Světový festival v Bratislavě spojí umění a vědu. Dorazí vynálezce iPodu i kytarista Queen Brian May

Akce Starmus se nese ve znamení oslav hudby a přírodních věd. Po minulých ročnících ve Švýcarsku a Arménii letos zavítá do slovenského hlavního města.

Jiří BlatnýJiří Blatný

Kytarista kapely Queen Brian May, který spoluzaložil mezinárodní festival Starmus

0Zobrazit komentáře

Tuto neděli se v Bratislavě střetnou dva na první pohled odlišné světy. Na mezinárodní festival Starmus se sjedou světová jména z vědy a umění. Akci spoluzaložil kytarista britské kapely Queen Brian May, který je sám symbolem této kombinace – kromě statusu rockové superhvězdy mu patří i ocenění Řád britského impéria a doktorát z astrofyziky z Imperial College v Londýně. Letos budou hlavními motivy přednášek a diskuzí během pěti květnových dnů změna klimatu nebo kyberbezpečnost. Dojde ale i na hudební show.

Festival, který letos nese podnázev Budoucnost naší domovské planety, slavnostně odstartuje 12. května v centru Bratislavy. Uvítá devět laureátů Nobelovy ceny, přes padesát astronautů a odborníky mimo jiné na změnu klimatu, umělou inteligenci nebo kyberbezpečnost.

Většina podstatného v rámci historicky sedmého Starmusu proběhne mezi 13. a 17. květnem na bratislavském zimním stadionu Ondreje Nepely. Během přednáškové části promluví třeba americký podnikatel Tony Fadell, jehož tým v technologické firmě Apple svého času vymyslel hudební přehrávač iPod a podílel se i na vývoji iPhonu.

O aktuálních bezpečnostních výzvách v kyberprostoru zase promluví ředitel slovenské antivirové společnost Eset Richard Marko. „Věřím, že role Esetu je více než vývoj technologií a inovace. Chráníme pokrok, kterého jsme jako lidstvo dosáhli. A věříme, že je to právě věda, která ho přináší,“ uvedl Marko.

Jestli je spoluzakladatel festivalu Starmus Brian May s jeho kapelou Queen legendou ve světě hudby, je jí s trochou nadsázky nejen v biologii britská vědkyně Jane Goodall, další řečnice, která se proslavila v šedesátých letech minulého století přelomovým terénním výzkumem primátů. V tanzanské džungli studovala život šimpanzů a mezi zvířaty kvůli bádání nějaký čas žila.

Pořadatelé festivalu Starmus také každoročně udělují medaili Stephena Hawkinga za popularizaci vědy. Mezi držitele patří zmíněná bioložka Jane Goodall, majitel Tesly a SpaceX Elon Musk, hudební skladatel Hans Zimmer či americký astrofyzik Neil deGrasse Tyson. Kdo cenu obdrží letos, se ukáže ve středu 15. května.

Britská bioložka Jane Goodall

Na Starmusu vystoupí i několik astronautů. Mezi těmi nejznámějšími je například Kanaďan Christopher Hadfield, který dohromady ve vesmíru strávil přes 165 dní včetně pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici, nebo americká vědkyně a astronautka Kathryn Thornton, jež se na oběžnou dráhu Země dostala hned čtyřikrát.

Kromě přednášek a panelových diskuzí organizátoři ve spolupráci se slovenskými univerzitami přichystali i doprovodný vědecký a zábavní program na Hlavním náměstí Bratislavy. O hudební vystoupení se kromě kytaristy Maye postará i známá americká punk rocková kapela The Offspring. Starmus se poprvé konal v roce 2011. Předchozí ročníky, kterých bylo zatím bez toho aktuálního šest, se konaly v dalších světových destinacích, jako je například švýcarský Curych, arménský Jerevan nebo norský Trondheim.