Strávili jsme noc v prvním českém domě z 3D tisku. Prvok zaujme organickými tvary i vybavením
Prvok, první českým vytištěný pomocí 3D tisku
Je brzy ráno a já s rozespalýma očima mžourám do čajového šálku. Sedím na terase v těsné blízkosti vodní hladiny, nad kterou se povalují cáry mlhy protínané probouzejícím se sluncem. Všude kolem panuje ticho brzkého rána, nerušené ani mým němým společníkem. Byli jsme u toho, když se rodil ze směsi betonu a plastifikátorů, viděli jsme jej, když se ladně pohupoval na Vltavě, a nyní jsme v něm konečně mohli složit hlavu a zjistit, jaké je bydlení v prvním českém domě vytvořeném 3D tiskem.
Na začátek můžeme rovnou prozradit, že byť takzvaný Prvok od Buřinky, jak se unikátní tuzemská stavba jmenuje, má některé nedostatky, je jasným důkazem toho, že se trojrozměrný tisk může skutečně stát budoucností stavebnictví. A přestože Prvoku ještě nejsou ani dva roky, už toho má za sebou možná víc než jakákoliv stoletá chalupa.
Uznejte sami. Který dům byl vyroben v Českých Budějovicích, následně rozložen na čtyři části, přepraven do Prahy, kde ho během dvou dnů složili na ponton, aby plul po Vltavě v centru Prahy? Odtud se pak – pro změnu v celku – zase vrátil zpět do jižních Čech mezi bizony. A ani to není jeho konečná stanice.
Budiž Prvok
S prvním domem vytištěným pomocí technologie 3D tisku v Česku jsme se poprvé seznámili při návštěvě haly na okraji Českých Budějovic. Fascinovaně jsme hleděli na robotické rameno pojmenované Máša, které vrstvičku po vrstvičce modelovalo vnější stěny i vnitřní příčky Prvoka. Již na první pohled bylo jasné, že se nejedná o ledajaký domek vhodný nanejvýše ke skladování hrábí na zahradě.
Cílem jeho autorů ze studia Scoolpt, konkrétně výtvarníka Michala Trpáka, jeho bratra Ladislava, Jiřího Vele a Kateřiny Novákové, bylo vytvořit obytnou sochu. Že se tento záměr skutečně podařilo naplnit, jsme se mohli o několik měsíců později přesvědčit během slavnostního odhalení Prvoka v Praze přímo na hladině Vltavy.
Scoolpt u Střeleckého ostrova představil dům složený ze dvou částí vytištěných robotem, které vzájemně propojuje středová konstrukce řešená formou dřevostavby. Střecha a některé z vnějších stěn objektu byly svěřeny do péče zeleně, čímž se podařilo rozbít šedou betonovou masu a objekt proměnit v kámen porostlý mechem.
Souhra šedi a zeleně, které v ostrém kontrastu doplňuje červené rámování oken a dveří, se ve vodní hladině odráží i nyní. Stavba Prahu opustila, aby se stala jednou z atrakcí, ale především možností ubytování v Safari Resortu nedaleko Hluboké u Borovan v jižních Čechách. Prvok se tak navrátil do svého rodného kraje, kde dřímá v obklopení třeboňských rybníků. A právě zde jsme si s ním dali naše dostaveníčko.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPrvok nás přivítal otevřenou náručí v podobě útulného a plně vybaveného interiéru. Střed domu je vyhrazen na míru dělané a plně vybavené kuchyni. Tu doplňuje kuchyňský stůl z tropického dřeva a také malý, ale pohodlný gauč, ze kterého je díky masivním proskleným dveřím krásný výhled na rybníček i zeleň v okolí.
Levá část domu ukrývá velmi prostornou koupelnu s toaletou, umyvadlem a velkým sprchovým koutem. Právě koupelna je nejlepším příkladem toho, že si Prvok neklade za cíl ukázat moderní výstřelky jen ve stavitelství, ale ukazuje to nejnovější i z oblasti technologií v domácnosti. Příkladem je samočistící sprcha šetřící spotřebovanou vodu či inteligentní toaleta.
„Recirkulační sprcha Agemon průběžně vyhodnocuje stupeň znečištění vody, co zvládne, to odfiltruje, dohřeje a pustí zpět do sprchy. Senzory vyhodnocují kvalitu vody víc než dvacetkrát za sekundu. Sprcha tak v průměru zvládne ušetřit více než 80 % vody a energie,“ popisuje technologickou vymoženost jeden ze spoluautorů domu Michal Trpák, který dále poukazuje na to, že v koupelně lze nalézt i speciální baterii od Grohe vytvořenou pomocí technologie 3D tisku.
Co se celkového pojetí designu interiéru týče, Prvok se může pochlubit přiznanými stěnami ze vzájemně skládaných vrstev betonu doplněnými o přírodní materiály v podobě tzv. smrkové biodesky na stropě a dubu na podlaze. To vše doplňují nápadité obklady z keramických bodů, které tvoří nejen stěny celého sprchového koutu, ale divoce se derou i na stěny a podlahy zbytku koupelny i do kuchyně.
