Svět opustil Hagrid. Zemřel Robbie Coltrane, představitel oblíbené postavy z Harryho Pottera
Původem skotský herec se do paměti vryl hlavně jako klíčník a šafář v Bradavicích. Jeho kariéra ale čítá i další zajímavé role
Svou velikostí, dlouhými černými vlasy a zarostlou tváří budil respekt, ve skutečnosti to ale byl milý hromotluk, který by neublížil ani mouše. I když postava Rubeuse Hagrida, klíčníka a šafáře Bradavic, ve filmech o Harrym Potterovi příliš prostoru nedostala, jednoznačně patří mezi nejoblíbenější. Teď se s diváky definitivně loučí, její představitel Robbie Coltrane totiž v 72 letech zemřel. Kromě kouzelnického poloobra za sebou zanechává i řadu dalších oceňovaných rolí.
Ačkoliv tvář Coltranea si nejvíce lidí spojí s milým Hagridem, skutečný herec měl k jeho povaze poměrně daleko. Narodil se v roce 1950 v jedné z bohatších čtvrtí města Glasgow ve Skotsku, chodil na soukromou internátní školu a pokračoval na Umělecké škole v Glasgow. Zpočátku zkoušel malbu, pak ale přešel na herectví v radikálních souborech, což mu lépe sedlo. Tehdy v sobě odhalil značný talent pro humor a působil jako stand up komik.
Rodným jménem Anthony Robert McMillan jako herec začal používat umělecký pseudonym Robbie Coltrane, jehož příjmení odkazovalo na vlivného jazzového hudebníka Johna Coltranea. Před kamerami poprvé stanul v roce 1979, až o rok později se ale objevil v zajímavějších projektech – sci-fi Smrt v přímém přenosu a filmové adaptaci legendárního Flashe Gordona, která inspirovala i George Lucase k vytvoření Star Wars.
Většinou šlo o spíše menší role pro velké plátno i televizi, díky svým hereckým schopnostem ale Coltrane začal být žádaný také pro významnější role – ztvárnil například Falstaffa v adaptaci Shakespearovy hry Jindřich V. od Kennetha Branagha. Do paměti diváků se konečně výrazněji zapsal počátkem 90. let díky dvojici komedií, v nichž ztvárnil hlavní roli. Pravidelně ho pak bylo vidět v televizi jako kriminálního psychologa v oceňovaném seriálu Bedna.
Pro herce šlo o výrazný odstup od humorných počátků, postava brilantního psychologa s chaotickým osobním životem mu ale zajistila široké uznání. Třikrát za sebou za tuto roli mezi lety 1994 a 1996 získal prestižní britskou cenu BAFTA. Nejspíš díky tomu získal i roli zloducha ve dvou bondovkách Zlaté oko a Jeden svět nestačí.
V dalších obdobích kariéry, v nichž se objevil v zajímavých filmech i seriálech s tvůrci jako Steven Soderbergh nebo Rian Johnson, se projevil v celé šíři své (nejen) herecké osobnosti. Na jedné straně působil jako milý chlapík, kterého si každý oblíbí, na druhé ale nikdy nešel moc daleko za ostřejším vyjádřením. V roce 2009 se dostal do bulvárních novin, když známému televiznímu hlasateli Piersu Morganovi v londýnské restauraci pohrozil, že mu dá pěstí.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
Tento kontrast byl dost možná také důvodem, proč si ho pro roli Hagrida bez velkého rozmýšlení vybrala autorka knih o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová. Coltrane také – pro někoho možná překvapivě – bestsellerovou spisovatelku podpořil v roce 2020, když se postavil na její stranu po tom, co poprvé začala hlasitěji proklamovat svoje negativní názory vůči transgender lidem.
Autorku naopak důrazně kritizovali přední herci série o Harrym Potterovi, tedy Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint. Představitel Draka Malfoye Tom Felton se od spojení se spisovatelkou nedávno pokusil odstřihnout. „Nebyla součástí vzniku filmů v takové míře, jak se může zdát,“ řekl Felton v rozhovoru pro The Independent.
Ačkoliv se Coltraneovi nakonec nepodařilo tak docela překonat konzervativní prostředí, v němž vyrostl, a bránil (pro mnohé) problematické výroky, nechává za sebou především uznávanou uměleckou kariéru. Jako Hagrida si ho bude pamatovat každý, kdo kdy o Harryho Pottera zavadil. A ten, kdo zabředne hlouběji, objeví také další zajímavé postavy.