Startupy se vyplácejí. Devět z deseti investorů svůj vklad do mladých firem podle průzkumu zhodnotilo
Investoři v Česku si loňský rok celkem pochvalují – byl to prý lepší průměr. Nejvíc věří umělé inteligenci, fintechu a healthtechu.
Zatímco se říká, že devět z deseti startupů zemře, andělské investování v Česku hlásí přesně opačný poměr – téměř devět z deseti investorů své poslané peníze dokázalo zhodnotit. Zhruba každý osmý dokonce vydělal víc než desetinásobek a našli se mezi nimi i tací, kteří si odnesli více než stonásobek vložených peněz. Vyplývá to z průzkumu, který mapuje prostředí andělského investování v Česku.
Takzvaný exit, tedy prodej, u některé ze svých investic už uskutečnilo zhruba 40 procent investorů, proti loňsku jejich počet narostl. Nejčastěji, zhruba v polovině případů, se investice zhodnotila jedenkrát až pětkrát. Na jednoho investora připadá v průměru osm investic do startupů a loni každému z nich v průměru přibylo 2,6 investice. Vyplývá to z průzkumu, který uspořádala investiční skupina Depo Ventures a podílely se na něm advokátní kancelář Havel & Partners a agentura CzechInvest. CzechCrunch je hlavním mediálním partnerem průzkumu.
Peníze do firem v rané fázi posílají zpravidla podnikatelé, investoři na plný úvazek, ale také právě další startupoví zakladatelé. „Úspěšní zakladatelé podporují vznik nových startupů podobně jako dříve v Estonsku. Čím více úspěšných startupů zde bude, tím více přibyde andělských investorů,“ říká Petr Šíma, partner Depo Ventures.
Loni byl pro startupový svět divoký rok. Se zpomalující světovou ekonomikou i válkou na Ukrajině se měnily i investice do těchto společností a ač ty české a ze sousedních zemí regionu z toho vyšly dobře, průzkum ukázal dvě zajímavé změny: rok 2022 se stal dobou, kdy se podíly ve startupech prodávaly. Prodej uskutečnilo přes 40 procent respondentů, meziročně o deset procentních bodů víc.
Nejvíce investované oblasti:
- Umělá inteligence 54 %
- Fintech 48 %
- Healthtech 35 %
Jak dokázali investoři v minulosti zhodnotit své investice:
- Zisk do pětinásobku původně vloženého obnosu 51 %
- Zisk mezi šesti- až desetinásobkem vloženého obnosu 23 %
- Zisk víc než desetinásobek vloženého obnosu 12 %
Druhou skutečností je, že investoři jsou obecně přísnější. Téměř polovina z nich tvrdí, že je loni trápily vysoké valuace startupů. Rok 2022 však průzkum hodnotí jako lepší průměr z pohledu kvality a dostatku startupů, investičního prostředí i výkonnosti portfolia.
„Investice do startupů bývá běh na dlouhou trať, obvykle kolem pěti až sedmi let. V českých podmínkách může být doba od investice k exitu o něco kratší. Většina exitů z českých startupů totiž neprobíhá prostřednictvím IPO, tedy vstupem na burzu, jak je běžné v USA. Jedná se většinou o prodej strategickému investorovi nebo finančnímu partnerovi. K tomu může dojít výrazně dříve, byť třeba za cenu nižšího zhodnocení,“ vysvětluje Šíma. Aktuální dotazování mezi investory říká, že vložené peníze dokázalo už někdy v minulosti zhodnotit celkem skoro 86 procent z nich.
Sofistikovanější obory
Letos zatím průzkum ukazuje na nižší investiční apetit. Stejně nebo víc však plánuje investovat víc než polovina investorů. „Nedává smysl, abychom nyní omezovali svou investiční aktivitu. Letos chceme pokračovat dosavadním tempem, zainvestovat kolem patnácti startupů v rané fázi. Výhodou je, že zmizely přepálené valuace některých startupů, což křivilo celý trh,“ vysvětluje Šíma.
„Dobrou zprávou je, že ani v roce 2023 by nás neměl čekat žádný výrazný pokles aktivity andělských investorů. Podle průzkumu je většina angelů dlouhodobě spokojena s výnosy svých VC investic, přičemž drtivá většina z nich svou investici byla schopna alespoň minimálně zhodnotit,“ dodává Jaroslav Baier z advokátní kanceláře Havel & Partners.
Zároveň ale předpokládá, že investoři budou dál klást větší nároky na to, aby startupy měly skutečnou hodnotu, investice si budou prověřovat a hledat opravdu odolné firmy s prokazatelným byznysovým či inovačním potenciálem. „Andělové se tak posouvají právě k sofistikovanějším oborům, jako je fintech, AI a medtech. Rok od roku také významně roste počet investorek. To vše dává optimistický výhled pro české VC prostředí nejen v roce 2023,“ říká. Investorek bylo nyní podle průzkumu 17 procent.
Česko zaostává
„Česko v počtu startupů na hlavu stále zaostává za zeměmi západní Evropy. Nápadů tu ale není málo. Průzkum Depo Ventures navíc ukazuje, že chuť andělských investorů podporovat životaschopné nápady roste,“ uvádí Petr Kopeček, ředitel Odboru startupů z agentury CzechInvest. Podle něj by se bez jejich pomoci startupy jen stěží posouvaly z rané fáze dál.
Andělské investování bývá obvykle vnímáno jako individuální, podíl investorů, kteří investují napřímo, se však rok od roku snižuje. Loni to bylo 63 procent respondentů. Investoři nejčastěji způsoby kombinují. Skrze fond investují čtyři z pěti respondentů a skoro polovina někdy využila syndikát s ostatními andělskými investory.
Průměrně zdejší investoři posílají startupům mezi 25 a 50 tisíci eur, tedy asi 600 tisíc až 1,2 milionu korun. Nejčastěji proto, že chtějí rozmnožit své finance, motivací je ale i potkávat se se zajímavými lidmi či podpora inovací. Kromě peněz mladým projektům pomáhají radami, nejčastěji se získáním finančních prostředků, obchodním rozvojem či provozem firmy.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Ačkoli byl minulý rok z investičního hlediska velmi nejistý, většina andělských investorů prokázala operativnost a dokázala své investice velkou měrou zhodnotit. Pozitivní trend by mohl pokračovat i v letošním roce,“ hodnotí Kopeček z CzechInvestu.
„V těžkých časech vznikají nejlepší investiční příležitosti, takže pokud někdy uvažujete o investování, tak je to teď. V současné době vidíme více kvalitních investičních příležitostí a podmínky pro investory jsou lepší než v posledních letech,“ myslí si Šíma.
Už čtvrtý ročník výzkumu proběhl během února a března letošního roku a jeho cílem bylo zmapovat prostředí andělského investování v Česku. Kvantitativní výzkumné šetření bylo provedeno formou online dotazníku na vzorku 140 respondentů. Dotazník byl rozeslán andělským investorům z České republiky i mezi investory, kteří do startupů neinvestují.