Startup ze SatoshiLabs získal 100 milionů korun na vývoj bezpečného čipu. Využije ho i česká kryptopeněženka Trezor

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tropic-square4

Foto: Tropic Square

Evžen Englberth a Jan Pleskač, spoluzakladatelé Tropic Square

0Zobrazit komentáře

Bezpečnost je klíčová i ve světě kryptoměn. Když si koupíte třeba bitcoin, který při aktuální kurzu vyjde na jeden a čtvrt milionu korun, nebo alespoň jeho část, dá rozum, že byste o něj neradi přišli. Jedním z řešení je uložit si ho do kryptoměnové peněženky. Jednu z nejpopulárnějších vyvíjejí Češi a ti se ji teď pokusí udělat ještě bezpečnější.

Řeč není o nikom jiném než o tuzemské společnosti SatoshiLabs, která se již osm let věnuje v oblasti kryptoměn právě bezpečnosti a stojí za populární kryptoměnovou peněženkou zvanou Trezor. Představit si ji zjednodušeně můžete jako flash disk, který připojíte do počítače a nahrajete si na něj své zakoupené či vytěžené kryptoměny.

Jedná se o jeden z nejbezpečnějších způsobů, jak bitcoin a další kryptoměny ukládat. Nabourat se do takové hardwarové peněženky je totiž mnohem složitější, než když máte kryptoměny uložené v nějaké internetové směnárně. Nicméně i na bezpečnosti jde stále pracovat, a proto loni v rámci vývoje Trezoru vznikla v SatoshiLabs odnož v podobě startupu Tropic Square.

Za touto firmou stojí vedle spoluzakladatelů SatoshiLabs Marka Palatinuse a Pavola Rusnáka také Evžen Englberth jako CEO a Jan Pleskač jako CTO, přičemž dva poslední jmenovaní ji aktivně řídí. Tropic Square je jinak součástí skupiny SatoshiLabs Group, do níž vedle Trezoru patří také Invity či Blockbook.

marek-palatinus

Foto: SatoshiLabs

Marek Palatinus, spoluzakladatel a CEO SatoshiLabs

Aktuálně se však nejvíce mluví právě o Tropic Square, kteří plánují koncem letošního roku dokončit vývoj a zahájit testování prvního transparentního a auditovatelného bezpečnostního čipu na světě. A na něj loni založený startup získal 4 miliony eur, tedy přes 100 milionů korun, od švýcarské investiční společnosti Auzera, která za to získala pětinový podíl ve firmě.

„Počáteční motivací pro celý projekt byla potřeba nového procesoru pro Trezor. Díky closed source nastavení výrobců čipů jsme však nenacházeli ideální řešení,“ popisuje počátky samostatného projektu Tropic Square šéf SatoshiLabs Marek Palatinus. I jeho kryptoměnová peněženka Trezor bude nový čip, který se má dostat na trh koncem roku 2022, využívat, ale uplatnění má najít i mimo kryptosvět.

„Přestože komunita volala po takzvaném secure elementu, tedy čipu, který je ze své podstaty určen k zamezení neautorizovaného vstupu a ochraně kryptografických či utajených dat, víme, že z dlouhodobého hlediska to právě z důvodu netransparentnosti není správné a nejbezpečnější řešení. Vývoje jsme se tedy chopili sami a věříme, že další model Trezoru již bude mít open source čip od Tropic Square,“ dodává Palatinus.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pracovní název chystaného čipu je TASSIC, což je zkratka pro The Transparent Authenticated Secure Storage Integrated Circuit. Zmíněným open source přístupem chtějí v Tropic Square zajistit požadovanou bezpečnost a spolupracovat má díky tomu i celá komunita. Ta přinese rychlejší inovace i snížení závislosti na know-how třetích stran, přičemž výsledný čip má splňovat vysoké nároky na fyzickou bezpečnost a odolnost proti útokům.

„Věříme, že transparentnost, spolupráce a z velké části také komunita mohou technologický svět výrazně posunout. Globální dosah a zpětná vazba samotných uživatelů odemyká rozsáhlý potenciál pro inovace a lze tak dosáhnout toho, co bylo až dosud nemyslitelné. Díky investici se nyní můžeme plně zaměřit na samotný vývoj a technologické řešení, aniž se musíme strachovat o finance,“ říká Evžen Englberth, spoluzakladatel a CEO Tropic Square.

Zmíněná fyzická odolnost a šifrování mají být stěžejní vlastností pro robustní řešení TASSIC čipu, který zajistí bezpečné generování a ukládání kryptografických klíčů a citlivých dat. Jejich přesunutí ze softwarových úložišť do specializovaných čipů totiž zvyšuje bezpečnost elektronického zařízení jako celku. Počítá se nicméně i s jeho využitím za hranicemi kryptosvěta.

Čip díky zaměření na řešení nejzákladnějších potřeb digitální bezpečnosti najde uplatnění například v oblasti internetu věcí, průmyslu 4.0 či ve speciálních aplikacích, které vyžadují transparentnost a skutečnou znalost implementace čipu. Výhledově by mohl zamířit také do světa běžné spotřební elektroniky, kde jsou na produkty taktéž kladeny stále větší bezpečnostní požadavky, co se ukládání dat týče.

SatoshiLabs

SatoshiLabs jsou v kryptosvětě pojem. Začínali jako malá skupina kryptografických…

Klíčoví lidé

marek-palatinus

Marek Palatinus

Co-founder

CzechCrunch Jobs