Stavba rodinného bydlení zdražuje. Loni mohl stát dům pro čtyřčlennou rodinu skoro o milion méně

Náklady na stavbu rodinného domu meziročně vzrostly téměř o pětinu. To je nejvíc za posledních pětadvacet let.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

construction

Stavba rodinných domů je meziročně zhruba o pětinu dražší

0Zobrazit komentáře

Kdo si stihl postavit rodinný domek před rokem, pravděpodobně ušetřil stovky tisíc, ne-li miliony korun. Náklady na takové stavby totiž meziročně vzrostly téměř o pětinu. Může za to mimo jiné skokový růst cen stavebních materiálů, na němž se podepsala pandemie i pokračující válka na Ukrajině. V řeči čísel to znamená, že u menšího rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu se cena stavby za rok zvýšila o více než 873 tisíc korun. Vyplývá to z analýzy firmy ÚRS CZ, která se zabývá sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby.

Při stavbě nového domu je aktuálně třeba počítat s tím, že zatímco loni by samostatně stojící dvoupodlažní nepodsklepená stavba s obdélníkovým tvarem a šikmou sedlovou střechou stála 5,24 milionu, letos už přijde na 6,11 milionu korun bez DPH. Součástí výpočtu ceny v aplikaci Kubix byly přípravné práce a připojení, stavební konstrukce, technické vybavení, venkovní úpravy a vedlejší rozpočtové náklady.

„Přípravné práce a připojení zahrnující přípravu území a přípojky inženýrských sítí vykazují nárůst ceny o 17,1 procenta. Náklady za samotný objekt, zohledňující stavební konstrukce a technické vybavení, vzrostly o 16,7 procenta,“ píše se v analýze ÚRS CZ. Nárůst ceny výstavby je víceméně shodný s rodinnými domy různých parametrů velikosti. „Hodnoty takřka odpovídají příkladu typického rodinného domu, rozdíly jsou v řádech desetin procent,“ uvedli autoři analýzy Daniel Kliment a Jan Ličman.

K omezení dostupnosti některých stavebních materiálů a výraznému růstu jejich cen dochází především v důsledku globální pandemie a vojenského konfliktu na Ukrajině. Už začátkem loňského roku s nástupem stavební sezony začaly podle autorů analýzy skokově růst ceny významných stavebních materiálů, zejména železa, dřeva a polystyrenů. V létě sice došlo k zastavení, či dokonce postupnému poklesu růstu cen, ale na přelomu loňského a letošního roku opět došlo ke zdražování.

kubix-stavba

Foto: Kubix

Srovnání nákladů na stavbu ukázkového rodinného domu v roce 2021 a v roce 2022

„Ze zjištěných informací vyplývá, že náklady na stavbu rodinného domu nyní meziročně vzrostly téměř o pětinu, což je nejvyšší hodnota za posledních pětadvacet let. S poměrně velkým růstem cen ve stavebnictví se současně snižuje dostupnost vlastního bydlení. Vedle samotného navýšení nákladů na výstavbu rodinného domu také zdražují hypotéky a dochází ke zpřísnění pravidel pro jejich získání. Může se tedy stát, že hypotéka vyjednaná v minulém roce již nebude dostatečná, aby pokryla náklady na realizaci rodinného domu v roce letošním,“ dodávají Kliment s Ličmanem.

Přibude starších domů na prodej

Podle společnosti GarantovanyNajem.cz, která majitelům nemovitostí zajišťuje jejich pronájem a související služby, zároveň současné stoupající ceny energií a materiálů na trhu na druhé straně změní počet starších domů k prodeji. Těch sice aktuálně není mnoho, ale jejich nabídka se má do konce roku zvednout až o 60 procent.

Jako řešení vlastního bydlení se tak vedle novostavby nabízí právě koupě staršího domu. Jejich nabídka se sice podle služby GarantovanyNajem.cz od roku 2014 v Praze a okolí snížila o více než 73 procent (z asi 3 400 na 900 na konci roku 2021) a v Brně o 51 procent (z 900 domů na 440), ale trend se mění. V obou městech se za poslední tři měsíce nabídka zase zvýšila o 20 procent.

Starší domy často nabízejí lidé, kteří je zdědili, uvedl spoluzakladatel služby GarantovanyNajem.cz Viktor Mejzlík. „V minulosti spíše zainvestovali do rekonstrukce a následně se do nemovitosti přestěhovali, případně ji využili k pronajímání. Nyní se zděděné staré domy stávají do jisté míry břemenem, protože spotřebují velké množství energie. Čím dál častěji tak budou jejich majitelé sahat k prodeji, případně dům ponechají nějaký čas neobydlený,“ dodal.

Stoupající ceny energií můžou změnit chování zejména seniorů, kteří žijí sami ve dvougeneračních domech. Stěhovat se ale nechtějí a raději se uskromní. „Měsíční zálohy na energie už pro ně ale přestávají být únosné, protože mají domy často nezateplené s méně kvalitními okny, kudy uniká ohromné množství tepla. Nestačí tak vytápět jen byt, ve kterém žijí, ale musí topit v celé nemovitosti,“ řekl Mejzlík, proč by senioři mohli začít domy měnit za menší byty.

Rostoucí náklady nutí některé stavebníky prodat i novostavby. Důvodem jsou zdražující hypotéky. „Přibližně 30 procentům lidí letos nebo příští rok končí fixace úrokové sazby. A ne každému se podaří uskromnit natolik, aby nemusel nemovitost prodávat,“ odhadl Mejzlík.

S přispěním ČTK.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox