Startupová scéna v Chicagu…dojmy a fakta

Michal PtáčekMichal Ptáček

chicago
0Zobrazit komentáře

(Hodně aktualizovaná verze článku, který původně vyšel na našem předchozím webu Startupnews.cz)

Když se budeme bavit o globálních technologických firmách a startupech, dospějeme k tomu, že se v ČR skloňují v podstatě dvě, tři lokality. San Francisco, Silicon Valley a popřípadě New York.

Ač jsou všechny tyto lokality pro rozjezd „tech“ firmy z obecného pohledu asi těmi nejlepšími, nejsou rozhodně jedinými a platí to hlavně v případě, že do USA opravdu kvůli globálnímu zásahu chcete a nejste přitom vázáni na nějaký specifický obor a investora v konkrétní lokalitě, tj. nemáte příliš peněz na rozjezd a každý finanční náklad navíc, vám nebo vaší firmě může zlomit vaz. Smysl z pohledu rozjezdu firmy v tomto případě pak dávají i města jako například Seattle, Boston, Denver/Boulder, Austin, Portland, Los Angeles, San Diego nebo  Chicago. A protože poslední jmenované Chicago dobře znám, rozhodl jsem se sepsat čistě subjektivní dojmy a také výhody, které podle mě v porovnání s výše uvedenými mainstreamovými lokalitami v tomto ohledu nabízí.

Rozvíjející se technologická scéna

V Chicagu je v tuto chvíli aktivních asi 30 startupových akcelerátorů a inkubátorů, především pak akcelerátor 1871, kde v současnosti na 50 000 stopách čtverečních působí v jedné budově okolo 300 startupů. 26 startupů, které v posledních 18 měsících úspěšně prošly programem tohoto akcelerátoru, jinak v Chicagu vytvořilo 300 pracovních míst, na příjmech vygenerovalo okolo 10 milionů dolarů a na investicích získalo 32 milionů dolarů. Pokud se podíváme na všechny startupy, které v 1871 pouze sídlí, dostaneme se na ještě zajímavější čísla a to konkrétně vytvoření 1030 nových pracovních míst, vygenerování příjmů ve výši 31 milionů dolarů a získání investic ve výši 70 milionů dolarů.

14003755158_0381b44c00_o

Přečtěte si takéNaše zkušenost s kalifornským akcelerátorem 500startupsNaše zkušenost s kalifornským akcelerátorem 500startups

Mezi nejznámější chicagské startupy/tech společnosti bych jinak zařadil Groupon, Orbitz, RocketMiles, Raise, GrubHub, CleverSafe, SingleHop (42 milionů dolarů na investicích), TrunkClub, 37 signals (Basecamp), Airbnb pro parkování SpotHero nebo platební bránu Braintree, přes kterou se ročně proženou transakce ve výši 10 miliard dolarů.

Ze zajímavých konferencí je pak třeba zmínit Techweek Chicago,

Chicago je docela levné. Fakt!

Pokud vyškrtnete nejdražší čtvrti jako Gold Coast (v podstatě chicagská obdoba Upper East Side v New Yorku), River North (obdoba SoHo v New Yorku), zjistíte, že je Chicago na americké poměry docela levné. To platí jak u bydlení (v podstatě na české poměry luxusně vybavené studio přímo v centru města se pohybuje okolo 1400-1500 dolarů měsíčně, pokud se posunete mimo hlavní centrum, dostanete se klidně na polovinu), tak u jídla, zábavy či dopravy. Zkuste schválně porovnat například se San Franciscem a zjistíte, že náklady na život jsou zde třeba o 50-60% procent nižší a to samozřejmě nemluvíme například o platech vývojářů. Co se „kanceláří“ týče, prostory v akcelerátorech zmíněných výše, lze sehnat za nižší stovky dolarů měsíčně.

zillow_2

Orientační přehled výše pronájmu přímo v centru všeho dění

Spousta chytrých, talentovaných lidí

Chicago geograficky spadá do oblasti Midwest, což ve vás asi teď evokuje maximálně tak pole s kukuřicí, ve skutečnosti je to však město hodně kultivované a vzdělané. V Chicagu najdete velké množství univerzit, které každý rok vyplivnou obrovské množství talentovaných lidí v oblasti technologií a byznysu. Například: Illinois Institute of Technologies, DePaul University, Loyola University, Northwestern University, University of Chicago a další. Na University of Chicago studovali například zakladatelé firem jako: Yelp, Paypal nebo Youtube.

Chicago žije

Pokud vyškrtneme New York, vychází Chicago podle mě asi jako nejaktivnější americká metropole a nabízí tak přesně vlastnost, o které mluvil Robin v pár let starém rozhovoru pro Connected a kvůli které například spousta lifestylových startupů jinak volí právě New York. Jde o možnost otestovat produkt na velkém množství lidí, kteří se koncentrují na jednom místě. To platí zejména pro celou oblast Near North Side (viz screenshot nahoře), která je v podstatě zmenšenou obdobou newyorkého Manhattanu.

Pár dalších zajímavostí:

  • přímo v Chicagu žije cca 2.7 milionu lidí (New York – 8,2 milionů lidí) v širší oblasti města pak okolo 10 milionů lidí
  • v podstatě obden vznikne v Chicagu jeden nový startup
  • v roce 2013 chicagské startupy získaly na venture kapitál investicích přes 1 miliardu dolarů, což je trojnásobek oproti roku 2012
  • mezi známé chicagské firmy, které si připsaly zajímavé exity patří například: Braintree (prodáno Ebay za 800 milionů dolarů) Big Machines prodáno firmě Oracle za 400 milionů dolarů no a samozřejmě nemůžeme zapomenout na food delivery službu GrubHub, která pro změnu tento rok zamířila na burzu.
  • hlavním dějištěm technologií jsou lokality: River North, Loop, Wicker Park, Bucktown
  • v Chicagu působí více než 1 000 technologických firem
  • v Chicagu sídlí okolo 30 firem z žebříčku Fortune 500
  • chicagské letiště O’Hare je druhým nejvytíženějším letištěm v USA. Za slušné peníze se dostanete v podstatě kamkoliv, pokud bude potřeba
  • Chicago ročně navštíví okolo 40 milionů turistů a každoročně se zde uspořádá okolo 400 festivalů = masa lidí
  • Aby článek nebyl moc sluníčkový a někdo mě neobvinil z propagandy, je třeba dodat i jednu nepříjemnou věc. Chicago bývá často označováno jako „the murder capital of America“. Například v roce 2012 mělo Chicago více vražd než New York a to i přesto, že má zhruba třetinovou populaci. Je třeba dodat, že situace se ale každoročně rapidně zlepšuje a navíc je vázána vesměs na jednu konkrétní lokalitu…
merchandise_6

Starosta Chicaga Rahm Emanuel (vlevo) na návštěvě inkubátoru 1871 v Merchandise Mart. Dovede si představit vrcholné představitele Prahy při debatě v Node5, TechSquare nebo Wayře?

1871_2

1871…

1871_chicago

1871…

18373

1871…

DSCN0636

Centrum Chicaga v pozadí…

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs