Spojili dvacet česko-slovenských firem, teď je za miliardu prodávají. Webglobe kupují Švédi

Akviziční jízdu webhostingového Webglobe v posledních letech financoval fond Sandberg Capital. Přechází k novým majitelům.

Peter BrejčákPeter Brejčák

igor-strecko-2-min

Foto: Webglobe

Zakladatel Webglobe Igor Strečko

0Zobrazit komentáře

Najít fragmentovaný trh, nakoupit několik firem a spojit je dohromady, aby vznikl regionálně významný hráč, a pak to vše prodat. Takovou strategii zvolil slovenský fond Sandberg Capital se společností Webglobe, jež jen během posledních pěti let akvírovala devatenáct dalších firem. Na trhu webhostingových služeb tak vyrostl hráč se 150 tisíci klientů, který navíc registruje přibližně deset procent národních domén na Slovensku, v Česku a Srbsku. Podívejte se na nejdůležitější informace o prodeji..

Exitovaná firma: Webglobe

Co Webglobe dělá: Původně slovenský registrátor domén a webhostingová platforma, která vznikla v roce 1999 v Bratislavě. Zakladatelé chtěli začínajícím podnikatelům nabídnout internetové zastoupení, tedy online prezentaci jejich značky, aktivit a zboží. Webglobe nyní nabízí škálu produktů od domén a webhostingu až po marketingové a bezpečnostní nástroje.

Kdo jsou zakladatelé: Igor Strečko, jenž Webglobe zakládal v roce 1999 v Bratislavě společně s Jurajem Hantákem. Pod vedením Strečka se firma stala dvojkou trhu na Slovensku, expandovala také do Česka a Srbska.

Kdo byl investor: Slovenský fond Sandberg Capital, který ve Webglobe držel většinový podíl, jinak má ve správě celkem 8,5 miliardy korun. Díky fondu mohla firma dělat akvizice a integrace dalších středoevropských webhostingových hráčů – celkem jich bylo 24, z toho devatenáct za poslední čtyři roky. Podobným způsobem Sandberg podporuje například i akviziční jízdu skupiny Seyfor Martina Cíglera.

jakub-krajcovic-sandberg-capital-igor-strecko-webglobe

Foto: Webglobe

Jakub Krajčovič ze Sandberg Capital a Igor Strečko z Webglobe

Kdo je kupující: Švédský Group.one s kancelářemi ve dvanácti zemích a dvěma miliony zákazníků. Ve finančním roce končícím 30. září 2023 dosáhl tržeb ve výši přes 7,5 miliardy korun. Od roku 2022 za ním stojí miliardový britský fond Cinven a jeden z největších penzijních fondů na světě Ontario Teachers‘ Pension Plan.

Za kolik se Webglobe prodal: Sumu oficiálně ani jedna ze stran nekomentuje. Podle vyjádření ale konsolidovaně celá skupina dosáhla loni tržeb na úrovni deseti milionů eur (248 milionů korun), podle odhadu CzechCrunche na základě aktuální valuace podobně zaměřených firem na burze tak cena mohla dosáhnout částky kolem jedné miliardy korun.

Jak je Webglobe velký: Spravuje téměř 300 tisíc registrovaných domén patřících 150 tisícím klientů a registruje přibližně deset procent národních domén na Slovensku, v Česku a Srbsku. „Spolu se Sandberg Capital jsme od roku 2019 vybudovali jednoho z vedoucích lídrů webhostingového trhu ve střední a východní Evropě. Naší prioritou bylo předat Webglobe do rukou partnera, pod nímž bude značka dále růst a sto padesáti tisícům zákazníků přinese ještě kvalitnější služby,“ komentuje Strečko.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co bude dál: „Současný ředitel Giacomo Tognoni se připojuje ke Group.one a bude se nadále soustřeďovat na přinášení inovací a služeb pro zákazníky,” říká Jakub Krajčovič ze Sandberg Capital.

Samotný Strečko po prodeji podílu ve Webglobe se plně soustředí na podporu malých a středních firem v Česku i na Slovensku jak prostřednictvím financování, tak předáváním svých zkušeností. „Mým dalším cílem je nadále budovat úspěšné podnikatelské projekty a investovat do začínajících firem, pro které je získávání kapitálu náročnější,” dodal Strečko.

