Studenti stanovili nový rekord hyperloopu, kapsle dosáhla rychlosti 467 km/h

Jiří SvobodaJiří Svoboda

hyperloop-m
0Zobrazit komentáře

Zatímco dvě největší společnosti v oblasti komerčního využití konceptu hyperloopu, Virgin Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies, se aktivně snaží o dohody o stavbě tohoto futuristického přepravního systému, inovace probíhají i v mnohem menším měřítku u studentských vývojářských týmů. Ty se i letos sešly v ústředí společnosti SpaceX, kde se konala soutěž Hyperloop Pod Competition, které přihlížel sám Elon Musk.

V ní se již potřetí soutěžilo o nejrychlejší stroj, který se dokáže v kilometr a čtvrt dlouhé vakuové komoře pohybovat. Do Kalifornie se proto sjelo více než 40 týmů z 20 zemí světa, které v prvotním testování musely prokázat funkčnost a bezpečnost v testovacím tubusu, který je 150 metrů dlouhý. Vítěz však mohl být jen jeden a stejně jako minulý rok se jím i tentokrát stal mnichovský tým Warr Hyperloop.

Kapsle, kterou Warr Hyperloop sestrojili, byla schopna dosáhnout rychlosti 467 km/h, čímž předčila svůj předchozí rekord o téměř 50 %. Zároveň je však výrazně rychlejší, než kapsle firmy Virgin Hyperloop One, která minulý rok v prosinci, která překonala 386 km/h. Pro srovnání, vítězný stroj prvního ročníku akce (který také patřil Warr Hyperloop) zvládl cestovat rychlostí pouze 93 kilometrů v hodině.

https://twitter.com/WARR_Hyperloop/status/1021256781106835457?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1021256781106835457&ref_url=https%3A%2F%2Ftechcrunch.com%2F2018%2F07%2F23%2Fspacex-hyperloop-pod-competition-winner-breaks-speed-record%2F

Jedná se tak o velké pokroky, přičemž majorita firem angažujících se v této oblasti doufá, že časem bude docíleno rychlosti až 1000 km/h. Ještě minulý rok navíc soutěžící mohli na pomoc využít k větší akceleraci zařízení, které zkonstruovalo SpaceX – takzvaný „pusher“. Letos však již musely všechny stroje být poháněny samy.

Hyperloop je koncept, který jako první navrhl v roce 2013 Elon Musk. Sám však žádné konkrétní stroj nezačal tvořit, místo toho dal šedesátistránkový dokument veřejně k dispozici a nechal komunitu, ať předvede vlastní verze tohoto zařízení. Zůstal však aktivním zájemcem o tento způsob přepravy a právě prostřednictvím soutěže podporuje nové projekty.

42693519545_d2fffa813f_k

Vítězný tým Warr Hyperloop

Foto: SpaceX Hyperloop / Flickr

PayU kupuje izraelský startup ZOOZ. Za 2 roky PayU proinvestovalo již přes 350 milionů dolarů

zoozt
0Zobrazit komentáře

Na globálním trhu s platbami se postupně začíná ukazovat trend posilování pozic nejrůznějšími akvizicemi a investicemi do konkurence. Poté, co PayPal vedl poslední investiční kolo ve výši 50 milionů dolarů do startupu PPRO na mezinárodní platby, posiluje svoji pozici i jeho částečná konkurence – platební platforma PayU, která funguje již několik let i v Česku.

PayU totiž za neupřesněnou částku kupuje platební platformu ZOOZ, která umožňuje firmám kombinovat více platebních služeb do jednoho přehledného systému. Díky akvizici by mělo PayU nabídnout nové funkce, včetně zapojení dalších platebních možností třetích stran.

payu

Česká verze platební platformy PayU

Cena akvizice by se dle dostupných informací poskytnutých společností mohla pohybovat v rozmezí 50 až 100 milionů dolarů. Tým 70 zaměstnanců, včetně obou zakladatelů startupu, se postupně přesune do PayU, kde budou mít na starosti další vývoj ZOOZ, stejně jako nových funkcí pro PayU, které chystá například lepší ochranu proti zpronevěře peněz či statistiky v reálném čase.

Investiční apetit PayU

ZOOZ ale rozhodně není první akvizicí, kterou v posledních několika letech PayU podniklo. Ostatně firma od roku 2016 utratila na investicích a strategických akvizicích přes 350 milionů dolarů, tedy 7,7 miliardy korun. Mezi těmi posledními je pak například startup CitrusPay, který PayU koupilo za 130 milionů dolarů (2,8 mld Kč), nebo investice 120-130 milionů dolarů do Kreditech.

„Akvizice přichází po ročním úspěšném a produktivním partnerstvím mezi PayU a ZOOZ, které už prospělo také českým obchodníkům, jako je Kiwi.com. Bližší spolupráce se ZOOZ nám pomůže zlepšit platformu PayU Hub a dále podporovat ambiciózní obchodníky, kteří se chtějí rozšířit i mimo území České republiky“, doplňuje Barbora Tyllová, Country Manager pro Česko, Slovensko a Maďarsko

beatsaber3

Přečtěte si takéTvůrci české VR hry Beat Saber přidali první novou úroveň s exkluzivní skladbou od známého DJTvůrci české VR hry Beat Saber přidali první novou úroveň s exkluzivní skladbou od známého DJ

Startup ZOOZ vznikl v roce 2010 a na investicích za roky nasbíral celkem 33 milionů dolarů. Naopak PayU funguje na 17 trzích, ze kterých na celkem 16 figuruje jako dominantní společnost. PayU zvládá aktuálně integraci s více než 250 různými typy plateb.