Spotify vyrostlo už na 345 milionů posluchačů. Pro zvýšení příjmů zdražuje rodinné předplatné

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

daniel-ek-spotify2

Foto: Spotify

Spoluzakladatel a CEO Spotify Daniel Ek

0Zobrazit komentáře

Výsledky Spotify ze závěru minulého roku s sebou nesou pár zajímavých dichotomií. Služba stabilně přitahuje více a více uživatelů, ale snížil se příjem z každého z nich. Popularita podcastů zažívá masivní růst, drahé investice do nich ale nemají zjevné pozitivní dopady. Zdá se, že se švédská firma po zisku z prvního roku pandemie opět dostává do stadia lídra na trhu, který hledá dlouhodobě udržitelný byznys.

O schopnosti získávat nové publikum se u ní v současnosti každopádně pochybovat nedá. Spotify se hlavně v posledním půlroce svezlo na vlně nudy v karanténě a dvakrát po sobě přidalo přes 20 milionů nových zákazníků. Zatímco v loňském říjnu hlásilo 320 milionů aktivních posluchačů, teď jich je už přes 345 milionů. Většina z nich službu využívá zadarmo s reklamami, růst počtu předplatitelů ale za nimi zaostává jen trochu.

Konkrétně to znamená, že Spotify do nového roku vkročilo se 155 miliony zákazníků, kteří si za pohodlnější poslech platí. To je o 24 % více než o rok dříve. Neplatících uživatelů pak meziročně přibylo o celých 30 % na 199 milionů. Ve všech případech máme co do činění s vyššími hodnotami, než se předpokládalo. Na první pohled to tedy vypadá, že se služba pořád neblíží limitům své popularity a nezadržitelně se řítí vpřed.

Pokud se ovšem podíváme na finanční aspekt, dostaneme střídmější obraz. Ačkoliv se zvýšily příjmy z reklamy na 13 % oproti typickým 10 %, znatelně se propadl poměr příjmu na posluchače. Každý aktivní účet ke konci roku Spotify generoval průměrně 4,26 eura, což je o 8 % méně než o rok dříve. Stojí za tím množství promo akcí lákajících nové uživatele a také nižší ceny předplatných na trzích jako Rusko a Indie.

Spolu s rychlým růstem posluchačů se díky těmto ústupkům daří naopak snižovat ztráty. Zatímco ve čtvrtém kvartálu 2019 prodělal 209 milionů eur, loni to bylo 125 milionů. Sečteno podtrženo je zřejmé, že primární strategií Spotify je v současnosti co nejrychleji nabírat další uživatele i za cenu o něco nižších příjmů z nich. Otázkou je, jak daleko může takový přístup zajít, momentálně jde ale pořád počítat s úspěchy ze vstupů na další trhy, naposledy třeba do Jižní Koreje.

spotify-podcast-barack-michelle-obama

Barack a Michelle Obamovi při nahrávání podcastu

Paralelně s tím firma Daniela Eka vidí velké příležitosti v rozšiřování své nabídky mimo samotnou hudbu. Už od roku 2019 proto ve velkém investuje do exkluzivních podcastů, jež mají představovat výhodu oproti ostatním streamovacím službám i jiným platformám jako třeba YouTube. V prosinci se do portfolia Spotify oficiálně přidali Harry a Meghan z britské královské rodiny, dříve to už byl Joe Rogan, Obamovi, studio DC Comics a mnoho dalších.

Se zvětšující se nabídkou podcastů výrazně stoupá také zájem o ně, meziročně až o 100 %. Lidé si dnes na švédské platformě mohou poslechnout více než 2,2 milionu různých pořadů a čtvrtina ze všech uživatelů Spotify tuto možnost v uplynulém čtvrtletí využila.

Podle některých analytiků ale prozatím stále není vůbec jasné, jestli tento model přináší zisky odpovídající nákladům. Přestože Daniel Ek ujišťuje o schopnosti podcastů zvyšovat používání jeho služby a do budoucna má umožnit menší závislost na licencování hudby od nahrávacích studií, například analytici z firmy Citi situaci vidí jinak. Jak zmínilo CNBC, v poznámce investorům upozornili na jen malou korelaci mezi investicemi do podcastů a nárůstem počtu předplatitelů či stažení aplikace.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Místo přitahování publika ke Spotify by tak společnost mohla přijít se samostatnou placenou platformou pouze pro exkluzivní podcasty. O podobné možnosti se přitom mluví také ve spojitosti s Applem, který formát nahrávaných mluvených pořadů před lety jako první zpopularizoval.

