Stamiliony mu vydělal vzdělávací byznys, teď jde do fotbalu. Ondřej Kania vstupuje do Slovanu Liberec

Jednatřicetiletý podnikatel chce jako většinový akcionář vrátit liberecký klub na nejvyšší příčky. Generálním ředitelem bude Jan Nezmar.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

kania

Foto: CzechCrunch

Ondřej Kania, zakladatel skupiny Consilium

0Zobrazit komentáře

To, co bylo loni rozjednáno, je nyní dokonáno. Ondřej Kania se oficiálně stává většinovým akcionářem FC Slovan Liberec, který dosud ovládal Ludvík Karl a jeho sklářská společnost Preciosa. Jednatřicetiletý Kania se do nového sportovně-byznysového dobrodružství vrhá poté, co prodal většinový podíl ve vzdělávací skupině Consilium. V ní prostřednictvím své společnosti Pembroke Manor nadále drží dvaadvacetiprocentní podíl. V libereckém fotbalovém klubu mu nově patří 75,65 procenta akcií.

„Je nám velkou ctí, že se můžeme stát většinovými akcionáři tak významného českého fotbalového klubu, jakým je FC Slovan Liberec. Naším jednoznačným cílem pro nejbližší sezóny je vrátit klub tam, kam historicky patří, tedy na nejvyšší příčky Fortuna ligy, a každý rok bojovat v předkolech o účast v základních skupinách evropských pohárů,“ říká Ondřej Kania.

Spolu s jeho nástupem do severočeského fotbalového klubu došlo k odvolání stávajícího představenstva a dozorčí rady. V představenstvu nově jako předsedkyně zasedne Kaniova manželka Petra Kania, kterou doplní místopředseda Tomáš Netopil a členové Filip Gigal a Zbyněk Štiller. Nové představenstvo rovnou jmenovalo do funkce také nového generálního ředitele.

tykac-slavia

Přečtěte si takéMiliardář Pavel Tykač od Číňanů kupuje fotbalovou SlaviiMiliardář Pavel Tykač od Číňanů kupuje fotbalovou Slavii. Za více než dvě miliardy získá i stadion

„Prvním krokem k dosažení těchto cílů je jmenování Jana Nezmara do pozice generálního ředitele klubu. Další kroky budou následovat a budou transparentně komunikovány s fanoušky, partnery i s fotbalovou veřejností,“ doplnil Ondřej Kania. Bývalý fotbalista Jan Nezmar už v libereckém klubu dříve působil jako sportovní ředitel. Po pěti letech se v roce 2017 přesunul na stejnou pozici do Slavie Praha, kde skončil v roce 2020.

V loňském roce Nezmar pomáhal Ondřeji Kaniovi s hledáním ligového klubu, do kterého by mohl vstoupit. Kania se totiž rozhodl prodat většinový podíl ve své vzdělávací skupině Consilium, jejíž součástí je agentura JK Education, která se specializuje na studium v zahraničí, a také několik škol v Česku, na Slovensku, v Chorvatsku a Španělsku.

Jak informoval magazín Forbes, velký deal byl dotažen v předchozích týdnech, kdy do Consilia vstoupilo Dukes Education, největší síť prémiových soukromých škol ve Spojeném království. Dukes Education vyplatilo jednoho z dosavadních akcionářů v podobě skupiny J&T a Kania, jemuž získal více než pětinový minoritní podíl, měl inkasovat řádově střední stovky milionů korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zakladatel Consilia nicméně ve skupině i nadále zůstane aktivní, protože si udržel manažerskou kontrolu. „Spojení s jednou z nejprestižnějších světových vzdělávacích skupin je velkou ctí. Partnerství je významným krokem vpřed v našem poslání neustále zvyšovat kvalitu námi nabízeného vzdělávání. Těšíme se na pozitivní změny, které to přinese našim studentům,“ uvedl pro Forbes Kania.

Ve Slovanu Liberec dochází ke střídání majetkových stráží po osmadvaceti letech. S Ludvíkem Karlem a jeho Preciosou je totiž severočeský klub spjatý už od roku 1996. Tehdy se potýkal s finančními problémy, ze kterých ho nakonec vyvedl právě majitel významné sklářské firmy z tamního regionu. Podmínky převodu akcií mezi Karlem a Kaniou nebyly oficiálně zveřejněny. Podle inFotbalu se má jednat o nižší stovky milionů korun.