Zajímavým prvkem je subfosilní dřevo, tedy takové, které po tisíce let odpočívalo pod nánosy sedimentu. Z tohoto materiálu je vyroben například koupelnový pult s umyvadlem či police. Temné dřevo bylo doplněno o vrstvu pryskyřice a celkově vnáší do Prvoka zajímavý, až exotický prvek, u kterého si člověk není jistý, zda se jedná o dílo přírody, či uměle vytvořený produkt.
Tento materiál se objevuje i v ložnici, která působí velice klidným dojmem. Postel je dostatečně veliká, aby se na ní vyspali dva dospělí a snad by se vešlo i dítě. Betonové stěny byly omítnuty, což prostoru dodává na klidu, který nenarušují ani všudypřítomné červené zásuvky a vypínače. Ty jsou spolu s věšákem či lampičkami dalšími na míru vytvořenými prvky ze 3D tiskárny.
Stavba mezi bizony
Náš pobyt v Prvokovi se odehrával během horkých letních dnů a vnější betonový plášť domu byl po celodenním pobytu na slunci značně vyhřátý. Přesto nebylo uvnitř vedro k padnutí. Sálavé teplo ovšem mělo tu nevýhodu, že přitahovalo hmyz, který je díky přítomnosti zvířat v safari přítomen ve velkém, a který se zdržoval také uvnitř objektu.
Při bližším prozkoumání vnějších stěn jsou na domě patrné vertikální praskliny táhnoucí se často po celé délce stěny. Praskliny se na některých místech objevují i uvnitř, a to jak na neomítnutých částech, tak i na těch omítnutých. Tyto nedokonalosti jsou jizvami, jež si Prvok odnesl ze svých tažení po republice.
„Několikeré přesouvání a převozy, ale také to, že plaval na Vltavě, domu logicky úplně neprospělo. Společně s borci z Master Builders Solutions však připravujeme opravu. Nejde o nic, co by ohrožovalo statiku. Je to spíše kosmetický problém,“ vysvětluje Ladislav Trpák, který byl i díky Prvokovi zařazen do našeho výběru Innovators 20, kde jsme hledali inovativní osobnosti.
Jedná se proto o nedostatek, který kvalitu bydlení v takovém objektu žádným způsobem nenarušuje. V domě se tak dá s klidem pobývat v letních, ale i zimních měsících. Prvok má totiž díky dvojité stěně, dosahující v některých místech tloušťky až 45 centimetrů, parametry nízkoenergetického objektu. Tepelné čerpadlo s podlahovým topením v kombinaci s klimatizací nemají problém z domu udělat útulné útočiště i v třeskutých mrazech.
Noc strávená v kulatých stěnách
Kdo by čekal, že je život v domě vytvořeném pomocí 3D tisku něčím zcela odlišným než život v domě postaveném klasickým způsobem, by byl asi zklamán. Tím největším rozdílem je rozdílné tvarování vnitřního prostoru, který pozbývá ostrých rohů a přímých stěn. Vše ostatní se nese v klasickém uspořádání.
Jenže právě v tom tkví největší kouzlo Prvoka. Ukázal, že místnost se čtyřmi rohy a rovnými zdmi je pouze konstrukt, jehož se není potřeba dogmaticky držet. Žít se dá i v daleko organičtějším prostoru, bez větší ztráty praktičnosti. Pokud si toto tvrzení chcete ověřit na vlastní kůži, neotálejte.
„Do konce roku bude Prvok pronajímán v Safari Parku v Hluboké u Borovan a pak podle situace vyhodnotíme buď další pronájem, nebo prodej,“ vysvětluje Ladislav Trpák s tím, že o případné prodejní ceně zatím Scoolpt nechce spekulovat. „Spíše než jako dům vnímáme Prvoka jako umělecké dílo, které umíme dostat v podstatě kamkoliv na světě,“ dodává Michal Trpák.
A i kdyby se Prvoka nepodařilo prodat do zahraničí, Scoolpt má již nyní jisté, že se jeho 3D tisk za hranicemi objeví. Díky postupu do finále soutěže Marco Polo 100 Digital Build Challenge, které se zúčastnilo přes 400 týmů z více než 40 zemí světa, představí v příštím roce své tiskařsko-stavitelské schopnosti až v Kanadě.
Mimo soutěžení jej však čeká i několik realizací komerčních projektu. Jedním z nich by měl být tisk nabíjecí stanice elektromobilů pro společnost E.ON. Zároveň studio jedná i o realizaci několika dalších domů navazujících na projekt Prvok. „Nejdříve ale chceme ještě trochu zapracovat na technologii tisku. Jednáme o tom se společností ICE, které díky zkušenostem v automatizaci chce nyní šlápnout i do technologie 3D tisku, a máme díky Master Builders Solutions připravenou i novou, vylepšenou směs na tisk,“ uzavírá Ladislav Trpák.