Střední za rok a vysoká za devět měsíců. Devítiletý Belgičan může být nejmladším absolventem vysoké školy v historii

Laurentovým snem je vytvářet umělé orgány

0Zobrazit komentáře

Když obvykle šestileté děti nastupují do první třídy základní školy, mnohdy nemají ani tušení, že jim tato vzdělávací etapa může zabrat klidně dalších dvacet let života. Stane se tak, pokud se rozhodnou dosáhnout vysokoškolského studia. Když se však narodíte s IQ přesahujícím 140 bodů, můžete vysokoškolský diplom držet v ruce klidně již během pěti let, stejně jako devítiletý Laurent Simons z Belgie.

Zatímco se ostatní děti v jeho věku ještě stále zdokonalují ve čtení a psaní, Laurent se již chystá k obhajobě svého bakalářského projektu, kterým je elektronický obvod napojený na lidský mozek. Laurent na první pohled působí podobně jako ostatní, rád se projíždí na motokárách, hraje hry jako je Minecraft či Fortnite, dívá se na Netflix, chodí na procházky se svým štěnětem nebo sdílí fotografie na Instagramu, kde má tisíce sledujících. Jenže tím veškerá podobnost končí.

Zatímco ostatní děti každé ráno cupitají s barevnými aktovkami do tříd svých základních škol, Laurent, vybavený notebookem a knihami o obvodech, má namířeno do budovy Eidhovenské technické univerzity. Právě zde totiž pomalu finišuje své bakalářské studium na katedře elektrotechniky.

Laurent vypadá jako normální kluk, ovšem jeho život je zcela odlišný

V rámci svého studia vyvíjí speciální čip, který v sobě kombinuje poznatky z oblasti elektrotechniky a biomedicíny. „To, co děláme, je umísťování neuronů a navazování spojení, abychom viděli, jak reaguje určitá část mozku na léky,“ popsal svůj projekt mladý Laurent pro agenturu Reuters.

Pokud se mu podaří projekt úspěšně dokončit a obhájit, stane se z něj vůbec nejmladší absolvent vysokoškolského studia v dějinách lidstva. Tento titul doposud drží Američan Michael Kearney, kterému se podařilo dosáhnout vysokoškolského vzdělání ve věku 10 let a 4 měsíců v roce 1994.

simona-kijonkova-boxed3

Přečtěte si takéPřes Zásilkovnu si již lidé mezi sebou poslali čtvrt milionu balíků. Nově je lze nechat doručit až domůPřes Zásilkovnu si již lidé mezi sebou poslali čtvrt milionu balíků. Nově je lze nechat doručit až domů

Laurent má velmi dobře našlápnuto k tomu, aby tento rekord zaznamenaný v Guinessově knize rekordů přepsal. Díky svému inteligenčnímu kvocientu se skórem 145 se mu daří zvládat svá studia s neuvěřitelnou hladkostí a rychlostí. Na základní školu nastoupil ve věku čtyř let a již za dva roky mu paní učitelka třásla rukou s gratulací k úspěšnému absolvování. Poté následovala střední škola, kterou celou zvládl již za rok.

Následně nastoupil na tříletý bakalářský obor, který je na Eidhovenské technické univerzitě považován za jeden z nejtěžších. A i toto studium nejspíše zvládne dokončit v rekordním čase devíti měsíců.

Laurent Simons

„Každý učitel musí být ze studenta, jako je Laurent, doslova nadšený a pro nás je to samozřejmě jedinečná situace, protože je nejmladším studentem, jakého kdy naše univerzita měla,“ říká o Laurentovi programový ředitel univerzity Sjoerd Hulshof a dodává: „Rychlost, jakou uvažuje, je něco, co si nedokážeme představit, stejně jako to, co se děje v jeho hlavě. Je možná třikrát chytřejší než nejchytřejší student, kterého jsme kdy měli.“

„Laurentova absorpční kapacita je velice vysoká, což znamená, že vše zvládá mnohem rychleji a můžeme v krátkém čase pokrýt mnohem více látky,“ řekl pro The New York Times Peter Baltus, profesor integrované elektroniky, který je chlapcovým mentorem.

Laurentovým velkým vzorem je srbský vynálezce Nikola Tesla, který byl sám velkým géniem. Právě on je důvodem, proč si Laurent vybral obor elektrotechniky, protože se jedná z velké části o vynalézání. Do budoucna se však chce více zaměřit i na oblast medicíny.

„Mám v úmyslu začít studovat doktorát a také trochu studovat medicínu, ale předtím prázdniny,“ popsal své postgraduální plány Laurent. Kam přesně budou směřovat jeho další kroky, momentálně není jasné. Nabídky získal z celé řady univerzit po celém světě, ale prozatím to vypadá, že zamíří na některou z prestižních univerzit západního pobřeží USA.

Laurent se svými rodiči, kteří pracují jako dentisté

Laurentův otec Alexander není v současné době schopen odhadnout, jaká bude Laurentova budoucnost, protože se mu doposud dařilo překonávat veškerá očekávání. Nicméně zdůrazňuje, že nechtějí nikam spěchat, a poukazuje na to, že to, co Laurent až doposud dělal, pro něj byla vždy jen hra doprovázená vzděláváním.

Laurentovým plánem je vynalézt umělý lidský orgán a následně ve své vlastní laboratoři i celé umělé tělo. Důvodem, proč se pro tento cíl rozhodl, jsou především jeho prarodiče, u kterých vyrůstal a které oba trápí srdeční potíže. Laurent by chtěl pomoci všem lidem s problémy jako mají oni. A jaký byl váš životní plán v devíti letech?

Diskuze (0)

Novinka

Anonym