Symbióza v Jizerských horách. Dům se stodolou snoubí přírodní tradici a komfort moderního bydlení

jizerky1

Foto: Roman Mlejnek

Novostavba v Jizerských horách, která působí zcela přirozeným dojmem

0Zobrazit komentáře

Že novostavba nemusí být nutně jen fádní dům s barevnou fasádou, kterých jsou plné satelity, dokazuje realizace domu se stodolou v Horním Maxově v Jizerských horách. Jednoduché objekty, jejichž vzhled pracuje se dřevem a žulou, jsou ukázkou toho, že tradice stavitelství vycházejícího vstříc přírodním materiálům není mrtvá.

Holešovické architektonické studio Labor 13 zkrášlilo Jizerské hory novostavbou rodinného domu spolu se stodolou, které dokonale zapadají do svého okolí. A přitom víří místní architektonický kolorit. Od původního zadaní dřevěné roubenky se stodolou se architekti sice trochu odklonili, ovšem učinili tak ve jménu maximálního propojení domu s okolní přírodou.

K výstavbě obou objektů architekti využili přírodní materiály, v případě domu dřevěné laťování, u kamenné stodoly lokální žulové kostky. To vše ve zcela pragmatickém pojetí, které dává vzpomenout na původní koncipování místních domů se sedlovými střechami.

jizerky2

Foto: Roman Mlejnek

Dva objekty se staly zcela přirozenou součástí celé vesnice

Díky tomu působí celý projekt spíše jako rekonstrukce původních objektů. „Zrodila se koncepce paralelně postavených hmot, které mezi sebou vytvářejí terasu, která má privátnější charakter a je od okolí cloněna právě jednotlivými domy. Koncepce ale zároveň zachovává průhledy do krajiny a tradiční vesnický ráz a měřítko,“ popisují pojetí domu architekti.

Výhled do okolní zahrady nabízí dvoupodlažní obytný dům díky masivním oknům, po jejichž otevření prostor obývacího pokoje s kuchyní a venkovní terasa splynou v jedno. Okna zároveň pouští do interiéru dostatek světla, takže i s přiznaným betonovým stropem a šedou podlahou působí interiér vzdušně a světle.

Svůj podíl na tom má i využití značného množství dřeva, které se objevuje například na kuchyňské lince v přízemí domu a na podhledech či podlahách ve vrchních patrech. Zároveň se dřevěné detaily objevují i na mobiliáři domu.

Originálním způsobem byl zpracován i dětský pokoj, ve kterém děti dostávají k dispozici hned dvě patra. Architekti pro ně totiž navrhli ještě jedno, malé patro v podkroví těsně u stropu. Prostoru je zde málo, přesto se jej podařilo využít k vytvoření odpočinkové zóny, kde se lze ponořit do četby knih či poslechu hudby, hrát si na žebříku či v síti.

Stodola doplňující obytný dům má čistě utilitární využití. Díky velkým vratům lze její prostor zcela otevřít do okolní zahrady a využívat ji tak nejen ke skladování zahradního načiní a dalších technických nezbytností, ale také coby zahradní dům.

jizerky6

Foto: Roman Mlejnek

V interiéru se pracuje i s betonem, přesto je prostor světlý a vzdušný

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox