Švédský šéfkuchař spojil v Praze kuchyni severu s Asií i Afrikou. Rád na talíři prezentuji celý svět, říká
Hvězdný šéfkuchař Sebastian Gibrand se experimentů nebojí. Hravě tak zkombinuje kachnu s datlemi a sladkovodní rybu s nejvýraznější asijskou omáčkou.
Švédský šéfkuchař Sebastian Gibrand sbíral zkušenosti v řadě přepychových restaurací po celém světě, v roce 2019 získal stříbrnou medaili na prestižní kulinářské soutěži Bocuse d’Or a mimo jiné připravil také slavnostní večeři pro laureáty Nobelovy ceny. Se svým kolegou a dobrým přítelem Robertem Sjöbergem provozuje cateringovou a eventovou firmu, a jelikož mají klienty ze všech koutů světa, bez přehánění se dá říct, že na denní bázi střídá kuchyně, které jsou od sebe vzdálené i stovky kilometrů. V rámci svého putování zavítal i do Prahy, kde připravil pětichodovou večeři pro sedmdesát hostů.
Gibrandovo kuchařské nadšení se probudilo už během jeho dětství, kdy vařil společně se svou babičkou. A i když jeho rodiče doufali, že se dá na akademickou dráhu, rozhodl se, že se chce stát šéfkuchařem. Rozhodně ale nehodlal troškařit a měl ambice se stát tím nejlepším v rodném Švédsku. Postupně se tak propracoval do vyhlášené stockholmské restaurace Oaxen Krog a coby šéfkuchař působil v restauraci Studio Frantzén, která má tři michelinské hvězdy.
I díky tomu dostal příležitost zodpovídat za přípravu večeře pro laureáty Nobelovy ceny, do povědomí se dostal také díky vítězství ve švédské kuchařské televizní show „Kockarnas kamp.“ „Dvakrát jsem soutěžil i v klání Bocuse d’Or. V roce 2019 jsem vybojoval ‚pouze‘ druhé místo, takže jsem si řekl, že to musím napravit. A při druhém pokusu jsem skončil pátý, takže znovu jsem do toho už nešel,“ směje se Sebastian Gibrand.
Od roku 2022 ale ambiciózní šéfkuchař především buduje vlastní byznys společně s Robertem Sjöbergem, který působil v první michelinské restauraci ve Švédsku a dlouhodobě se zaměřuje především na oblast ekologické udržitelnosti během kulinářského provozu. Sjöberg působí převážně ve Švédsku, zatímco Gibrand se pasoval do role světoběžníka. Neustálá změna prostředí ho totiž nabíjí energií a inspirací.
„Před pár dny jsem byl v kalifornském údolí Napa, pak jsem letěl na otočku do Stockholmu, následně do Mnichova a včera jsem přiletěl do Prahy. Není pro mě tak tolik stresující vařit pokaždé v jiné kuchyni, jsem na to zvyklý,“ vysvětluje Gibrand. Do Prahy zavítal díky týmu z Makro Akademie, v jejíchž prostorách se pravidelně pořádají večeře pod taktovkou světoznámých šéfkuchařů, případně galavečeře s názvem Chef’s Dinner, během kterých se v kuchyni činí klidně až šest českých kulinářských profíků.
Švédský šéfkuchař se rozhodl pro české hosty připravit pětichodové menu, které nejlépe vystihuje jeho přístup k vaření. Plejádu chodů odstartoval trojicí kanapek: brioškou se zakysanou smetanou a kaviárem s velmi lehkou, mírně nakyslou chutí, nasládlým švédským bochánkem plněným výrazným sýrem a kroketou z kachního masa a lanýžů. Se smíchem dodává, že pro číslovku tři se nerozhodl proto, že má na sobě švédský státní znak tři korunky, ale proto, že má rád na talíři lichá čísla.