Spojili se Babiš, Turek, Orbán i Le Penová a vyvolali obavy. Kdo jsou Patrioti pro Evropu a jakou mají moc?
Nová frakce v Evropském parlamentu s řadou českých europoslanců je podle odborníků proruská. Přinášíme odpovědi na zásadní otázky.
Viktor Orbán, Andrej Babiš a Marine Le Penová. Už sami o sobě dokáží budit tito politici vášně, o to víc, když se spojí. Na poli Evropské unie se začalo jejich politické směřování stále více sbližovat, až z toho vzniklo nové uskupení, které se rázem stalo jedním z největších v europarlamentu. Přidali se totiž například i Filip Turek nebo přední představitelé evropské krajní pravice. Nová frakce se jmenuje Patrioti pro Evropu a je výsledkem nedávných unijních voleb. O co přesně jde a proč by nás mělo zajímat?
Jelikož se nová frakce záhy stala třetí nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu a odborníci se shodují na jejím proruském a euroskeptickém směřování, shrnujeme v nejzásadnějších bodech, jak velkou mají Patrioti pro Evropu skutečně moc a zda vyvolávají obavy oprávněně.
Kdo je předseda Patriotů, kterému je 28 let?
Nová frakce vznikla v Bruselu po asi týdenním vyjednávání. Aby bylo nové uskupení v Evropském parlamentu považováno za platné, musí mít vždy nejméně třiadvacet členů z alespoň sedmi členských států. Spojením pravicových a krajně pravicových europoslanců se to Patriotům pro Evropu podařilo a záhy se stali třetím největším seskupením instituce.
Většina jejich členů byla přitom doposud součástí krajně pravicové, euroskeptické a konzervativní skupiny Identita a demokracie (ID) a se stejným ideologickým směřováním se přidala také k nové frakci, kvůli čemuž ji její konkurence považuje za myšlenkové pokračování ID.
Předsedou Patriotů pro Evropu byl na pondělní schůzi v Bruselu zvolen Jordan Bardella, teprve osmadvacetiletý lídr francouzského Národního sdružení Marine Le Penové. To čekalo se svým připojením na výsledky parlamentních voleb ve Francii, ve kterých skončilo překvapivě až na třetím místě, a to poté, co původně vyhrálo první kolo. Ačkoliv měl Bardella za úkol zbavit svou stranu dlouhodobé nálepky krajní pravice, připojením se k Patriotům pro Evropu ji spíše potvrdil.
The composition of Patriots for Europe.
🇫🇷 National Rally: 30
🇭🇺 Fidesz-KDNP: 11
🇮🇹 Lega: 8
🇨🇿 ANO: 7
🇦🇹 FPÖ: 6
🇪🇸 Vox: 6
🇳🇱 PVV: 6
🇧🇪 Vlaams Belang: 3
🇨🇿 Oath and Motorists: 2
🇵🇹 Chega: 2
🇩🇰 Danish People’s Party: 1
🇱🇻 Latvia First: 1
🇬🇷 Voice of Reason: 1Total: 84 MEPs
— Jorge Liboreiro (@JorgeLiboreiro) July 8, 2024
Jednou z místopředsedkyň parlamentní frakce byla zvolena česká europoslankyně za hnutí ANO Klára Dostálová. Ta funkci zastává spolu s dalšími šesti místopředsedy. Jedním z nich je mimo jiné také Roberto Vannacci, lídr kandidátky italské Ligy Severu a kritik Západu. Vannacci je bývalým vojenským atašé v Moskvě, z pozice byl ale v roce 2022 suspendován kvůli své knize, ve které ostře útočil na liberalismus, queer lidi i černošské italské sportovce.
Andrej Babiš i Filip Turek. Kdo všechno se spojil?
Patrioti pro Evropu mají celkem 84 členů ze dvanácti zemí Evropské unie. Jsou mezi nimi kromě europoslanců Národního sdružení Marine Le Penové také ti z maďarského Fideszu Viktora Orbána, italské Ligy Severu Mattea Salviniho, Svobodné strany Rakouska pod vedením Herberta Kickla nebo nizozemské Strany pro svobodu Geerta Wilderse.
Kromě toho se k uskupení připojilo také devět Čechů. Mezi sedm europoslanců za hnutí ANO patří kromě Kláry Dostálové také Jaroslav Bžoch, Ondřej Knotek, Martin Hlaváček, Jana Nagyová, Jaroslava Pokorná Jermanová a Ondřej Kovařík. Zbylými dvěma členy nové frakce jsou také zvolení europoslanci z koalice Přísaha a Motoristé, Filip Turek a Nikola Bartůšek. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v souvislosti s tím uvedl, že je sice spojuje s Přísahou a Motoristy pohled na unijní politiku, v domácí politice v Česku se ale jejich názory nesetkávají.
Jde o oficiální vstup ANO mezi krajní pravici a proruskou scénu.
Spojení těchto dvou politických uskupení v krajně pravicové frakci je nicméně už nyní podle expertů jasným signálem pro české voliče. „České strany – hnutí ANO a koalice Přísahy a Motoristů – se oficiálně staly součástí proruské, protiukrajinské a protievropské frakce, která se rozhodně nebude zasazovat o posílení českých zájmů v Bruselu,“ říká pro CzechCrunch analytička projektu České zájmy v EU Hedvika Ruszová.
„Jde o strany, které naopak prosazují především slabou Evropu a tím i Česko. Jde tak o oficiální vstup ANO mezi krajní pravici a proruskou scénu,“ dodává Ruszová.
Obdivovatel Putina i podporovatel Ukrajiny. Jak to jde dohromady?
Podle prozatímních výroků představitelů frakce chtějí Patrioti pro Evropu bojovat za suverenitu Evropy a proti imigraci. V rámci strukturálních změn chtějí omezit hegemonii Evropské komise a naopak obnovit silnou pozici Evropského parlamentu. Zaměřit se chtějí i na revizi Green Dealu, tedy unijní strategie zaměřené na snižování emisí. A ohledně války na Ukrajině údajně usilují o mír a dialog.
„Chceme změnit podobu Evropské unie, chceme zajistit, aby azyl nebyl zneužíván, a chceme mír na našem prahu,“ uvedl krajně pravicový Rakušan Harald Vilimsky během pondělní tiskové konference a zároveň vyzdvihl cestu Viktora Orbána do Moskvy. Ta se uskutečnila minulý týden pod štítkem jakési mírové mise a byla ostře kritizována představiteli Evropské unie i Severoatlantické aliance.