Startup Čecha v Oxfordu umí najít nejčastější typ rakoviny. Získal přes 300 milionů korun
Václav Potěšil v Británii založil společnost, jejímž cílem je najít rakovinu plic tak brzy, aby byla úspěšnost léčby 90 procent. Násobně víc než teď.
Medicínsko-technologický startup Optellum českého vědce Václava Potěšila oznámil, že na svůj rozvoj získal 14 milionů dolarů, tedy v přepočtu přes 300 milionů korun. Investory zaujala jeho umělá inteligence, která umí najít nádory plic v době, kdy jsou ještě velmi dobře léčitelné. Obvykle na ně lékaři přicházejí v pokročilých stadiích, kdy se naděje pacientů na dožití pohybuje kolem 20 procent. S projektem Optellum by to mělo být 90 procent.
Rakovina plic je vůbec nejobvyklejším typem rakoviny. Každoročně na ni umírá kolem 1,8 milionu lidí, z velké části proto, že nádory v plicích rostou téměř neznatelně – bez bolesti a dalších projevů dokud nejsou příliš velké. Přijít na ně dřív se snaží řada společností po celém světě, málokdo má ale tak dobře nakročeno jako společnost Optellum.
Britská společnost, kterou založil Čech Václav Potěšil, funguje podobně jako mnoho aktuálních projektů spojujících technologie a medicínu – naučila umělou inteligenci hledět na snímky a najít v nich to, co lidé většinou přehlédnou. Případně to, o čem třeba ani netuší, že značí zdravotní problém.
V tomto případě hledí na snímky z počítačové tomografie, tedy z takzvaného CT vyšetření. Ani to není odlišné od mnoha jiných plánů – Optellum má ale důležité certifikace od zdravotnických regulátorů v Británii i ve Spojených státech, jeho projekt klinicky ověřovaly přední světové univerzity, spolupracuje s firmami typu GE Healthcare či Lung Cancer Initiative společnosti Johnson & Johnson.