Přes Fintokei obchodují první tisíce Čechů, někteří vydělali miliony. Teď služba míří do dalších zemí

S vlastní tradingovou službou začal holding Purple v Japonsku. Pak ji přenesl do Česka a teď se chystá otevřít další zahraniční trhy.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

david-varga1

Foto: Fintokei

David Varga, spoluzakladatel Fintokei

Zbohatnout na finančních trzích je lákavá představa pro mnoho lidí. Někteří se do tohoto vysoce rizikového počinu pustí napřímo, pro další, kteří si třeba chtějí fungování různých investičních strategií trochu osahat, vzniká řada specializovaných platforem. Takovou je i služba Fintokei, která si trochu netradiční cestou přes Japonsko začala nedávno hledat také české zákazníky. Podle jejích zástupců už jich má několik tisíc a v dubnu jim připsala rekordní „výplaty“, které v součtu překonaly milion eur, tedy zhruba pětadvacet milionů korun. Český holding Purple teď chce s celou službou dál expandovat.

Řeč je o takzvaném prop (proprietary) tradingu, respektive o jeho moderní podobě, mezi jejíž průkopníky patří také česká společnost FTMO. Právě u jejího zrodu stála i tuzemská skupina Purple Holding, která poskytla své brokerské technologie. Nakonec se rozhodla spustit vlastní platformu Fintokei. Ta stojí na prop tradingu, který spočívá v tom, že firma obchoduje na finančních trzích s vlastními penězi a hledá si pro tyto účely obchodníky, kteří se jí o kapitál starají nebo jejichž obchody pak sama kopíruje.

To je již delší dobu známý koncept, který však významně posunuly technologie. V moderním digitalizovaném pojetí, na které sází i třeba Fintokei, se může člověk, který se chce stát traderem, dostat k účtu s vysokou částkou velmi rychle, aniž by musel mít s tradingem velké zkušenosti. Ve zkratce řečeno služba funguje tak, že zájemce zaplatí jednorázový vstupní poplatek, získá za to testovací kapitál, a když se mu s ním bude dařit úspěšně obchodovat a plnit přitom předem stanovené podmínky, většinu zisků si následně ponechá.

davidvarga2

Foto: Fintokei

David Varga, spoluzakladatel Fintokei

Zároveň obvykle platí, že podmínky jsou nastavené velmi přísně, a tak je většina nezkušených traderů minimálně na první pokusy nesplní. Ti zkušenější a úspěšnější si ale mohou díky obchodování slušně vydělat, což ukazují i poslední čísla Fintokei. Podle šéfa služby Davida Vargy činila průměrná výplata, takzvaný payout, za rok 2023 v rámci programu ProTrader 4 700 eur, což je v přepočtu zhruba 120 tisíc korun. Z těch nejúspěšnějších uživatelů se prý již stali milionáři.

„Výše i celková suma payoutů dokazují, že Fintokei je atraktivním řešením pro mnoho kvalitních traderů a talentů, kteří následně získají mnoho možností, jak svůj talent uplatnit. Ať už v rámci odměn ze ziskového obchodování, nebo obchodováním pro regulovanou investiční společnost, která je součástí Purple skupiny,“ říká ředitel Fintokei David Varga. Ten nyní společně se svým týmem rozjíždí expanzi do dalších zemí. Jako první se chystá vstoupit do Itálie a Polska a postupně také do dalších zemí.

V Česku má mít Fintokei aktuálně první tisíce aktivních uživatelů – a i díky chystaným produktům, které zatím nechce David Varga odhalit, plánuje v následujících měsících a letech několikanásobně vyrůst napříč celou Evropou. „Díky zpětné vazbě klientů mnohem více vnímáme důležitost partnerství s celým ekosystémem společností v rámci Purple Holdingu, které dodávají technologické zázemí a pomáhají poskytovat kvalitní servis pro všechny klienty Fintokei. Toto spojení poskytuje nejen finanční stabilitu, ale také buduje reputaci důvěryhodného a bezpečného partnera v oblasti moderního prop a evaluation tradingu,“ dodává Varga.

CC Native

Partnerem článku je Fintokei