Srdce pod dohledem umělé inteligence. Český startup nabírá miliony na domácí měření EKG

Kardi AI hlídá srdce pomocí speciálního pásu a umělé neuronové sítě. Ta umí říct, kdy je čas zajít za lékařem a kdy volat sanitku.

Peter BrejčákPeter Brejčák

tomas-stephen-photo-min

Foto: Kardi AI

Zakladatelé Kardi AI Tomáš Skála a Stephen Burke

0Zobrazit komentáře

Pro případ, že je potřeba monitorovat srdce pacienta, existují na výběr dvě základní varianty. Buď se může využít takzvaný holter, který ale funguje maximálně několik dnů, nebo implementovaný EKG přístroj s cenou v desítkách tisíc korun. Alternativu, jež by byla levnější a zároveň vhodná na dlouhodobé i domácí sledování, chce trhu nabídnout český startup Kardi AI. A jak napovídá název, jde o přístroj založený na umělé inteligenci. Na jeho uvedení do praxe nyní firma nabírá miliony korun od investorů.

Kardi AI srdce měří pomocí monitorovacího pásu od společnosti Polar, která na jeho vývoji se startupem spolupracovala. Data v přístroji denně vyhodnocuje umělá neuronová síť a v případě nutnosti pacienta upozorní, aby vyhledal lékařskou pomoc, případně si rovnou zavolal rychlou záchrannou službu.

„Cílíme především na využití moderních technologií, jako je například integrace umělé inteligence či podpora cloudu. Tím se podstatně zjednoduší nejen práce pro lékaře, ale také se zvýší duševní klid pacientů, kteří se mohou o své zdraví konečně postarat i sami doma,“ vysvětluje zakladatel a ředitel Kardi AI Stephen Burke.

Američan Burke dlouhodobě žije v Olomouci, odkud pochází jeho manželka, a původně se věnoval budování zdejší pobočky bulharské IT firmy Sciant, jež koncem loňska za stovky milionů korun změnila majitele. Letos se Burke pustil do nového podnikání, které vzešlo z jeho přátelství s lékařem Tomášem Skálou.

stephen-burke-1-min

Foto: Kardi AI

Spoluzakladatel Kardi AI Stephen Burke

Ten si mu stěžoval na zdlouhavý proces monitoringu srdce, který trvá tři dny a plánuje se i na několik měsíců dopředu. Společně proto vytvořili plán na řešení a pustili se do vývoje. Ve spolupráci se společností Polar vyvinuli zmíněný monitorovací pás a nyní už dokončili pacientské studie, založili distribuční síť kardiologů a finalizují mobilní aplikaci s očekávaným spuštěním v polovině léta.

Zařízení Kardi AI na oddělení kardiologie doposud otestovalo celkem 160 pacientů, a to pod vedením doktora Skály. Ten osmnáct let působí jako arytmolog v olomoucké fakultní nemocnici a je docentem na I. interní katedře v oboru kardiologie Univerzity Palackého v Olomouci. „Všechny výsledky jsou manuálně kontrolovány expertem v oboru a následně ověřeny kardiologem,“ komentuje Skála, jenž také založil a řídí lékařské a výzkumné oddělení v Kardi AI. Na kontrole dat se zároveň podílel i profesor Miloš Táborský.

„Je velmi důležité, aby bylo zařízení jednoduše ovladatelné, aby zaznamenané EKG křivky byly kvalitní a dobře interpretovatelné. Jsem rád, že jedna z velmi progresivních aktivit v této oblasti – startup Kardi AI – vznikla právě v olomouckém regionu,“ říká Táborský, který je bývalým prezidentem a výkonným ředitelem České kardiologické společnosti a přednostou I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V dalším rozvoji startup podpořili také investoři částkou 8,5 milionu korun, z čehož dvěma miliony korun přispěla česká investiční skupina Depo Ventures. Fond přichází do Kardi AI jako první investor společně s bulharským VC fondem Brightcap.

„Telemedicína byla jednou z oblastí, které pandemie covidu-19 výrazně akcelerovala, a to jak z hlediska přijetí na trhu, tak z hlediska investiční aktivity. Zařízení Kardi AI výrazně zpřístupňuje domácí monitorování srdce. Řešení tohoto problému má významný celospolečenský dopad s globálním potenciálem,“ říká Michal Ciffra, partner Depo Ventures.

Cílem zakladatelů nyní je, aby sada Kardi AI byla k dispozici u každého kardiologa a obsahovala vše, co pacient potřebuje. „Depo Ventures nás přinutili kriticky přemýšlet o našem modelu, o tom, jak by se dostal na trh. A povzbudili nás, abychom se zamysleli nad novými způsoby. Plánujeme využít jejich síť kontaktů k uvedení na trh,“ říká Stephen Burke.

Po plánovaném spuštění aplikace v létě má dojít také k oficiálnímu vstupu startupu na trh. Začít se má v České republice a v příštím roce má následovat expanze do dalších evropských zemí.

Každý měsíc vám představíme zásadní investice nejen v českých startupech.

Newsletter Startup | Poslední vydání

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs