Starý mlýn po babičce proměnili na moderní rodinnou usedlost, kde se setkává historie a minimalismus
Původní hmota starého mlýna byla očištěna od všech pozdních nánosů a propojena s novostavbou domu, který pracuje s čistými liniemi a povrchy.
Ve staré slovenské usedlosti nedaleko Trenčína dříve žila investorova babička. Po dvoře jejího starého mlýna s náhonem se procházely slepice a ze svých chlévů na ně hleděla hospodářská zvířata. Nový majitel se rozhodl dát místu moderní podobu, která však bude plně respektovat jeho historický charakter. Aby se mlynář, který leží na nedalekém hřbitově, nemusel obracet v hrobě. Objevujte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.
Hledání řešení, jak naložit s komplikovaně tvarovanou parcelou, kterou z velké části zabíral starý mlýn a další strukturální nánosy, bylo složité. Investor však od počátku chtěl místo proměnit v důstojném duchu tak, aby nově postavená hmota co nejvíce zapadla do rázu vesnice, a přitom byla současná.
Řešením studia RDTH architekti bylo zachovat část původního mlýna, jehož historická hodnota byla příliš vysoká na to, aby byl stržen. Zároveň však byl příliš velký na to, aby mohl být kompletně zrekonstruován. Nakonec tak zůstala zachována jeho nejstarší část a fragment obvodové zdi novější dostavby.
Zachovalá část mlýna získala nové využití v podobě místa určeného pro setkávání i práci. Objekt dostal nový krov a střechu, a také podlahu z betonové desky. Zdi byly omítnuty vápenocementovou maltou a zachovalá zeď dostala čtvercové bezrámové okno nabízející nový průhled do dvora i okolí.
Původní kurníky, chlívky a stáje postavené u potoka byly strženy a na jejich místě vznikla novostavba rodinného domu, která je svým minimalistickým pojetím v kontrastu k historickému mlýnu.
Stěny domu jsou bílé a hladké a na některých neopláštěných místech přiznávají, že je jejich konstrukce tvořena dřevěnými CLT panely. Fasáda byla obložena modřínem, který netradičně překryl i okna směřující do ulice.