Sůl nad zlato. Dánský startup v ní ukládá energii a dokonce zaujal i nejbohatšího Dána
Náhodný objev v projektu malých modulárních reaktorů přispěl k tomu, že dánský jaderný startup Hyme začne vydělávat mnohem dřív, než se čekalo. Vědci totiž přišli na to, že v soli se dá ukládat energie. To by mohlo usnadnit přechod k udržitelným, bezemisním zdrojům.
Pokud by o tom ještě někdo neslyšel, sůl je nad zlato. Znovu na to teď přišli Dánové, kteří v roztavené soli uchovávají energii. Vývoj technologie se zdál slibný i nejbohatšímu občanovi skandinávské země. A tak neváhal a investoval do něj.
Až dosud fungovala roztavená sůl lépe pro uchování tepla, nikoli však energie. To se ale změnilo, když dánská společnost Hyme objevila novou metodu. A to skladování energie pomocí hydroxidové soli. „Dokážeme nyní skladovat tepelnou energii za méně než polovinu nákladů. To nám umožňuje dostat se do fáze, kdy můžeme být konkurenceschopní bez jakýchkoli dotací,“ uvedl generální ředitel Hyme Ask Emil Løvschall-Jensen.
Do začátku ovšem firma získala nemalou investici. A to jak od své sesterské společnosti Seaborg, která vyvíjí modulární jaderné reaktory, tak i od nejbohatšího Dána, módního a maloobchodního velikána Anderse Holcha Povlsena. Ten vlastní oděvní řetězec Bestseller, pod nějž spadají značky jako Vero Moda nebo Jack & Jones, a je i největším akcionářem online e-shopu s módou Asos nebo druhý největší akcionář Zalanda.