Svět přišel o Black Panthera. Představitel významného superhrdiny Marvelu Chadwick Boseman podlehl rakovině

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

avengersinfinitywar

Foto: Falcon

Avengers: Infinity War

0Zobrazit komentáře

Do povědomí většiny diváků se Chadwick Boseman dostal teprve před čtyřmi lety, když se objevil ve filmu Captain America: Občanská válka. Jako představitel Black Panthera se ale rychle stal nejen jedním z nejzásadnějších herců pro Disney, ale vstoupil také do dějin americké kinematografie. Stejně dlouho jako Bosemanův vrchol herecké kariéry trval bohužel i jeho boj s rakovinou tlustého střeva, které nyní ve věku 43 let podlehl.

Původem americký umělec Chadwick Boseman svou kariéru začal hned po studiích v Londýně jako divadelní režisér, scenárista i herec. Nedlouho po těchto začátcích strávil deset let života v Los Angeles hlavně v televizi, kde se objevoval především v epizodních rolích. První stabilní práci na seriálu mu v roce 2008 zajistily u nás téměř neznámé Lincoln Heights.

Ještě v roce 2003 byl ale po týdnu natáčení vyhozen z perspektivní role dlouhohrajícího seriálu All My Children poté, co opakovaně kritizoval rasové stereotypy ve scénářích. V centru významnějších filmových projektů se začal objevovat od roku 2013, což ho nakonec přivedlo až ke smlouvě na pět filmů s Marvelem.

Black Panther má relativně daleko k dokonalému filmu, přesto však představuje významný kulturní milník. I když není, jak bývá často mylně uváděno, prvním superhrdinským filmem s Afroameričany v hlavních rolích, jeho vliv je díky statusu velkého blockbusteru a začlenění do univerza Marvelu v dané kategorii dosud největší.

Jako takový dosáhl na více než 1,3 miliardy dolarů v tržbách a sedm nominací na Oscara, z nichž tři (za hudbu, výpravu a kostýmy) proměnil ve zlaté sošky. Film navíc své postavení v kultuře aktivně reflektoval, jelikož ve fikčním příběhu pojednával o černošské historii a jejím vztahu s dřívějším i moderním západním světem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro Disney pak ztráta představitele jedné z jeho hlavních postav představuje vedle lidské i umělecké tragédie ještě další rozměr. První Black Panther se stal 12. nejvýdělečnějším filmem všech dob. Na rok 2022 je naplánované pokračování a král technologického zázraku Wakandy se měl objevit také v dalších filmech. Bez tohoto superhrdiny je třetí fáze marvelovského univerza dost možná těžko proveditelná a je otázka, kdy a za jakých podmínek bude změna herce akceptovatelná.

Black Panther i v osobním životě

Podle toho, co víme o jeho kariéře a životě, Boseman postavu Black Panthera ztvárnil nejen díky hereckému umu a štěstí. Naopak role superhrdiny z fikčního města Wakanda zcela odpovídala jeho osobním hodnotám i cílům. Zatímco v soukromí procházel mnoha operacemi a chemoterapií, na veřejnosti vyhledával filmové projekty s potenciálem pozitivně ovlivnit postavení Afroameričanů v Hollywoodu a západní kultuře obecně.

Jak popisuje magazín Variety, toto snažení dalece přesahovalo roli černošského superhrdiny. V roce 2013 ve filmu 42 exceloval v roli významného afroamerického hráče vrcholového baseballu Jackieho Robinsona. Ten se musel potýkat s extrémním odporem právě kvůli barvě své kůže.

O rok později Boseman hrál ve filmu Get On Up další důležitou historickou figuru, hudebníka Jamese Browna. Magazín Variety přitom oslavuje především hercovu schopnost se uvěřitelně oddat postavám, které přenáší na plátno.

Naposledy jsme Bosemana mohli vidět na Netflixu ve válečném dramatu Bratrstvo pěti od afroamerického aktivistického režiséra Spikea Leeho. Film pojednává o čtyřech černošských amerických veteránech, kteří se vrací do Vietnamu ve snaze najít tělesné pozůstatky svého velitele.

amazon-carnival-row

Přečtěte si takéAmazon v Česku dokončil natáčení nové řady seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem. Utratil zde už přes 3 miliardyAmazon v Česku dokončil natáčení nové řady seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem. Utratil zde už přes 3 miliardy

Ačkoliv většina diváků zná Chadwicka Bosemana hlavně jako komiksového hrdinu se sociokulturním přesahem, pro samotného herce byl Black Panther jen jednou z široké škály silných postav. Sílu jeho ducha navíc podtrhuje zmíněný boj s rakovinou prodělávaný v době jedněch ze svých největších uměleckých úspěchů.

