Surrealista Jan Švankmajer slaví 90 let velkou výstavou. Doprovodí ji i díla jeho manželky Evy
Zvláštní stvoření z kostí, mušlí i drahých kamenů, rozličné obrazy, filmy i loutky. Výstava surrealistického dua otevírá divákům kabinet kuriozit.
V Galerii Středočeského kraje začíná v neděli 3. března výstava Disegno Interno, která představí celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy. Návštěvníci a návštěvnice tak budou mít možnost prozkoumat všechny oblasti, které jsou pro tvorbu českého surrealisty stěžejní: od koláží a grafik přes knižní ilustrace či objekty podivných tvarů až po film a díla, která se prolínají s tvorbou jeho životní partnerky. Výstava se koná v roce, kdy Jan Švankmajer slaví 90. narozeniny a navazuje na cyklus projektů věnovaných velkým osobnostem českého animovaného filmu.
V osmi letech dostal Jan Švankmajer od svého otce jako dárek loutkové divadlo, přibližně ve stejném věku si poprvé přečetl Alenku v říši divů od Lewise Carrolla. Oba momenty se výrazně propsaly do jeho „mentální morfologie“, jak uvedl v různých rozhovorech v minulých letech, a také určily, jakým směrem se později odvíjela jeho tvorba. Dnes se Švankmajer řadí mezi nejúspěšnější české umělce, i když se sám vyhýbá tomu, aby byl tímto termínem označován.
Švankmajer je totiž především surrealista. A surrealismus není umění, ale způsob myšlení a životní postoj. Společností je nicméně vnímán jako významný tvůrce nejen v kinematografii, ale také ve výtvarném umění, literatuře a divadle. Všechny tyto oblasti Švankmajerovy tvorby postihne nová výstava v Galerii Středočeského kraje nazvaná Disegno Interno.
„Své dílo vnímá jako nerozborné a neupřednostňuje žádný z výrazových prostředků, ačkoli je nejširším publikem vnímán především jako filmový režisér,“ říká autor doprovodného programu výstavy v Galerii Středočeského kraje Petr Adámek. Z režijní tvorby se do paměti milovníků české kinematografie zapsaly především filmy Něco z Alenky, Šílení, nejnovější Hmyz či krátkometrážní Jídlo nebo Rakvičkárna.
Tvorbu Jana Švankmajera lze dělit do tematických skupin, které mají různé zdroje inspirace, například rudolfinský manýrismus a kabinety kuriozit, loutkové divadlo a tradice starých českých loutkářů, erotismus, umění přírodních národů, kolážové romány a tvorba některých významných postav světové literatury jako je E. A. Poe či Lewis Carroll. Část Švankmajerovy tvorby ale představuje i scénografie pro divadlo, triková práce pro československý film, knižní ilustrace a v posledních letech také autorské knihy.