Pod Karlovým dohledem se stal ze Slovanu Liberec jeden z nejúspěšnějších českých klubů. V letech 2002, 2006 a 2012 se pod Ještědem slavily mistrovské tituly. Víc jich získala jen Sparta se Slavií a v poslední dekádě předběhla Liberec ještě Viktoria Plzeň. Několikrát se severočeský klub objevil také v evropských pohárech, do kterých by ho nyní Kania rád vrátil. V aktuálně probíhající sezoně je Liberec na sedmé příčce.

Velký přesun v českém online byznysu. Tomáš Braverman po konci v Heurece povede Slevomat

Braverman do Slevomatu nastoupí v červenci. Do jeho příchodu bude na pozici dočasného ředitele působit Matěj Dvorský, bývalý ředitel Skrz.cz.

Peter BrejčákPeter Brejčák

braverman

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Tomáš Braverman bude po konci v Heurece šéfovat Slevomatu

0Zobrazit komentáře

V prostředí českého online byznysu dochází k velkým personálním přesunům. Dosavadní ředitel miliardového Slevomatu Ladislav Veselý odešel na rodičovskou dovolenou a na jeho místo má podle zdrojů CzechCrunche nově zasednout někdejší ředitel Heureky a jedna z nejvýraznějších tváří zdejší e-commerce scény Tomáš Braverman. Jako CEO povede celou skupinu Slevomat Group, do níž patří vedle také slovenský Zlavomat a Skrz.cz.

„Jsem velmi rád, že se mohu připojit k týmu Slevomatu a pracovat po boku tak talentovaných lidí. Být součástí společnosti s vynikající strategickou pozicí v oblasti e-commerce a cestování, která ještě k tomu působí na více trzích, je výzvou, kterou rád přijmu. Zároveň věřím ve velký potenciál dalšího růstu,“ potvrzuje svou novou štaci Braverman.

Ladislav Veselý oznámil již loni v listopadu, že letos v březnu skončí na pozici ředitele Slevomatu, aby svou ženu vystřídal na rodičovské dovolené. Shodou náhod se přitom sám do čela firmy se zaměřením na prodej zážitků a cestovních pobytů dostal začátkem roku 2020 poté, co na mateřskou odešla jeho předchůdkyně Marie Havlíčková, která již nyní pomáhá investiční skupině Pale Fire Capital otočit kormidlo v „americkém Slevomatu“ Groupon.

Veselý ve Slevomatu, který společně s vyhledávačem dovolených Skrz.cz spadá do britské skupiny Secret Escapes, působil od roku 2019, kdy jej do firmy přivedla ze Seznamu právě Havlíčková. Během této doby Slevomat prošel hodně turbulentním obdobím – z rekordního roku 2019, kdy prodal služby za 2,5 miliardy, spadl v důsledku covidu jeho byznys na minimum, konkrétně na deset procent.

Ladislav Veselý

Foto: Slevomat

Ladislav Veselý ve Slevomatu vyrostl

Následně se zase odrazil. Za rok 2022 již Slevomat hlásil, že překonal předcovidová čísla. Loni pak podle svého vyjádření prodal služby v objemu přes 3,4 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od založení s meziročním růstem o 18,3 procenta. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) měl dosáhnout 214 milionů.

V dobrém finančním zdraví teď vedení Slevomatu přebírá Tomáš Braverman, který až do loňského září deset let vedl cenový srovnávač a nákupního rádce Heureka. Za dobu jeho působení ve funkci se tržby společnosti zdesetinásobily a počet zaměstnanců vzrostl ze 40 na 550. Dohlížel na realizaci čtyř akvizic, například analytického nástroje Dataweps, jehož ředitel Jan Mayer se stal ředitelem Heureky pro Česko a Slovensko.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Braverman se po odchodu z postu ředitele přesunul do pozice nevýkonného poradce představenstva a nadále pod křídly firmy například produkoval svůj podcast. Bravermana v čele Heureky vystřídal David Chmelař, jenž předtím spoluzaložil a působil ve startupu iPrice, což je obdoba Heureky v regionu jihovýchodní Asie. Oficiálně malajsijskou firmu loni v dubnu koupil velký hráč z Indonésie Bukalapak.

Do nástupu Bravermana, ke kterému dojde v červenci, jej na pozici generálního ředitele bude zastupovat Matěj Dvorský. „Ve Slevomatu působím již přes rok, přičemž s vedením firmy v rámci skupiny mám mnohaleté zkušenosti jako ředitel portálu Skrz.cz. Nyní je mým klíčovým úkolem úspěšně zpracovat rostoucí poptávku po letní sezóně, a upevnit tak pozici Slevomatu jako jedničky v cestování,“ dodává Dvorský.