Svoboda mimo civilizaci. Soběstačné domy z 3D tisku lze bez stavebního povolení umístit téměř kdekoliv

hause-me-domy6

Foto: Haus.me

Dům House.me umístěný uprostřed lesa

0Zobrazit komentáře

Takzvané off grid bydlení se pomalu ale jistě začíná stávat velkým tématem i v českém stavebnictví. Jedná se o život zcela mimo civilizaci v domu, který není připojen na inženýrské sítě a je tedy plně soběstačný. Jeho pořízení je sice finančně poměrně dost náročné, ovšem přináší několik velkých výhod, o kterých se může klasickému domu jen zdát.

Majitelé off grid domů většinou nemají žádné sousedy, nemusí si lámat hlavu s účtenkami za spotřebovanou vodu či elektřinu a mají o něco více svobody než majitelé domů klasických. Off grid stavby jsou totiž vybaveny solárními panely, tepelnými čerpadly, studnami a kompostovacími toaletami. To jim umožňuje vyrůst třeba uprostřed zcela panenské přírody, kterou dům nijak nenarušuje, ale naopak se s ní perfektně sžívá.

hause-me-domy7

Foto: Haus.me

Modely mOne a mTwo

Při pořízení takového domu je sice nutné počítat s vyššími náklady, ale jeho provoz je finančně mnohem méně náročnější, a proto se původní investice může velmi rychle vrátit. Navíc díky moderním technologiím je možné domy „stavět“ zcela inovativními způsoby, jako je například 3D tisk, který značně urychluje čas výstavby domu a zvyšuje jeho odolnost i životnost.

Příkladem takového domu, který lze postavit v podstatě všude, kde vás jen napadne, je off grid dům od společnosti Haus.me vytvářený právě 3D tiskem. Ten vzniká přímo u výrobce a následně je převezen na místo určení, bez nutnosti kopání jakýchkoliv základů. Plná mobilita tak umožňuje dům přemístit, kdykoliv se jen majitelům zlíbí.

incredible-burger-nestle-3

Přečtěte si takéAutentická masová chuť ze sóji, řepy i kokosového oleje. Do Česka vstupuje rostlinný burger od Nestlé vyráběný v Krupce u TeplicAutentická masová chuť ze sóji, řepy i kokosového oleje. Do Česka vstupuje rostlinný burger od Nestlé vyráběný v Krupce u Teplic

Haus.me již od roku 2016 experimentuje s vytvářením plně autonomních mobilních domů, které pro svůj provoz nevyžadují napojení na místní inženýrské sítě. Za čtyři roky práce se jim podařilo vyvinout patentovanou kompozitní polymerovou izolaci, která je aplikovaná do stěn domu vytvářených 3D tiskem. Vytištěný dům je zároveň vybaven speciálně vyvinutými okny, které mají taktéž vysoké izolační schopnosti, což značně šetří náklady na vytápění domku.

hause-me-domy4

Foto: Haus.me

Rozvržení interiéru modelu domu mTwo

K vytápění je využívána solární energie v kombinaci s tepelným čerpadlem, které se starají o ohřev, výtop, chlazení a dodávky energie do rozvodů. Tento systém je schopen fungovat v teplém i chladném klimatickém prostředí, takže je možné dům postavit v podstatě kdekoliv, bez nutnosti vyřizování stavebních povolení.

Americký výrobce momentálně nabízí tři typy domů, které jsou vybaveny inteligentním systémem pro ovládání jednotlivých chytrých prvků domu od solárních panelů až po zrcadlo v koupelně. Každý model je taktéž vybaven vestavěným nábytkem, tepelným čerpadlem voda-vzduch, bioaktivní čističkou odpadních vod a čističkou vzduchu s HEPA filtrací.

hause-me-domy8

Foto: Haus.me

Reálná podoba interiéru domu

První model domu nese označení mOne. Jedná se spíše o tiny house, tedy dům s velice malým vnitřním prostorem, který je určen pro dvě osoby. Ty mají k dispozici 37 metrů čtverečních prostoru, na kterých naleznou ložnici, kuchyň, koupelnu, obývák a kompletní vybavení. Cena tohoto modelu začíná na 199 999 dolarech, tedy 4,5 milionu korun.

Střední model se nazývá mTwo a je určený rodinám s jedním dítětem. Tento model nabízí kompletně vybavený životní prostor s dvěma ložnicemi o celkové výměře 74 metrů čtverečních. Cena tohoto modelu je 380 tisíc dolarů, tedy 8,7 milionu korun.

hause-me-domy1

Foto: Haus.me

Již kompletní dům je přepraven na určené místo

Poslední, nejprostornější model nese název mFour. Jedná se o dvoupodlažní luxusní rodinný dům o celkové výměře 148 metrů čtverečních, který nabízí prostor pro čtyřčlennou rodinu. Ta zde najde veškerý komfort standardního domu se třemi ložnicemi a dvěma koupelnami, který je dostupný za 1 milion dolarů, tedy zhruba 23 milionů korun. U tohoto domu je však již nutné vlastnit stavební povolení a je ho nutné připojit k inženýrským sítím.

Společnost Haus.me minulý měsíc dodala první ze svých domů zákazníkovi na Ukrajinu. To dokazuje, že i přes poměrně vysokou cenu je o takové domy zájem, a lidé neváhají si za soběstačnost a svobodu v bydlení značně připlatit. Výrobce slibuje, že za své peníze dostane majitel dům, který mu vydrží více jak 60 let a ustojí i zemětřesení.

hause-me-domy5

Foto: Haus.me

K bydlení není potřeba kopání žádných základů, ani vyřizování stavebních povolení

hause-me-domy3

Foto: Haus.me

Dům House.me může stát i ve městě

hause-me-domy2

Foto: Haus.me

Podoba domu po dokončení 3D tisku

Diskuze (0)

Novinka

Anonym