Inovativní coworking nabízí členům čipové implantáty, které umí otevírat dveře nebo nakupovat
Stockholmský Epicenter vypadá na první pohled jako celkem běžný, i když velmi moderní a rozlehlý, coworking, ve kterém je přihlášeno přibližně 2 tisíce uživatelů, rozprostřených po otevřených prostorách i soukromých kancelářích. Ale opak je pravdou, Epicenter si v rámci svých plánů připravil pro své uživatele vcelku netradiční experiment.
Zhruba 150 z nich totiž nosí speciální čipový implantát o velikosti rýžového zrna, který se vcelku bolestivě aplikuje mezi palec a ukazováček – na druhou stranu ale otevírá spoustu zajímavých možností. Od otevírání zavřených dveří, zadávání dokumentů do tisku nebo třeba automatizovaný nákup v kafeterii pomocí platební karty, až po umíchání nápojů podle chuti v automatu.
Na první pohled to zní samozřejmě trochu šíleně, ale cílem tohoto experimentálního coworkingu je posunout technologie na další úroveň a udělat ze Švédska další Silicon Valley. Podle aktuálních uživatelů jde spíše o pohodlnost a jistou alternativu k dnes již běžně využívaným NFC čipům spojeným s chytrými telefony, protože ty nemusí mít vždy při sobě.
Na takřka 8000 metrech čtverečních se tak tvoří nové technologie, které se jejich uživatelé, tzv. „biohackeři“ snaží nejen posouvat kupředu možnostmi, které nabízí, ale zároveň zabezpečit, protože něco takového může být z logiky věci i zásadní bezpečnostní hrozbou.
Potencionální výhody převažují nad hrozbami
Mimo kanceláří je tak možné nakupovat i v jiných obchodech nebo si do čipu nahrát přístupové kódy do posilovny či k bytu, informuje AP.org. Jestli jsou ovšem čipové implantáty jako takové opravdu technologií budoucnosti, to ukáže až čas – v této fázi je bohužel na nějaké větší úrovni využívat nelze.
Foto: Epicenter