Spotify vyrostlo na 299 milionů posluchačů a dál posiluje podcasty. S exkluzivním pořadem přichází i Michelle Obamová

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

obama_podcast

Foto: Spotify/CzechCrunch

Michelle Obamová na Spotify spouští svůj exkluzivní podcast

0Zobrazit komentáře

Televizní streamovací služby v době globální karantény zaznamenaly zásadní zvýšení zájmu a nejinak tomu bylo u hudby. I když se může zdát, že je daný trh už poměrně nasycený, Spotify v posledním roce neustále sebevědomě roste. Za druhé čtvrtletí letošního roku vyrostlo na téměř 300 milionů posluchačů a nechystá se zpomalit. Naopak – do jeho nabídky originálních podcastů se připojuje samotná Michelle Obamová, někdejší první žena Spojených států.

První zpráva z ohlášení výsledků Spotify za období mezi březnem a červnem jako pozitivum překvapivě hlásí návrat k času strávenému poslechem z doby před pandemií. Na jednu stranu totiž stejně jako za normálního stavu přibývají noví uživatelé, na druhou mnoho lidí bez příjmů některé ze svých předplatných zrušili. Navíc místo aby poslouchali při práci nebo cestou vlakem, trávili čas doma před obrazovkami. Streamovací gigant proto v prvním letošním čtvrtletí zaznamenal mírné snížení doby, kterou lidé věnovali hudbě či podcastům.

Vedle toho se švédská společnost takřka ve všech ohledech pohybovala u horní hrany očekávání. Celkový počet uživatelů dosáhl 299 milionů, což znamená meziroční nárůst o 29 %, mezi čtvrtletími pak o 13 milionů. Celých 8 milionů z toho přitom zahrnuje placené posluchače (celkem jich je už 138 milionů). Pomoci dosáhnout na takové číslo mohl například nový typ předplatného Premium Duo pro páry a obecně dobře fungující byznys model kombinující bezplatnou verzi služby s reklamami a placené Premium s mnoha výhodami.

daniel-ek-spotify

Foto: Spotify

Spoluzakladatel a CEO Spotify Daniel Ek

Stejně optimistické jsou i výhledy Spotify. Očekává, že po uplynutí tří čtvrtin roku 2020 bude mít mezi 312 a 317 miliony uživatelů, z toho 140 až 144 milionů platících. Téměř identickou rychlost růstu předvídá pak také pro závěr roku. Výrazně se tak liší například oproti Netflixu, který v době nejstriktnějších opatření proti pandemii prosperoval, v následujících měsících ale očekává mnohem pomalejší expanzi.

Rychlý růst uživatelské základny ovšem pro Spotify neznamená nutně jen skvělé zprávy. Jak poznamenává magazín Variety, finanční výsledky ironicky zhoršil fakt, že se ve druhém čtvrtletí dobře dařilo akciím firmy. Výnos z jednoho prémiového předplatitele se tak meziročně snížil o 9 %. Celkové výnosy se přesto zvýšily o 13 % na 1,89 miliardy eur.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Velký vliv na pozitivní vývoj hodnoty akcií Spotify mělo ohlášení exkluzivní distribuce podcastu Joe Rogana. Z podcastů se tak vedle příjmů z předplatných prémiové verze služby a z reklamy u bezplatné  verze nyní už jasně formuje třetí hlavní zdroj peněz. V současnosti je poslouchá už více než pětina všech uživatelů služby, přičemž meziročně se toto množství zvyšuje prý v rámci tříciferných čísel.

Výrazné opření do podcastů, které se v posledních letech obecně těší stále většímu zájmu, Spotify ohlásilo loni s tím, že chce převzít trůn Applu. Následovalo několik mnohamilionových akvizicí a momentálně služba nabízí už více než 1,5 milionu pořadů, původních i od třetích stran. Dnes se navíc připojuje další obrovské jméno – Michelle Obamová.

spotify-podcast-barack-michelle-obama

Barack a Michelle Obamovi při nahrávání podcastu

The Michelle Obama Podcast si jako prvního hosta podle očekávání vybral předchozího prezidenta Spojených států Baracka Obamu. Při ohlášení spolupráce Spotify a firma Obamových Higher Ground ve společném prohlášení řekly, že nový pořad „posluchačům přinese ty nejupřímnější a nejosobnější rozhovory s někdejší první dámou“.

