Stadiony, které imitují sopečné krátery. V Číně roste futuristický sportovní kampus
Sportovní areály jsou oblíbeným cílem architektů. Díky své komplexnosti a zpravidla rozsáhlé výstavbě jim nabízí ideální příležitost, jak popustit uzdu fantazie a navrhnout zajímavá řešení, která by se neodvíjela pouze od budov, ale také od celé scenérie. Důkazem toho je i chystaný sportovní park v čínském Quzhou.
Tam pekingské architektonické studio MAD navrhuje futuristický sportovní komplex, jehož myšlenka stojí na „propojení Země s Marsem“. Potvrzovat to má nejen okolí celého kampusu, které má vysázenou zelení napodobovat Zemi a nerovným povrchem symbolizovat Rudou planetu, ale i designovým provedením jednotlivých stadionů.
Ty mají být vystavěny tak, aby z ptačí perspektivy vypadaly jako vulkanické krátery. A jak ukazují zveřejněné vizualizace, nejsou od tohoto pojetí příliš daleko. Celý zážitek, rozprostírající se na ploše okolo 700 tisíc metrů čtverečních, má navíc umocňovat okolní scenérie s lesy a velkým jezerem poblíž hlavního stadionu.
Právě hlavní stadion, který má nabízet místo až pro 30 tisíc diváků, by měl být pravděpodobně tou nejzajímavější stavbou v rámci areálu. Součástí jeho „mimozemského“ exteriéru mají být totiž i umělá nebesa v podobě vznášejících se mraků. Na druhou stranu nebude jediným zásadním zázemím.
Quzhou Sports Campus má nabízet i plavecký stadion, gymnastický stadion o kapacitě 10 tisíc lidí, několik multifunkčních sportovních hal, venkovní dráhy a také technologické muzeum, hotel či různé obchody.
Ač účelem tohoto komplexu je hlavně sportovní vyžití, MAD cílí i na širokou veřejnost, která zde bude moci najít místo pro relaxaci a odpočinek. Má tedy jít v jistém slova smyslu o park, do kterého se bude možné dostat skrz přítomné lesy. Ostatně i na tento detail čínské architektonické studio myslelo – při vstupu chce lidem navodit pocit, že přišli do jiného „světa“. Vše by mělo být k dispozici již v roce 2021, kdy se očekává finalizace celého kampusu.
Foto: MAD