Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak rozjíždí po 45 letech další firmu. Kryptoměnou chce zajistit udržitelný svět

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Steve Wozniak

0Zobrazit komentáře

Přestože stál Steve Wozniak u zrodu nejhodnotnější firmy v dějinách, nikdy se nepovažoval za byznysmena. Dával přednost spíš tiché práci v dílně, kde v pozadí showmana Steva Jobse skládal, pájel a testoval budoucnost počítačů. Teď ale přeci jen spouští novou firmu, pětačtyřicet let poté, co spoluzaložil Apple. Její název je Efforce.

Ačkoliv má Woz bohaté zkušenosti právě s počítači, potažmo telefony a jinými elektronickými gadgety, Efforce se tímto nezabývá. Naopak se pustil do ekologické technologie. Nová firma, která před oficiálním ohlášením tajně fungovala skoro rok, umožňuje komukoliv investovat do zefektivňování produkce, distribuce či spotřeby energie. Investice přitom probíhají skrze kryptoměnu.

Wozniak letos oslavil sedmdesáté narozeniny na velké párty plné celebrit, která zároveň sloužila jako charitativní akce. Jeden z otců osobních počítačů se vlastně od počátků své technologické kariéry snažil vytvářet řešení poskytující přístup k pozitivnímu vývoji pro co nejvíce lidí. Proto dává smysl, že se angažuje v systému pro výraznou decentralizaci šíření ekologičtější energie.

wozniak-jobs-apple

Foto: Berkeley Alumni

Spoluzakladatelé Applu Steve Jobs a Steve Wozniak

V případě kryptoměny Efforce, označované zkratkou WOZX, to znamená nakupování „tokenizovaných úspor do budoucna“. Investice sdílené prostřednictvím blockchainu pomohou firmám s projekty, jež zvyšují efektivitu využíváním elektřiny. Hodnota ušetřené energie následně stejným systémem putuje investorům do kryptoměny.

Podle informací Efforce má dnes globální trh pro energetickou efektivitu hodnotu 241 miliard dolarů a každoročně roste o dalších 10 procent. Do roku 2025 se pak na základě odhadů startupu investice v tomto sektoru musí zvýšit o dalších 584 miliard dolarů. Jeho kryptoměna v tom chce výrazně pomoci.

„Celosvětová spotřeba energie a emise uhlíku rostou exponenciálně, což způsobuje klimatické změny a extrémní důsledky pro životní prostředí,“ říká Wozniak. „Zlepšit naše energetické nároky a snížit naši spotřebu můžeme beze změny našich návyků. Přírodu můžeme chránit jednoduše aplikováním dalšího vylepšování využití energie,“ vysvětluje.

V pozadí projektu stojí evropská firma AitherCO2 sídlící v italském Milánu. Ta už od roku 2010 poskytuje korporacím i menším společnostem konzultace ohledně přecházení na řešení méně náročná na elektřinu a zajišťující dlouhodobou udržitelnost. Efforce, jehož technologickým šéfem je Jacopo Visetti, podobnou činnost zásadně rozšiřuje.

Podle Wozniaka tak představuje první decentralizovanou platformu dovolující komukoliv se podílet a finančně těžit z projektů pro energetickou efektivitu po celém světě a skutečně měnit stav přírodního prostředí k lepšímu. Sám se na snižování energetické náročnosti významně a dlouho podílel v Applu.

Výrobce iPhonů ostatně už mnoho let v tomto kontextu používá heslo o „zanechání světa v lepším stavu, než v jakém do něj přišel“. Jeho spoluzakladatele přitom k podílení se na Efforce vedly obavy o příští generace, které by podle současného směřování přicházely naopak do světa mnohem chudšího na divokou přírodu, než v jakém žili jejich rodiče.

Kryptoměna WOZX, prozatím dostupná na platformě HBTC a chystající se na Bithumb Global, má umožnit malým i velkým firmám podílet se na odvrácení takového vývoje. Zatímco ve své první firmě tedy Wozniak pomohl způsobit revoluci v široké přístupnosti technologií, ta nová snad pomůže zajistit budoucnost, kde je budeme moci využívat stále více a stále udržitelněji.