Spořicí účty vám jmění nepřinesou. Jak se investuje ve světě a proč si tam vzít příklad, popisuje Jan Hlavsa z Fondee

jan-hlavsafKomentář

Foto: Fondee

Jan Hlavsa, spoluzakladatel startupu Fondee

Zatímco Češi rádi ukládají své peníze do nemovitostí, případně je nechávají odpočívat na spořicích účtech, zahraniční trendy přejí daleko pokrokovějším způsobům zhodnocování úspor. Statistiky ukazují, že je stále více populární investovat jednoduše online do diverzifikovaných portfolií akcií a dluhopisů.

Jenže jak na to, když vám slovo investice zní poněkud vzdáleně? O tom ve svém komentáři píše Jan Hlavsa, spoluzakladatel fintechového startupu Fondee, který umožňuje lidem investovat podle jejich míry rizika do veřejně obchodovaných fondů (ETF) a který nedávno získal 10 milionů korun od J&T Banky.

***

Světové trendy hovoří jasně: oblíbenost investic do aktiv ETF strmě roste. Podle přední konzultační firmy ETFGI koncem prosince překonaly rekord proinvestovaných 7,99 trilionu dolarů. Přitom jenom za loňský rok vyrostly tyto investice o 25,6 %.

Ve světě je přitom čím dál více patrné, že lidé jsou stále ochotnější svěřovat své peníze jak portfoliím složeným z fondů, tak investičním platformám, které tvoří portfolia právě z tzv. ETF (zkratka od Exchange Traded Fund, neboli burzovně obchodovaný fond). Krátce na vysvětlenou: ETF se obchoduje na burze podobně jako akcie a váže se k určitému podkladovému indexu.

Takový fond potom automaticky nakupuje či prodává akcie nebo dluhopisy, které jsou zahrnuty v tom daném indexu a tím kopíruje jeho výkonnost. To znamená, že každé ETF kopíruje vývoj stovek až tisíců akcií nebo dluhopisů na celém světě.

fondee-jan-hlavsa

Foto: Fondee

Jan Hlavsa, spoluzakladatel startupu Fondee

Do ETF lze snadno investovat hlavně přes alternativní platformy zvané robo-advisory (volně přeloženo jako Robotické investiční poradenství). Počet investorů, kteří touto cestou investují, za poslední tři roky vyrostl více než 5,5krát a dosáhl celosvětově na 70,5 milionu dolarů. Odhaduje se, že do roku 2023 se toto číslo zdvojnásobí. A není divu – tato metoda zhodnocování peněz slibuje spoustu lákavých výhod.

Mimo jiné nízkou nákladovost, kdy díky principu využití algoritmů není nutné platit lidskou sílu. Ve prospěch alternativních platforem hraje také možnost investovat v podstatě jakoukoliv částku či automatické rebalancování portfolia – a tedy nulová nutnost zapojení investora. Trend robo-advisory se začíná pomalu objevovat už i v Česku, a naše platforma Fondee je jeho hrdým zástupcem.

Pár otázek do začátku

Pro neznalé celý proces investování samozřejmě zase tak jednoduše nezní. Jak se pustit do aktivních investic, když se vám celý ten svět zdá na míle vzdálený? Než se pro zhodnocování peněz rozhodnete, vždy je dobré zvážit pár okolností, které napovědí, do čeho se vrhnout nejlépe.

Prvním sítem při rozhodování by měla být dlouhodobost. Položte si tedy otázku: šetřím na dům, dětem na školy, na stáří? Pokud víte, že na peníze nebudete muset dalších pět let sáhnout, ve hře jsou určitě diverzifikované podílové fondy, akcie, dluhopisy nebo třeba stavební spoření. A samozřejmě Fondee!

Dalším faktorem při rozhodování je osobní vztah k riziku. Obecně platí, že u dlouhodobých investic se vyplatí dvojí přístup. Buď investovat do akcií, které jsou volatilnější (tj. více kolísají), ale slibují vyšší návratnost okolo 8 % per annum – podívejte se např. na dlouhodobou historickou výnosnost S&P 500 –, nebo naopak zainvestovat do dluhopisů, které sice nesou méně a jsou konzervativní, zato mají menší volatilitu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Preference se také časem mění a mladý kluk, který si ve třiceti vybral poměrně odvážné portfolio, bude ke stáří spíše překlápět své požadavky do jistoty, na kterou se lze spolehnout při vybírání hotovosti. V potaz je třeba brát také nákladovost. Vysoké poplatky dokážou sebrat velkou část zisku; pokud např. vyvážené portfolio u Fondee historicky vydělalo přes 5 % p. a., je velký rozdíl, jestli na poplatcích zaplatíte 1 % p. a., nebo 2,5 % p. a., jak je tomu u některých podílových fondů.

V neposlední řadě je pak namístě zvážit chuť se ve svých investicích angažovat. Pokud jde o člověka, který tomu nechce věnovat moc času a chce mít vše ideálně bez problémů, předpřipravené diverzifikované portfolio to jistí. Jsou ale lidé, kteří si se svými financemi vyloženě rádi hrají: tam je pak často dobré nad tím přemýšlet spíše jako nad koníčkem než jako nad investováním.

Je potřeba si říct, kolik peněz a času tomu koníčku chci dávat, a podle toho se chovat – něco hodit akciím Nikoly, zahrát si s bitcoinem… A přemýšlet nad celou akcí spíš jako nad kasinem, ve kterém pokud něco vyděláte, je to vlastně fajn.

„Teď“ je vždy ten nejlepší čas začít

„Až budu mít dost našetřeno. Až budu mít stabilnější příjem. Až budu starší.“ Ne, ani jedna z těchto výmluv neplatí: pravda je, že k investování je vhodný každý okamžik. Nezáleží na tom, jestli vám na spořáku sedí pár desítek tisíc nebo milionů – investicí vždy můžete jen získat. Sám jsem příkladem: před deseti lety jsem v Londýně takto investoval na svoji penzi, dnes mám víc než dvojnásobek.

Nelze určit ani nějaký minimální obnos, se kterým lze pracovat, peníze jsou totiž relativní. Znám lidi, pro které je investice pod deset milionů dolarů pod rozlišovací schopnost, a stejně tak lidi, pro něž je hodně i pár stovek korun. Pokud je člověk v situaci, kdy si může dovolit alespoň něco dlouhodobě našetřit – ať už třeba v řádech stovek korun měsíčně – vždy se mu vyplatí peníze množit, ne jen ukládat.

„Vždy je pak lepší investovat po částech. Když se investice rozloží, zmenší se riziko chybného načasování.“

Celé to závisí na přístupu. Zatímco někteří lidé si nejsou z šestimístných příjmů schopni ušetřit ani korunu, lidé se skromnou mzdou mohou být zodpovědní a střádat si i to málo, co jim z měsíčního rozpočtu zbude (samozřejmě pokud tu možnost mají).

V tomto kontextu je také důležité celkové rozložení peněz. Na nenadálé výdaje je vždy dobré mít při ruce konzervativní běžný a spořicí účet, ne všechno by měly spolknout akcie nebo fondy. A toto platí bez rozdílu výšky příjmu a majetku. Ani bohatý člověk nechce prodávat portfolio v době, kdy jsou trhy dole, jen kvůli tomu, že se zrovna tento měsíc objevily nenadálé výdaje a nezbývají mu peníze na benzín.

Každý má svou křišťálovou kouli

Mnozí si třeba položí otázku, kdy je vhodné investovat z hlediska situace na trzích. K tomu pak mám zajímavou historku – loni v březnu, kdy přišel první lockdown a zvěsti o krizi, jsem si povídal s našimi klienty po telefonu. Jeden mi říká: tohle se potáhne do července, ještě s investicí počkám, až to spadne. Druhý: už se to blíží, za měsíc už bude mít smysl přihodit peníze. Třetí na to: teď se to propadlo, výborná příležitost, jdu koupit.

kofola-min

Přečtěte si takéKofola ustála propad prodejů a opět vydělala přes miliardu. Pomohla jí i akvizice Ondrášovky a KorunníKofola ustála propad prodejů a opět vydělala přes miliardu. Pomohla jí i akvizice Ondrášovky a Korunní

Pravda ovšem je, že nikdo nemá křišťálovou kouli, aby dokázal přesně odhadnout, jak se trhy zachovají. Platí pravidlo, že nejlepší je začít pravidelně investovat teď a neohlížet se na krátkodobé výkyvy trhu. À propos, všichni tito klienti – ať už nakonec zainvestovali v březnu, květnu nebo v červenci – na tom v roce 2020 slušně vydělali.