Nejjednodušším způsobem, jak zvýšit příjmy, ale zůstává prosté zdražení předplatného. Už od loňského října se tak ceny rodinného předplatného u Spotify zvýšily v sedmi zemích, od 1. února je následovalo dalších 25, mezi nimiž je i Česko a Slovensko. Nešlo přitom o stejnoměrné zdražení – zatímco u nás to bylo z 9 na 10 eur (tedy zhruba o 25 korun), východní sousedé poskočili až na 11 eur. Ve Švédsku, Norsku, Finsku a na Islandu se nově více platí dokonce napříč všemi druhy předplatného.

Je to nevyhnutelný a zcela logický vývoj, kdy firma nejdříve naučí lidi platit za službu, kterou následně s rostoucí kvalitou zdražuje. Při mnoha stovkách milionů uživatelů platforem pro poslech hudby na vyžádání je navíc přirozené, že se posouvají do dalších úrovní a po zavedení svého modelu postupně zajišťují jeho dlouhodobou profitabilitu.

Původně chtěl z Česka vyhnat fitness bullshit, teď má brněnský Aktin obrat přes 270 milionů a míří za hranice

Filip HouskaFilip Houska

michal-hubik-aktinStory

Foto: Aktin

Michal Hubík, spoluzakladatel a ředitel Aktinu

0Zobrazit komentáře

S tím, jak rostl zájem lidí o cvičení a zdravější stravování, se do popředí dostaly i e-shopy, které všemožné fitness doplňky nabízí. Jedním z nich je brněnský Aktin, který se z původního přeprodejce sportovních suplementů stal důležitým hráčem na tuzemském trhu s vlastní značkou výživy. Jeho pozice sílila i loni, kdy zaznamenal obrat 273 milionů korun a chystá se expandovat.

Příběh Aktinu se začal psát v roce 2010, když jeden ze spoluzakladatelů, Michal Hubík, dorazil do malé prodejny se sportovními doplňky v Brně. Tam natrefil nejen na neobvykle levné ceny proteinových tyčinek, kvůli kterým tam šel, ale také na Jana Kerna. To, že byly tyčinky prošlé, ho od nákupu neodradilo. Navíc se dal s Honzou do řeči a sedli si natolik, že spolu naskočili do byznysu.

„Původně to bylo hlavně o tom, vyhnat z Česka a Slovenska ‚fitness bullshit‘, který na různých tuzemských webech převládal,“ popisuje Hubík původní motivaci pro rozjetí své vlastní značky, jež začínala na fitnessovém magazínu Aktin.cz. Zkrátka chtěli publikovat kvalitní psaný obsah a inspirovali se zejména americkou scénou, kde letěli autoři jako Alan Aragon nebo Eric Helms, kteří cvičení a výživě dobře rozuměli.

aktin-1

Foto: Aktin

Proteinová tyčinka, která je jedním z mnoha doplňků značky Aktin

Současně ale Hubík s Kernem věděli, že provoz takového webu potřebují z něčeho financovat, a tak záhy spustili internetový obchod, na kterém chtěli prodávat co nejkvalitnější produkty. Rychle ale přišlo vystřízlivění – většina toho, co se tehdy na trhu prodávalo, nebyla kvalitou na takové úrovni, na jaké chtěli.

„Prodávali jsme to, co bylo v té době nejlepší, zejména pak proteinové doplňky. V hlavách jsme ale měli myšlenku, že jak z přeprodeje jiných značek našetříme dostatek peněz, začneme vyrábět vlastní produkty v excelentní kvalitě,“ říká Hubík pro CzechCrunch a zmiňuje začátky Aktinu, kdy pro zvýšení brand awareness dávali letáky za stěrače aut nebo rozdávali prospekty na univerzitách.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zhruba rok poté, co byl magazín i e-shop v provozu, Hubík s Kernem založili společnost Selltime, pod kterou měly jejich podnikatelské a tvůrčí aktivity fungovaly a pod kterou Aktin funguje dodnes. Spolu s tím, jak rostlo povědomí o značce, se začaly zvyšovat i prodeje a bylo nutné navýšit skladové kapacity.

Aktin postupně rostl, navazoval zajímavé spolupráce (například s britským The Protein Works), ale stále se tým nerozhoupal k tomu, aby začal vyrábět vlastní sportovní výživu, která měla brněnskou značku posunout k dalšímu růstu. První náznak rozjetí výroby přišel v roce 2016, kdy se objevily první produkty pod sesterskou firmou R3ptile, ovšem ten zásadní zlom se odehrál až o tři roky později.

aktin-1-1

Foto: Aktin

Whey Protein, vlajkový produkt Aktinu

V roce 2019 se na trh dostaly vůbec první, oficiální produkty značky Aktin, konkrétně syrovátkový protein a proteinová tyčinka v minimalistickém, bílo-šedém obalu. „Sice to trvalo devět let, ale lepší pozdě, než-li později,“ říká Hubík. Postupně přibývaly další „sladkosti“ jako cookies nebo tzv. čokošíky i klasické potraviny v inovované formě. Například těstoviny z luštěnin nebo finské krémové ovesné vločky. V nabídce nechybí ani burákové máslo.

