Stovka nejlepších architektů na jednom místě. Výběr Architect+ demonstruje sílu českých studií a ateliérů

kuba-pilaz-architekti-min

Foto: David Korsa

Fakulta humanitních studií UK v Praze od Kuba & Pilař architekti

0Zobrazit komentáře

Přes brownfieldy zaplněné uniformními domky a mdlé administrativní budovy násilně vsazené do původní zástavby měst by se mohlo zdát, že české architektuře zvoní umíráček. Stačí se však pozorně dívat a zjistíme, že je to přesně naopak. Prestižní časopis Architect+ proto opět po roce vybral stovku nejlepších ateliérů a jasně tak demonstroval sílu současné české architektury.

Že jsou projekty tvořené českými architekty plné dynamiky, nápadu a světovosti, se lze každý měsíc přesvědčit v našem speciálu CC Arch, který přináší ukázku toho nejzajímavějšího z domova i zahraničí. Tvář tohoto speciálu utváří do značné míry právě ateliéry, které byly vybrány i tuzemským časopisem Architect+, jenž hledá studia zásadně ovlivňující podobu tuzemské architektonické scény.

Letošní stovku nejlepších vybíral šéfredaktor časopisu Matej Šišolák spolu s odbornou porotou složenou z architektů a akademiků, jako je David Tichý, Jan Šépka, Igor Kovačević, Jaroslav Wertig či Maroš Fečík. CzechCrunch byl u toho z pozice mediálního partnera.

asgk-design-min

Foto: Petra Hajská

Dům Zilvar od studia ASGK Design

Porota z řad odborné veřejnosti dlouze debatovala nad tím, komu má být letošní ocenění uděleno. Po hodinách rešerší, argumentací a diskuzí byly vybrány ty ateliéry, které se vykazují svou dlouhodobou kvalitou, čímž jasně definují směr, jímž se česká architektura ubírá.

V letošním ročníku navíc porota výrazně přihlížela i k aktuálním projektům ateliérů, díky čemuž se vůbec poprvé do výběru probojovali nejen zástupci tradiční architektury, ale také architekti zabývající se podobou krajiny, celých měst či interiérů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

I proto se mezi stovkou nejlepších, mezi kterými nechybí etablované ateliéry jako Fiala+Němec, Chybík+Krištof, Jakub Cigler, Josef Pleskot či Petr Hájek, objevují i mladá jména. Některá z nich přitom ještě v loňském roce zařadil Architect+ do výběru TOP 10 Emerging Architects. Jedná se například o studia jako Neuhäusl Hunal, Studio Perspektiv, Jan Tyrpekl a další.

Do letošního výběru deseti nejperspektivnějších studií, která mají svou budoucnost teprve před sebou, byly naopak vybrány Kurz Architects, Public Ateliér, Studio Fuuze, Zavoral Architekt, ateliér Lina Bellovičová a pět dalších. Zajímavostí je, že v letošním ročníku výrazně bodovaly ženy, kterých se coby partnerek či majitelek ateliérů ve výběru objevuje hned čtyřicet.

edit-min

Foto: Dousek-Záborský

Bytový dům v Karlíně od studia EDIT!

mimolimit-min

Foto: Mimolimit

Zpracování interiéru soukromé rezidence v podání studia Mimolimit

Vybrané ateliéry se nyní mohou těšit na podzim letošního roku, kdy proběhne slavnostní večer, na kterém bude jednomu z nich předána Cena časopisu Architect+ 2021. Součástí večera bude i předávání dílčích cen, mezi kterými nebude chybět ani cena udělená redakcí CzechCrunche.

Kompletní přehled všech vybraných ateliérů, spolu s ukázkou jejich děl a krátkým životopisem každého studia, naleznete v nejnovějším vydání časopisu Architect+. To je k dostání v tištěné podobě a také online.

CzechCrunch Jobs