Stačí doma vykloktat, předat vzorek kurýrovi a počkat na výsledek. DoDo rozváží nové testy na COVID-19
Otestovat se v pohodlí domova, příjemněji a nemuset nikam jezdit? Test na onemocnění COVID-19, který po světě šíří nový typ koronaviru, rozhodně nepatří mezi ty nejvyhledávanější zážitky. Odběrová tyčinka v nosohltanu není nic příjemného, a proto se ke slovu dostávají nové technologie, které mají testování výrazně zpříjemnit. Například pouhým kloktáním.
Jednou z nich může být tzv. Gargtest, který se právě dostává na trh a stojí za ním mimo jiné výzkumníci z olomoucké univerzity. Jde o samoodběrovou sadu založenou na principu kloktání dutiny ústní a hltanu, kterou lze využít i doma. Zbytek pak obstará kurýr, který vám sadu přiveze, na vzorek počká a následně ho odveze do testovací laboratoře. Výsledek má přitom odpovídat klasickému PCR testu.
Domácí testování se samoodběrovou sadou je snadné. Stačí nabrat obyčejnou pitnou vodu do odměrky, kterou od kurýra dostanete. Pak 20 až 30 vteřin kloktat a následně odplivnout do přiložené odběrové zkumavky. Při kloktání se zakloněnou hlavou se voda dostává přesně tam, kde teď lékaři při odběrech pohybují speciálními štětečky. Tedy až na zadní stranu hltanu.
Podle šéfa projektu a ředitele olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny Mariána Hajdúcha se proto nejedná o revoluční test. „Princip detekce viru zůstává naprosto stejný. O mnoho příjemnější a pohodlnější je ale odběr vzorků,“ vysvětluje.
Objednávky lze dělat online za cenu pohybující se kolem maximální hranice, kterou loni stanovil stát – 1 745 korun. Pokud chcete k výsledku testu získat i certifikát, který můžete potřebovat například pro cestování, zaplatíte celkem 2 295 korun. Důležité je však připomenout, že v tomto případě je to včetně dopravy. V některých zařízeních mohou být PCR testy levnější, ale je třeba na místo osobně dorazit, někde i vyčkat ve frontě.
Zvýšíme ochotu lidí
Kloktání by navíc mohlo k otestování přesvědčit i ty, kteří se nepříjemným výtěrům štětečkem snažili vyhnout. Vhodné jsou také pro děti, které klasické odběry špatně snášejí, nebo v provozech a institucích, kde je nutné opakované testování. Případně i pro onkologické pacienty, jež mívají z léčby poškozené sliznice a patří do rizikové skupiny, u níž musí k testům docházet častěji.
Přitom se metoda nemá negativně odrazit v účinnosti testu. Vzorek zpracuje a zanalyzuje laboratoř klasickou PCR metodou, která se využívá i u známého výtěru z nosohltanu. „Srovnávací studie ukázala, že rozdíl mezi oběma způsoby odběru je asi 3 až 3,5 procenta v citlivosti, což je statisticky nevýznamné číslo,“ upřesňuje Hajdúch.