Z hercovy snahy osobní tragédie nemedializovat bychom neměli automaticky vyvozovat morální rozměr takového rozhodnutí. Ze snahy v natolik těžké životní situaci rozšiřovat svůj pozitivní vliv na společnost je ale brát si inspiraci zcela na místě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Chadwick Boseman (@chadwickboseman),

Amazon v Česku dokončil natáčení nové řady seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem. Utratil zde už přes 3 miliardy

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

amazon-carnival-row

Foto: Amazon

Carnival Row kombinuje fantasy, neonoirovou detektivku a romantický příběh

0Zobrazit komentáře

Česko je dlouhodobě atraktivním místem pro velké filmové i televizní produkce – vedle zajímavých lokací totiž nabízí také přívětivé ceny a smlouvy. Pandemie celý průmysl zmrazila, ale díky poměrně dobrému zvládnutí zdravotní hrozby se už k natáčení částečně vrátilo, a proto v Praze mohla proběhnout produkce druhé řady seriálu Carnival Row od Amazonu, za který zde firma utratila už tři miliardy korun.

Seznam dřívějších hollywoodských filmů, jejichž lokace zahrnují i Česko, obsahuje tituly jako Casino Royale, Mission: Impossible – Ghost Protocol nebo Spider-Man: Daleko od domova. S výrazným navyšováním rozpočtů a přesunem na streamovací služby se ale prostor více cestovat otevřel i seriálům od Netflixu nebo Amazon Studios. To znamená, že loni v tuzemsku vzniklo téměř 80 filmových a televizních děl.

O vůbec největší projekt za dlouhou dobu se postaral Amazon se seriálem Carnival Row. Neonoirové fantasy se svým vizuálním zpracováním inspirovalo ve viktoriánské době, tudíž potřebovalo odpovídající místa pro natáčení. Našlo je v Česku, konkrétně například v Liberci, Frýdlantě a Prachovských skalách. Velká část produkce ale proběhla v ateliérech Barrandova.

„CarnivalRow“ Ep108 D33Photo: Jan Thijs 2018

Foto: Amazon

V hlavních rolích epického fantasy se objevuje Orlando Bloom a Cara Delevingne

První řada seriálu, jehož hlavní role ztvárňují Orlando Bloom a Cara Delevingne, se u nás natáčela 108 dní, za což Amazon a Legandary Television utratily až 1,7 miliardy korun. Produkce druhé řady začala už loni v listopadu, v březnu ale musela být kvůli pandemii pozastavena tři týdny před dokončením.

Jak zmiňuje server iRozhlas.cz, Česko se stalo první středoevropskou zemí, kde se od 7. května mohlo opět začít natáčet. Prostor se tak konečně našel i na zachycení posledních záběrů druhé řady televizního fantasy. Ta celkovou dobu natáčení seriálu vynesla na 229 natáčecích dní.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Obě řady Carnival Row u nás dostaly pobídky, tedy daňové úlevy nebo kompenzace nákladů, v celkové výši 540 milionů korun. Tato vysoká investice se ovšem několikrát vrátila. „Uznatelné náklady na natáčení druhé řady v ČR jsou 1,4 miliardy korun, po přičtení již vyúčtovaných nákladů první řady se dostáváme na téměř 3,1 miliardy korun české útraty,“ vysvětlil mluvčí Státního fondu kinematografie Jiří Vaněk.

Tyto útraty ze strany produkce zahrnují mnoho různých oblastí, z nichž velká část není s filmem či televizí přímo spojena. Vydělávají tak firmy v oblasti stavebnictví, cateringu, módního a kosmetického průmyslu, právních a finančních služeb, energetiky, dopravy a podobně. Filmové pobídky tak do Česka přivádějí nejen zajímavé umělce a herecké hvězdy, ale také výrazný finanční přínos. Za loňský rok to bylo téměř devět miliard korun, což bylo zatím nejvíce.

„CarnivalRow“ Ep108 D33Photo: Jan Thijs 2018

Foto: Amazon

Orlando Bloom a Cara Delevingne

Z kreativního hlediska představuje Carnival Row skutečně zajímavý projekt. Podobně jako u známějších prestižních seriálů Hra o trůny nebo Zaklínač stojí v centru komplexní fantazijní svět. Ačkoliv recenze první řady obecně nebyly příliš nadšené, právě tento aspekt u titulu Amazonu vyzdvihovaly nejčastěji. Ve světě podobném, ale zároveň vzdáleném tomu našemu se odehrává v jádru romantický příběh lidského detektiva a víly, která je kvůli své rase pronásledovaná.

Druhá řada se opět natáčela ve studiu Barrandov a v Liberci, kromě toho ale také v Doksanech, na zámku Sychrov nebo Nelahozevsi, rodišti skladatele Antonína Dvořáka. Produkce, u níž byla pouze desetina lidí ze zahraničí, zaměstnala kolem 900 lidí. V nových osmi dílech, které by měly vyjít příští léto, se diváci mohou těšit na hlubší prokreslení fantasy světa a vývoj složité historie postavy Orlanda Blooma, bývalého vojáka Phila.