měnit. Uživatelé jednoduše, rychle a dostupně získají nepopiratelný důkaz o tom, že dílo vytvořili v určité podobě a určitém čase. To je v autorskoprávních sporech klíčové,“ popisuje základní princip Vít Krajíček, ředitel a spoluzakladatel Mytitle.

„Řada právních systémů v USA i Evropě uživatelům neumožňuje chránit určitá díla zápisem, který spravuje některá z veřejnoprávních autorit. Autor se tak může velmi snadno dostat do důkazní nouze. Sice může tvrdit, že právě on je v určitém čase autorem určitého díla, nicméně by měl být za všech okolností schopen to i prokázat,“ vysvětluje myšlenku za projektem Pavel Amler, senior advokát z Havel & Partners.

mytitle2

Foto: Mytitle

Vít Krajíček a Ctirad Hemelík, spoluzakladatelé startupu Mytitle

Nástroj cílí zejména na profese, jako jsou copywriteři, fotografové, hudebníci, skladatelé, architekti, designéři nebo vývojáři. Právě jim se totiž může hodit oficiální důkaz o tom, že jimi vytvořené dílo existovalo k určitému datu, což předtím mohli hodnověrně prokazovat pouze notářským zápisem s vyššími časovými i finančními náklady.

Jeden soubor je na Certoo možné zapsat za přibližně 65 korun, nástroj pak garantuje zápis po dobu provozu blockchainu, minimálně však deset let. Zjišťovat či ověřovat samotnou pravost autorství – tedy jestli uživatel do Certoo nahrává opravdu svoje díla a ne ukradená – pak podle Havel & Partners nepřísluší nástroji ani právníkům.

„Od toho jsou tu případně policie a soudy. Každý by si měl chránit svá práva. Je tedy v jeho nejvyšším zájmu mít pro případ konfliktu nezpochybnitelný důkaz. V současnosti, pokud si nezaregistrujete duševní vlastnictví a registruje si ho někdo jiný, máte totiž zpravidla problém. Klientům radíme a smyslem Certoo je, aby si včas a řádně své autorství pojistili nevyvratitelným důkazem. A podobným případům tak předcházeli,“ komentuje Nešpůrek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Samotný Mytitle, respektive právní entita ARTinii, podobný produkt na ochranu duševního vlastnictví vyvíjí již několik let a v roce 2020 na to získal podporu od investorů v řádu nižších desítek milionů korun. Tato technologie však slouží trochu jinému účelu a směřuje na jiné uživatele.

„Služba Certoo cílí na naše klienty a obchodní partnery, ale samozřejmě ji může využít i širší okruh uživatelů. Dávalo nám smysl přímo pro naše klienty vytvořit službu pod novou značkou Certoo, ke které se zavážeme jako právní garanti a která bude spojená s naším jménem. Jako renomovaná advokátní kancelář se silnou značkou dokážeme zajistit službě široký byznysový potenciál a našemu partnerovi Mytitle dopomoci k novým obchodním příležitostem,“ popisuje Robert Nešpůrek.

Certoo vznikalo přibližně šest měsíců a veřejnosti bylo představené v loňském prosinci, od spuštění počítá uživatele ve stovkách. Nástroj funguje jen v českém jazyce, cílí tak na tuzemský trh. Již nyní je ale v přípravě anglická verze a další jazyky by měly následovat s cílem nabídnout řešení celosvětově.

Partnerem článku je advokátní kancelář Havel & Partners. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

CzechCrunch Jobs