Tvůrci se prý nebojí být naprosto otevření a chtějí se zaměřit na témata, „na nichž záleží nejvíce“. Cílem je ve společnosti otevírat nové konverzace prostřednictvím osobních vztahů. „Takovým způsobem můžeme mezi sebou vybudovat vzájemné porozumění a empatii,“ říká Michelle. Mezi hosty se objeví například Marian a Craig Robinsonovi, komik Conan O’Brien, novinářka Michele Norrisová a další.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Bývalá manželka Jeffa Bezose díky podílu v Amazonu rychle bohatne. Neziskovkám za rok věnovala už 1,7 miliardy dolarů

Peter BrejčákPeter Brejčák

mackenzie-scott-bezos

Reprofoto: Charlie Rose

Bývalá manželka Jeffa Bezose MacKenzie Scottová

0Zobrazit komentáře

Bývalá manželka nejbohatšího muže světa, zakladatele Amazonu Jeffa Bezose, se v poslední době v médiích objevuje hlavně díky jejímu rostoucímu jmění. MacKenzie Scottová, která opět začala používat své rodné příjmení, během loňského rozvodu získala čtyřprocentní podíl v Amazonu, čímž se již tehdy stala jedním z nejbohatších lidí světa, a vzhledem k neustálému růstu hodnoty akcií firmy se nedávno obsadila pozici druhé nejbohatší ženy.

Jen od začátku roku se její jmění podle Bloombergu zvýšilo o 60 procent, tedy o 22 miliard dolarů na celkových téměř 60 miliard dolarů. Tento týden se však Scottová připomněla se svým závazkem darovat alespoň polovinu svého majetku na dobročinné účely v rámci iniciativy Giving Pledge a oznámila, že od té doby věnovala neziskovým organizacím dohromady již téměř 1,7 miliardy dolarů, tedy přibližně 38 miliard korun.

„Loni jsem se zavázala, že většinu svého bohatství vrátím společnosti, která jej pomohla vytvořit, že to udělám promyšleně, začnu brzy a svůj závazek udržím, dokud nebude sejf prázdný,“ uvedla padesátiletá filantropka a autorka několika bestsellerů.

Jeff Bezos, zakladatel a šéf Amazonu

„Nepochybuji o tom, že kohokoliv osobní bohatství je produktem kolektivního úsilí a sociálních struktur představujících pro některé lidi příležitosti a překážky pro nespočet dalších,“ napsala Scottová na svém blogu.

Stovky milionů dolarů tak během posledních čtrnácti měsíců věnovala 116 neziskovým organizacím působícím v devíti oblastech zaměřujícím se zejména na rasovou, genderovou či LGTBQ+ rovnost, ale také ekonomickou mobilitu, veřejné zdravotnictví, globální rozvoj či klimatické změny.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Žena, bez které by dnes Amazon a Jeff Bezos nebyli tím, čím jsou, se tak připojuje k řadě dalších globálních miliardářů. Do výzvy Giving Pledge, kterou před deseti lety představil zakladatel Microsoftu Bill Gates s investorem Warrenem Buffettem, už podepsalo 200 boháčů z více než dvaceti zemí.

Zajímavostí je, že nejbohatší muž planety Jeff Bezos se jako jediný z pětice nejbohatších Američanů do této výzvy pořád nezapojil, i když slib své bývalé manželky loni veřejně podpořil přímo na Twitteru. Bezos se však navzdory tomu částečně filantropii věnuje, před dvěma lety založil dvoumiliardový fond na podporu předškoláků a lidí bez domova, začátkem letoška pak věnoval deset miliard dolarů na boj s klimatickými změnami.