Svěží vítr ve světě českého skla. Vlastimil Šenkýř experimentuje s materiály a posouvá jejich hranice
Sklo, písek, kameny, perly, plexisklo... Materiálů, s nimiž Šenkýř pracuje, je mnoho. Díky jeho experimentům vznikají nepřehlédnutelné objekty.
Vlastimil Šenkýř původně cílil na keramiku a šperky, tyto obory studoval i v Plzni. Díky rodinné historii jej ale začalo fascinovat sklo. Vystudoval UMPRUM v ateliéru Ronyho Plesla, ve kterém našel svůj vlastní rukopis: designér a umělec začal propojovat neobvyklé materiály a zkoumat jejich hranice, díky čemuž se neustále nechává překvapovat tím, jaké výsledky jeho experimenty přinášejí. „V rámci dnešního spotřebního světa razím filozofii, že vše, co tvořím, nechrlím ve velkém množství. Záleží mi na tom, aby mi každý kus prošel pod rukama,“ říká.
Loňský rok byl pro Vlastimila Šenkýře v jeho kariéře zlomový. Na jaře se na milánském Design Weeku probojoval do finále soutěže RoPlastic price, kterou pořádá světoznámá kurátorka a sběratelka umění Rossana Orlandi. V září získal ocenění pořadatelů festivalu Czech Design Week, kde představil svou novou kolekci váz pojmenovanou Sugar Vases, a v říjnu ukázal další novou kolekci objektů Ways of Sand na Designbloku.
„Zároveň jsem dostal zakázku od J&T Banky na vytvoření objektů na míru pro její zaměstnance a přes prostředníka se na mě obrátil také jeden hoteliér z Londýna, který by chtěl, abych pro jeho hotel vytvořil vázy. Je to pro mě důležitý moment, který nastal díky tomu, že jsem byl v roce 2022 přizván na prestižní výstavu MK&G messe v Hamburku, kde si tvůrců všimnou právě i potenciální klienti ze zahraničí,“ přibližuje Šenkýř.
Pořadatelky této německé výstavy přizvaly Vlastimila Šenkýře do úzkého výběru pouhých pěti vycházejících umělců Young Talents, což je v rámci české tvorby nebývalý úspěch. V loňském roce již absolvoval standardní výběrové řízení a opět se mu podařilo dostat se do výstavních prostor. Prezentoval v nich zmíněnou kolekci Sugar Vases, která vznikla díky popudu Lukáše Pipka, organizátora akce Czech Design Week.
„Lukáš mi říkal, že se mu moc líbí má tvorba, ale že bych mohl pro Czech Design Week pro změnu udělat něco barevnějšího,“ směje se designér. „Poradil mi, abych pro novou kolekci zažádal o grant, jelikož jde vždy o velkou investici. Grant nakonec nevyšel, ale od Lukáše se mi dostalo velké podpory, takže jsem se rozhodl kolekci vytvořit i tak. A řekl jsem si, že nebude od věci si trochu osladit život, proto vznikly barevné vázy Sugar Vases.“
Sekec na UMPRUM
Vlastimil Šenkýř se přitom původně zaměřoval na keramiku a šperk, což jsou obory, které studoval na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni. Jak jeho otec, tak dědeček mu říkali, ať si ještě klidně rozšíří obzory dalším oborem, když mu to dnešní doba umožňuje. Nejprve měl podle svých slov pocit, že už víc nepotřebuje. Pak mu ale děda, jenž působil jako sklářský chemik, začal podrobně vyprávět o skle a všem, co s ním jde ruku v ruce. Mladý designér se tak rozhodl, že začne bádat i ve vodách tohoto materiálu.