Vždy je pak lepší investovat po částech. Když se investice rozloží, zmenší se riziko chybného načasování. Tipování z voleje a čekání na ten správný čas je však zbytečné pálení energie a iracionální zábava. Kdo chce začít investovat, měl by začít okamžitě. Historie dává za pravdu těm, co to takto udělali.

Partnerem článku a CzechCrunche je společnost Fondee. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Proč investoři z Redditu revoltují proti Wall Street a ženou vzhůru akcie GameStopu? Fascinující dění očima analytika z Patrie

Analytik Patria Finance Branislav Soták

0Zobrazit komentáře

Posledních pár dní bylo v byznysovém světě ve znamení šílenství na burze, které rozpoutal na první pohled nevinný akciový titul potápějícího se amerického prodejce her na fyzických nosičích. GameStop upoutal pozornost obří skupiny menších investorů, kteří se sdružují na sociální síti Reddit v komunitě s názvem WallStreetBets (WSB) a radí se, jaké tituly nakupovat.

Jedním z nich byl právě i GameStop, u kterého ve velkém spekulovaly hedgeové fondy na pokles a tlačily tak cenu skomírající společnosti dolů. Celá situace se postupem času pořádně zamotala a krátkodobý několikasetprocentní růst vystřídaly omezení u mnoha brokerů, které znemožnily dočasný nákup dalších akcií. Celou situaci nyní popisuje analytik Patria Finance Branislav Soták.

***

Nejprve ve středu a pak i ve čtvrtek jsem původně plánoval psát komentář k výsledkům Applu za jeho první fiskální čtvrtletí (šlo o rekordní čísla – pozn. red.). Ale nešlo mi to. O pozornost si vedle největší světové korporace, jejíž výsledky mají obvykle potenciál pohnout klidně celým trhem, totiž v posledních dnech soustavně říká obskurní americký maloobchodník prodávající počítačové hry na fyzických nosičích.

Nemusíte být odborníkem, abyste tak nějak vytušili, že z fundamentálního hlediska nebude mít tento obchodní model v nejbližších letech na růžích ustláno. Jenže divoké obchodování na titulu nemá nic společného s podkladovým fundamentem. A tak ani můj příspěvek do mozaiky nemá nic společného s fundamentální analýzou. Rovněž se v žádném případě nejedná o investiční doporučení.

Pro někoho může být tento příběh revoltou retailu proti Wall Street, pro někoho oknem do fungování finančních trhů, pro další zase velkým otazníkem nad hypotézou efektivního trhu. Pro mě je celý příběh v první řadě fascinující lekcí z teorie her v praxi, která dokládá sílu davu, pokud se ten koordinovaně postaví několika privilegovaným hráčům.

Obchodní slogan GameStopu (o němž bude řeč) – power to the players – nabývá v bojovné atmosféře fóra r/WallStreetBets na Redditu zcela nového významu.

gamestop-us

Foto: Michael Rivera / Wikimedia Commons

Jeden z obchodů amerického GameStopu

Začněme stručným úvodem do situace, která je již v tuto chvíli dobře zdokumentovaná. Skomírající obchodní model společnosti začal již předloni postupně přitahovat nechtěnou pozornost zkušených shortařů. S jídlem ovšem roste chuť a soustavně padající titul nabaloval další krátké pozice. Chamtivost pak nabrala nečekaných rozměrů, když počet akcií prodaných nakrátko překročil počet všech akcií dostupných k obchodování (tzv. free float).

Jedním z prvních kanárků v dole, že se vnímání může brzy otočit, byl známý investor Michael Burry, který si vybudoval reputaci masivními sázkami proti americkému hypotečnímu trhu a bankám z Wall Street v letech před Velkou finanční krizí. Jeho příběh byl pak posléze vyobrazen v knize i filmu The Big Short (osud, zdá se, má smysl pro ironii).

Tentokrát ho ke GameStopu přitáhlo přesvědčení, že umíráček bude společnosti znít o něco déle, než se čekalo, díky diskovým čtečkám v nové generaci herních konzolí. Následně vyzval vedení společnosti k agresivnímu zpětnému odkupu akcií v době, kdy autorizovaný program zpětného odkupu dosahoval 300 milionů amerických dolarů, což bylo shodou okolností na úrovni tehdejší tržní kapitalizace firmy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Bilance tedy měla teoreticky dostatek střelného prachu, aby stáhla z trhu veškerý free float. Kombinace objemných shortů a klesajícího počtu obchodovatelných akcií pak zadělala na tzv. short squeeze. Této eventuality si všimly některé sofistikovanější retailové účty na fórech, jako je r/WallStreetBets. Odtud byl už jen krůček k tomu, aby armáda rekreačních retailových finančních žraloků zacítila ve vodě krev a uvědomila si sílu koordinovaného davu.

Jejich sklon k riskantním sázkám prostřednictvím agresivních call opcí pak v průběhu posledních dvou týdnů přidal k blížícímu se short squeezu ještě tzv. delta a gamma squeeze. Problematika je to poměrně složitá, ale lze si to jednoduše představit jako potřebu tvůrců opčního trhu zajišťovat riziko z vypsaných (call) opcí nákupem podkladového aktiva. Při gamma squeezu navíc tato potřeba progresivně roste s tím, jak roste na ceně podkladové aktivum, což vytváří další poptávku po akciích.

Dnešní obchodování ostatně ještě může být velmi názornou ukázkou, neboť v pondělí byla maximální uplatňovací (strike) cena u týdenních call opcí na akcie GameStopu 115 dolarů! Ač je to k nevíře, jde o jeden z oblíbených nástrojů retailových opčních nadšenců. Pokud tedy včera akcie neklesly pod 115 dolarů (udržely se nad hranicí 300 dolarů za akcii), budou všechny v pondělí vypsané call opce v penězích.

Vývoj hodnoty akcií GameStopu za poslední dny:


Tím se konečně dostáváme k teorii her, respektive známému vězňovu dilematu. Toto dilema je jeden ze základních konceptů/příkladů teorie her, kdy si dva vězni mohou polepšit jen v případě, pokud budou oba mlčet a spolupracovat. Pokud ovšem oba podlehnou motivaci hodit vinu na toho druhého s vidinou menšího trestu, oba nakonec skončí ve vězení déle, než kdyby mlčeli a spolupracovali.

Dokonalejší praktický příklad, jako je GameStop a jeho WSB armáda, najdete jen stěží. Dilema je následovné: na trhu v tuto chvíli není ke koupi dost akcií na okamžité uzavření všech krátkých pozic (tzv. short interest citelně převyšuje free float). Pokud tedy bude retail spolupracovat a neprodávat, může si při finálním short squeezu říct teoreticky o jakoukoliv cenu.

Ke squeezu nakonec dojde, protože hedgové fondy, které prodávaly nakrátko, do něho tlačí nyní už velmi vysoké úroky u podkladových půjček. Pokud ovšem někteří vyměknou s vidinou, že 2 000 % za měsíc je už dost, celá teze se rozsype jako domeček z karet. A tak je nyní fórum plné výzev k držení, potažmo dalším nákupům, což členové vnímají jako vztyčený prostředníček směrem k hedgeovým fondům a Wall Street obecně.

00-interier-la-donuteria-1

Přečtěte si takéOpustil vysoká patra londýnských bank a začal dělat donuty. Franšízy La Donuteria teď prodává od USA po DubajOpustil vysoká patra londýnských bank a začal dělat donuty. Franšízy La Donuteria teď prodává od USA po Dubaj

Celá záležitost již přitáhla pozornost regulátorů a amerických politických špiček. Ta zesílila po čtvrtečním zásahu online retailové obchodní platformy Robinhood, která stopla nákupní příkazy na akcie GameStopu a dalších 12 titulů a klientům dovolovala jen prodávat. Bleskově podaná kolektivní žaloba se zdá být oprávněná.

Vlastnické struktury platformy Robinhood navíc zahrnují i známá jména z Wall Street. Je na každého interpretaci, jestli by se měla pozornost regulátorů soustředit na WSB, kde se organizuje retail, nebo spíše na tržní mechanismy a hedgeové fondy, které zkrátka tentokrát zašly příliš daleko.

Otázkou za opravdu hodně dolarů je načasování exitu. Ideálně by k němu mělo dojít, až budou nuceně uzavírány krátké pozice. Spolupráci davu ovšem v tomto ohledu ztěžuje fakt, že data o objemu krátkých pozic nejsou v reálném čase obecně dostupná. Teoreticky tedy může ke squeezu docházet, aniž bychom o tom v reálném čase věděli.

Východiskem se zdají být limitní příkazy. To už ale hodně zavání kartelem a WSB by tak snadno mohl přijít o svou „morální“ výhodu. Tak jako tak, toto dilema musí být pro každého fanouška finančních trhů fascinující.