Část z nabízených produktů má sloužit i jako zdravá svačinka, díky které si lidé nebudou muset kupovat nezdravé, zabalené pokrmy plné cukru a éček. „Když jedu po D1 a mám hlad, co si dám? Mám tady McDonald’s i řadu čerpacích stanic, ale nic z toho nenabízí takovou komplexní svačinku, která zažene hlad a lidé nebudou zpytovat svědomí poté, co to sní,“ zmiňuje Hubík.

Pandemie cvičení a zdravé stravy

Dosud největší výzva, jakou Aktin zažil, proběhla loni. V roce, který totálně proměnil nejen tuzemskou e-commerce a přitáhl na internet i zákazníky, kteří do té doby nakupovali výhradně v kamenných pobočkách. Jelikož se silně doporučovala domácí karanténa a částečně byly omezeny i normální nákupy potravin, Aktin z toho silně těžil. Ti, kteří se chtěli zdravě stravovat a do toho cvičit, museli vše dělat z domova.

„Rok 2020 byl ve znamení intenzivního růstu poptávky především po kvalitním jídle. Zvládli jsme to a dosáhli jsme meziročního růstu o 47 procent. Už jsou běžné dny, kdy díky vlastnímu řídícímu systému ve skladu odbavíme přes dva tisíce objednávek,“ konstatuje Michal Hubík z pozice ředitele a zmiňuje, že loňský obrat firmy byl 273 milionu korun, což je ve srovnání s předchozím rokem růst téměř o polovinu. Nepřekvapivě jde o rekord.

aktin-1-2

Foto: Aktin

Přírodní přípravek Spoko na zklidnění a uvolnění stresu

Ačkoliv se na jejich e-shopu objednávaly i jiné značky, kterých Aktin nabízí zhruba 360, velkému úspěchu u zákazníků se těšily právě produkty s „áčkem“ v logu. Z vitamínů loni Češi nakupovali především hořčík, vysoce oblíbený byl i přírodní přípravek Spoko na zklidnění a uvolnění stresu a dohromady pak Aktin odeslal na dvaačtyřicet tun svých ovesných vloček. Generoval i zvýšený zájem o sportovní vybavení.

„Hořčík mimo jiné pomáhá snižovat únavu a vyčerpání, podporuje také činnost nervové soustavy, z vlastní zkušenosti se po něm může lépe usínat. Současná situace je pro lidi psychicky náročná a hledají přirozené možnosti, jak se se stresem vypořádávat,“ komentuje bezprecedentní situaci Hubík, ale dodává, že nejoblíbenějším produktem jeho značky je stále syrovátkový protein, který je esenciálním doplňkem pro sportovce, „víkenďáky“ i profesionály.

in20-boxed

Přečtěte si takéJe jich dvacet, jsou kreativní a inspirativní. Představujeme Innovators 20, osobnosti, které pomohly změnit ČeskoJe jich dvacet, jsou kreativní a inspirativní. Představujeme Innovators 20, osobnosti, které pomohly změnit Česko

Lze očekávat, že letošní rok se poveze na podobné vlně, Hubík ale zůstává při zemi a nemá v plánu panikařit. Naopak chce stále naplňovat misi, kterou si před lety, dnes již se svým bývalým společníkem, vysnili – nabízet kvalitní výživu a vzdělávat. Právě druhý bod se může zdát trochu opomenutý, ale i na něm Aktin stojí.

Jejich webový magazín totiž stále funguje a čítá přes tři tisíce článků napříč širokým spektrem témat o výživě, cvičení a obecně zdravém životním stylu. „Běžný jedlík párků netuší, že existujeme, ale my ho neřešíme. Nemáme prostředky na to kohokoliv přemlouvat, musí to v sobě najít sám. Právě pro tyhle lidi jsme tady pomocnou rukou a průvodcem,“ říká Hubík.

Typický zákazník Aktinu je totiž ten, který se o sebe chce starat a má touhu naplňovat svůj potenciál. Ať už jde o teenagery, nebo manažera–čtyřicátníka. A je to nastavení, které se netýká jen Česka a Slovenska, ale brzy i Německa, kam chce Aktin vstoupit v polovině letošního roku, dost možná už ale pod jiným názvem – Vilgain. Po Německu to plánuje vyzkoušet i v Rakousku a koncem roku ve Velké Británii.