Startupistka prodala svou firmu bance za 175 milionů dolarů. Jenže byznys si nejspíš vymyslela
Charlie Javiceová byla ještě nedávno populární byznysovou tváří USA, teď jí hrozí desítky let za mřížemi kvůli možnému podvodu.
Charlie Javiceová
Jamie Dimon je pravděpodobně nejúspěšnějším a nejvlivnějším bankéřem současnosti, už osmnáct let vede největší americkou banku JPMorgan Chase. Když hodnotil s investory výsledky za loňský rok, v jednu chvíli musel říct něco, co lidé jako on říkají jen neradi: „Byla to obří chyba.“ Šlo o akvizici firmičky jménem Frank, kterou Dimonova banka koupila v roce 2021 a která má našlápnuto vstoupit do zlatého fondu startupových podvodů.
V příběhu se sice jako v případě Elisabeth Holmesové a jejího Theranosu netočí propálené miliardy dolarů, nýbrž jen vyhozené desítky milionů, nicméně okolnosti jsou velmi podobné: mladá, mediálně zručná podnikatelka s parádně znějícím projektem s údajně mnoha uživateli a klienty, kteří se ovšem po bližším prozkoumání rozplynou jako ranní mlha.
JPMorgan Chase koupili pět let starý startup jménem Frank v roce 2021 za 175 milionů dolarů. Šéfkou, spoluzakladatelkou a hlavní tváří startupu byla dnes jednatřicetiletá Charlie Javiceová. Ve chvíli, kdy její podnik banka kupovala, tvrdila, že má přes čtyři miliony registrovaných uživatelů – vysokoškolských studentů, kterým pomohla získat finanční pomoc od americké vlády.
Největší banka si od toho slibovala, že získá přístup k potenciálně atraktivní klientele. Javiceová se totiž ráda chlubila, jak všem těm milionům mladých mužů a žen pomohla zvládnout údajně gargantuovsky složitou a byrokratickou cestu k příspěvkům na pomoc a že s nimi opakovaně spolupracuje. Už tehdy někteří lidé upozorňovali, že v příběhu něco nesedí, třeba proč a na čem by s ní spolupracovali lidé, kteří už peníze od vlády dostali…