Svou angličtinou zbořil Instagram. Ve škole nás učili, že udělat chybu je ostuda, říká a jde na to jinak
Pančelka Jakub Čáslava z Kubova English chce Čechy zbavit studu mluvit anglicky. Pomoci má i nová aplikace, ve které si popovídají s jeho AI avatarem.
Jakub Čáslava z Kubova English a jeho nová vzdělávací aplikace
Byť má dnes anglicismy ve svém slovníku kde kdo, s aktivním používáním angličtiny jako takové má řada lidí problém. Důvod? Podle učitele angličtiny Jakuba Čáslavy z instagramového profilu Kubova English je důvodem nízké sebevědomí a strach. „Bojíme se mluvit anglicky, protože nás ve škole učili, že mluvit s chybami se automaticky rovná špatná známka, ostuda, dostat zaracha a někde i výprask,“ říká Čáslava, který se rozhodl Čechy anglicky rozmluvit. Jeho uvolněný styl výuky na Instagramu baví přes 200 tisíc „studentů“, pro které si nyní připravil i speciální vzdělávací aplikaci poháněnou umělou inteligencí.
Jakub Čáslava, který sám sebe popisuje jako nejznámější pančelku angličtiny v Česku, se rozhodl přinést do lehce zatuchlého rybníčku výuky anglického jazyka v Česku svěží vítr, tedy spíše uragán. Ve svých výukových videích a kurzech předává znalosti velmi uvolněnou a hravou formou. Sledujícím vtlouká do hlavy látku prostřednictvím rapu, učí je správné používání sprostých slovíček a přitom má celou dobu na obličeji filtr se rtěnkou a umělými řasami.
Ví zkrátka, jak studenta zaujmout, díky čemuž se mu základny sledujících na sociálních sítích rozrostly do nebývalých rozměrů. Mimo 200tisícový Instagram ho sleduje přes 100 tisíc lidí na TikToku a téměř 30 tisíc lidí na YouTube. Vše přitom začalo tak trochu z nutnosti.
„Upřímně? Neměl jsem prachy,“ směje se Čáslava při odpovědi na otázku, proč s výukou angličtiny začal. Přivydělával si tak už na gymnáziu, kdy pomáhal spolužákům zvládnout maturitu. „Sto pade za lekci v kavárně, kde jsem si dal dvě kafe a vodu. Zbylo mi 35 korun na bus, a jel jsem domů. Prostě big byznys,“ směje se Čáslava.
Po střední škole šel studovat VŠE, protože podle svých slov moc nevěděl, co se životem. „Vůbec mě to nezajímalo, ale pořád mi vtloukali do hlavy něco o podnikání. Tak jsem otevřel diskotéku a šel to zkusit,“ popisuje Čáslava svůj další byznysový krok, který ovšem dopadl podobně jako doučování po kavárnách. Na základě zkušenosti však začal o své budoucnosti přemýšlet dle japonské filozofie hledání smyslu života Ikigai.
„Začal jsem hledat průsečík toho, v čem jsem dobrý, co mě baví, co mě uživí a co může pomoct lidem. Angličtina byla jasná volba. Tak jsem zapnul Instagram a začal to tam rubat. Bylo mi jasný, že to musím dělat jinak. Měl jsem to štěstí, že jsem trochu magor, takže stačilo být sám sebou. A o šest let později 200k followers, pim pam, overnight success,“ směje se Čáslava.