Startup Martina Reháka chrání před finančními podvody. Teď na svou umělou inteligenci získává stovky milionů

Peter BrejčákPeter Brejčák

martinr_staircase-min

Foto: Helena Pěchoučková / Resistant AI

Martin Rehák, spoluzakladatel a šéf Resistant AI

0Zobrazit komentáře

Služby bank, finančně-technologických startupů i pojišťoven jsou pro zákazníky stále přívětivější a jednodušší. Mohou za to mimo jiné technologie v čele s automatizací a umělou inteligencí, které však přináší také svá úskalí. V systémech nejen finančních institucí se objevují bezpečnostní mezery, které jim pomáhá zacelit svou umělou inteligencí český startup Resistant AI. Martin Rehák se svým týmem odhaluje finanční kriminalitu, a jelikož je to potřeba stále víc, získává teď další stovky milionů korun.

Do startupu Resistant AI, jehož název odkazuje na odolnou umělou inteligenci, která odráží útoky hackerů, vkládá celkem 16,6 milionu dolarů, přibližně 360 milionů korun, skupina prestižních investorů. V čele finančního kola tzv. série A je fond GV, donedávna známý jako Google Ventures, s přispěním původních investorů včetně Index Ventures, Credo Ventures a Seedcampu spolu s několika dalšími andělskými investory. Svou aktuální hodnotu pražský startup nesděluje.

Podle zakladatelů je investiční kolo důkazem rostoucí potřeby pro inteligentní a adaptivní obranné mechanismy ve stále více automatizovaném světě. Resistant AI, který jsme zařadili i do našeho výběru pětadvaceti startupů, jež se v příštích letech vyplatí sledovat, chce získané prostředky využít hlavně na uspokojení vzrůstající poptávky globálních finančních institucí, kterým nabízí ochranu před podvody, manipulacemi a finančními zločiny.

„Zakladatelé Resistant AI mají jedinečné zkušenosti s využitím umělé inteligence a strojového učení k odhalování složitého a pochybného chování. První zkušenosti zákazníků ukazují schopnost odhalovat neznámé hrozby a spolehlivě kategorizovat a snižovat počet falešných upozornění pomocí transparentních a ověřitelných detekčních modelů,“ popisuje Tom Hulme, partner GV, investiční divize Googlu, respektive jeho mateřské společnosti Alphabet.

resistant-team_staircase-min

Foto: Helena Pěchoučková / Resistant AI

Tým startupu Resistant AI

Za Resistant AI stojí Martin Rehák, který společně s Michalem Pěchoučkem, současným technologickým ředitelem Avastu, před osmi lety ve velkém exitu prodal startup Cognitive Security společnosti Cisco. Globální gigant toto řešení následně rozvinul do platformy, kterou dnes využívá 25 milionů uživatelů v největších globálních korporacích. Rehák však oblast umělé inteligence neopustil.

Dnes čtyřiačtyřicetiletý podnikatel spolu s dalšími kolegy založil v roce 2019 právě Resistant AI, který světu představili loni, když oznámili získání investice ve výši 70 milionů korun. „Naší misí je vytvořit inteligentní štít pro autonomní finanční systémy, který je bude ochraňovat proti neustále se vyvíjejícím a chytřejším útokům. Jen takovým způsobem se můžeme vyhnout epidemii dalších podvodů, obrovskému množství ručních kontrol a čtyřfaktorovému ověřování u každé jedné online služby,“ popisuje Rehák.

„Základními hodnotami Resistant AI byly vždy dokonalost v umělé inteligenci a strojovém učení, důvěryhodnost a ochota udělat pro zákazníka něco navíc. Jejich schopnost řešit některé z nejtěžších problémů v oblasti podvodů a finanční kriminality dokazuje naše chuť podporovat zakladatele našich minulých portfoliových společností,“ říká Ondřej Bartoš z fondu Credo Ventures, který v začátcích podpořil také startup Cognitive Security.

Technologie Resistant AI se soustředí na inteligentní automatizaci. Zvyšující se rychlost a postupně snižující se zásahy lidí do systémů totiž přináší nový druh výzev v hledání děr v zabezpečení systémů a dalších sofistikovaných útoků. Může jít o různé druhy aktivit, jako je praní špinavých peněz či využívání falešných nebo ukradených identit na nelegální získávání půjček a dalšího kapitálu.

ondrej-bartos4

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Ondřej Bartoš, partner v Credo Ventures

Řešení Resistant AI ještě před rokem využívali zejména zákazníci v České republice, aktuálně je už hlavním trhem startupu západní Evropa a první klienty získává také za oceánem. Jako konkrétní jména uvádí například izraelskou firmu Payoneer, která poskytuje celosvětové platební služby, či britský startup Habito z oblasti online hypoték.

Rostoucí počet klientů se podepisuje také na výsledcích startupu, který loni dosáhl na tržby ve výši stovek tisíc eur a během prvního letošního pololetí podle svého šéfa v objemu zpracovaných transakcí či dokumentů vyrostl pětinásobně a za posledních dvanáct měsíců více než desetinásobně.

Nová investice pomůže Resistant AI nakopnout další růst. Svůj hlavní a vývojářský tým má v Praze, kde čítá asi padesát hlav, pět obchodníků působí v Londýně a svou další pobočku startup aktuálně otevírá v New Yorku. „Máme skvělý tým. Práce, kdy odhalujeme zločiny, které teprve vznikají, a bráníme těm nejpokročilejším podvodníkům v tom, aby stáli v cestě pokroku, nás nesmírně baví,“ říká Rehák.

Odborník na umělou inteligenci zároveň dodává, že nemá žádný konkrétní plán třeba na prodej firmy po vzoru Cognitive Security. „Jako každá firma máme řadu scénářů, ke kterým můžeme směřovat, ale nyní se zcela soustředíme na rozvoj trhu. Potenciál automatizace procesů bude jen růst a nároky na jejich ochranu před útoky dramaticky porostou. Takže zatím jsme jen na úplném začátku,“ dodává Rehák.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym