Svoboda slova v kostkách Minecraftu. V populární hře vznikla unikátní knihovna cenzurovaných autorů z celého světa
Cenzura je jedním z efektivních nástrojů totalitních vlád, který jim napomáhá zůstat u moci a oslabovat moc těch, kterým vládnou. Její mechanismy jsou uplatňovány i v Číně, což se potvrdilo i při současné krizi spojené s masovým šířením viru COVID-19. Proti čínské cenzuře se nyní rozhodla bojovat skupina odvážných s kostkou v ruce. Jejich kostky však nejsou z tvrdé žuly, nýbrž z jedniček a nul. Svůj rebelantský způsob obcházení cenzury totiž realizují ve hře Minecraft.
To, že Čína používá mechanismy cenzury, je veřejným tajemstvím. Falšování historie země ve prospěch režimu, zkreslování informací v médiích, okleštěný internet, ve kterém neexistuje anonymita, tresty za porušování nařízení spojených s cenzurou, to všechno jsou nástroje tamní vlády, jak bojovat proti nepřátelům lidu.
Jak daleko může Čína ve svých snahách zajít, dosvědčuje i aktuální problém šíření nákazy koronavirem. Virus se podle všeho začal šířit v čínském městě Wu-chan již v prosinci minulého roku, což vláda zcela ignorovala, stejně jako lékaře Li Wen-lianga, který na tuto skutečnost upozorňoval.
A co víc, policie začala kontrolovat lékařovu internetovou komunikaci s ostatními lékaři, ve které je před virem varoval. Na základě důkazů byl lékař donucen podepsat prohlášení, že jeho informace byla pouhou fámou, kterou již nebude dále rozšiřovat. Li Wen-lianga toto prohlášení dokonce dostalo do čínské televize, coby odstrašující příklad pro všechny další, kteří by chtěli postupovat jinak, než schvaluje vláda. Sám Li Wen-liang nakonec podlehl viru, před kterým se snažil varovat, a i tuto skutečnost se vláda snažila co nejvíce ututlat.
I přesto, že jsou snahy bojovat s cenzurou čínského vládního aparátu postihovány perzekucí, finančními pokutami a v některých případech i vězením, stále se objevují noví a noví lidé, kteří se snaží předávat pravdu dál. Mezi ně patří i organizace Reportéři bez hranic, která tak činí pomocí kostek. Inspiraci ovšem reportéři nenašli u protestantů v Hongkongu, ale spolehli se na virtuální realitu jedné z nejoblíbenějších her současnosti.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV Číně nefunguje Facebook ani Twitter, ale co zde běží bez problémů, je hra Minecraft, ve které je nyní asi 300 milionů registrovaných účtů z Číny. Minecraft pracuje na tzv. sandbox principu, jeho herní prostředí je díky tomu možné přetvářet k obrazu svému. To se děje pomocí bloků, které na sebe lze skládat a tím vytvářet díla stejným způsobem jako v případě stavebnice LEGO. A právě tyto virtuální kostky posloužily k vytvoření svobodného světa s knihovnou plnou pravdivých informací.
Knihovna bez cenzury
Autoři projektu vybudovali ve světě Minecraft obrovskou knihovnu nazvanou Uncensored Library, která je složena z více než 12,5 milionu jednotlivých bloků. V této knihovně jsou ukládány články od novinářů, kteří podléhají ve své zemi cenzuře. Po přidání článku se jeho text zobrazí i v knihovně ve formě knihy, ve které je možné číst.
Vytvořit knihovnu zabralo několik měsíců. Na projektu s Reportéry bez hranic spolupracovala také kreativní agentura DDB Germany, produkční společnost MediaMonks z Nizozemska a designové studio BlockWorks, které stojí za samotnou realizací knihovny.
„Bylo neuvěřitelné být součástí projektu, který tak geniálním způsobem překonává cenzuru tisku. Použití videohry k publikování článků a překonání cenzury tisku je skvělý způsob, jak pomoci řešit tento problém u mladšího publika,“ řekl Robert-Jan Blonk, interaktivní producent MediaMonks.
V knihovně je vytvořena mapa světa, na které je jednotlivými barvami od bílé přes červenou až po černou vyjádřena svoboda slova v dané zemi. Nad ní jsou k nalezení vlajky, podle kterých se lze snadno orientovat v materiálech z jednotlivých států. Například v sekci Egypta jsou k nalezení články zakázaného plátku Mada Masr, informujícího o korupci ve vládě. V ruské sekci jsou zase k nalezení protestní a aktivistické články ze stránky grani.ru, která je v Rusku blokovaná.
Samotný obsah knihovny nelze měnit, ale hráči sem mohou přidávat vlastní obsah. Momentálně je v knihovně uloženo přes 200 knih.
Možná vás napadlo, co se stane, když vláda tuto knihovnu objeví. I na to autoři mysleli. Pokud se kdokoliv pokusí hacknout hostující server, hra se jednoduše přenese na jiný a vše pokračuje ve starých kolejích.
Jen v Číně je registrovaných asi 300 milionů účtů. Hru Minecraft hraje každý měsíc po celém světě na 145 milionů hráčů a knihovnu objevuje stále větší počet z nich. I to jsou důvody, proč jsou do tohoto projektu vkládány velké naděje, co se týče šíření pravdivých informací tam, kde je to zakázáno.