T-Mobile představil vlastní telefon. Je připravený na české 5G sítě, běží na něm Android a stojí 5 tisíc

Svou značkou telefonů vstupuje T-Mobile do světa hardwaru. Vyvinul je ve spolupráci s Googlem a nabídne dva levné modely, T Phone a T Phone Pro.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tphone

Foto: T-Mobile/CzechCrunch

T-Mobile představil vlastní značku mobilních telefonů T Phone

0Zobrazit komentáře

Budoucnost patří 5G technologiím, pod nimiž se skrývají vysokorychlostní sítě nové generace, které se postupně začínají po celém světě nasazovat a přinášejí nové možnosti, ať už jde o rychlejší stahování pro běžné uživatele nebo třeba modernizaci průmyslových provozů. Právě tak hovoří o budoucnosti minimálně mobilní operátoři včetně T-Mobilu. Ten nyní – aby svá slova ještě více podpořil – představil vlastní značku mobilních telefonů, se kterými výrazně vstupuje také do světa hardwaru. K tarifu tak nově nabídne i vlastní mobil.

Jedná se o cenově dostupné telefony, které T-Mobile začne v říjnu prodávat také v Česku. Vyrábí ho pro něj čínská společnost Wingtech, ale z uživatelského hlediska je důležitá především spolupráce se společností Google. Nové telefony značky T Phone proto využívají čistou verzi operačního systému Android 12 (s garancí na dvě další velké aktualizace). Z pohledu T-Mobilu je pak nejzásadnější to, že jsou telefony plně optimalizované pro tuzemské 5G sítě. Těmi chce růžový operátor do konce letošního roku pokrýt polovinu populace.

Nejnovější telefony známých značek včetně Applu a Samsungu nově budované sítě taktéž podporují, ale T-Mobile chce zaútočit zejména cenou. Jednak bude telefony s vlastní tarifní dotací prodávat už od jedné koruny, ale nízká je i jejich základní cena. T Phone začíná na cenovce 4 999 korun a větší T Phone Pro vyjde na 6 499 korun.

tphone2

Foto: T-Mobile/CzechCrunch

Základní model nového telefonu od T-Mobilu značky T Phone

Do prodeje jdou oba telefony 5. října a přinesou osmijádrový procesor, operační paměť 4/6 GB, interní úložiště 64/128GB, zabezpečení přes otisk prstu či sken obličeje a dvě velikosti displejů. Základní verze nabídne 6,52palcový displej s rozlišením HD+, varianta Pro pak 6,82 palce, navíc má i bezdrátové nabíjení. T Phone přináší na zadní straně tři čočky fotoaparátu, T Phone Pro k tomu přidává ještě ultraširokoúhlý snímač. Oba disponují i předním fotoaparátem, slotem na paměťovou kartu a procesory MediaTek Dimensity 700.

„Budoucnost patří 5G technologiím. A abychom jejich potenciál mohli využívat naplno, musí být dostupné všem. Díky spolupráci se společností Google se nám podařilo vytvořit superrychlé 5G telefony, které jsou uzpůsobené potřebám českých zákazníků a přinesou 5G doslova do každé kapsy,“ říká Maximiliano Bellassai, obchodní ředitel T-Mobile Czech Republic.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Spolupráce s Googlem přináší do telefonů T Phone také jeho plně integrovaný ekosystém včetně služeb Google One a YouTube Premium, které budou na tři měsíce zdarma. A pokud budou telefony připojené k 5G síti, mají nabídnout v optimálních podmínkách rychlost stahování a posílání dat až 1 Gb/s.

Pro T-Mobile jde o zásadní krok, protože tím nově vstupuje také do segmentu hardwaru. V první fázi se chce zaměřit právě na oblast 5G, kterou má jako jednu ze svých priorit. Do budoucna by rád představoval nový model každý rok, ale i vzhledem ke globálnímu nedostatku čipů a složité situaci v dodavatelských řetězcích bude vše teprve zvažovat a vyhodnocovat. Vliv na další rozhodnutí může mít i úspěch první generace, která chce prorazit mezi nejlevnějšími telefony na trhu. Své prodejní cíle ale T-Mobile prozradit nechce. Jedná se přitom o celoevropskou iniciativu Deutsche Telekom, která je zčásti řízena právě z České republiky.

„Dostupnost 5G technologie je vzhledem k její roli v naší společné digitální budoucnosti klíčová. S cenově dostupnými a funkcemi nabitými modely T Phone a T Phone Pro přinášíme výhody 5G do kapes našich zákazníků na devíti evropských trzích,“ doplňuje Dominique Leroy, členka evropského představenstva společnosti Deutsche Telekom.

Každou neděli vám naservírujeme nejdůležitější zprávy týdne.

Newsletter Weekly | Poslední vydání

Jak investovat s Tomášem Čuprem? Rohlík vydává dluhopisy za miliardu, úrok je 10 procent

Emisi bondů v hodnotě až miliardy korun schválila českému online supermarketu ČNB. Dluhopisy budou splatné v únoru 2026.

Luboš KrečLuboš Kreč

tomas-cupr2

Foto: Rohlik Group

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz

0Zobrazit komentáře

Jen pár měsíců poté, co Tomáš Čupr nabral pro svůj Rohlík rekordní, více než pětimiliardovou investici, chce znovu vyztužit finanční zásoby. Tentokrát ale hodlá sáhnout po jiném osvědčeném nástroji, a to po dluhopisech. Akorát s podstatně vyšším úrokem, než na jaký byl v minulosti zvyklý.

Česká národní banka schválila v závěru září nový emisní prospekt, podle kterého si Rohlík půjde až pro miliardu korun. Že se něco takového chystá, ostatně naznačily už červencové úpravy dluhopisových dokumentů Rohlíku, v nichž se maximální výše zvedla právě o miliardu z 2,55 na 3,55 miliardy korun.

Jenže zatímco loni na jaře byly bondy se splatností v únoru 2026 úročené 5,50 procenty, nyní si je investoři rozeberou už s podstatně vyšším zhodnocením – s desetiprocentním úrokem. S ohledem na to, že základní úroková sazba, kterou stanovuje ČNB, je nyní sedm procent a že i nejobyčejnější spořicí účty nabízejí aspoň pětiprocentní úroky, ani jiné řešení nebylo. I nadále budou úroky vyplácené pololetně a nominální hodnota jednoho dluhopisu bude 10 tisíc korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tím, kdo Čuprovi s dluhopisy pomáhá, je už tradičně J&T Banka. Ta k tomu, proč k novému kolu emise dochází, na svém webu píše: „Společnost využije nově získané prostředky mimo jiné na další rozvoj skupiny.“ V minulosti se po dluhopisech Rohlíku vždy jen zaprášilo a dá se předpokládat, že ani tentokrát nebudou mít bankéři ze Sokolovské ulice u pražské Invalidovny problém je udat.

Množství externích peněz, které Tomáš Čupr na rozšiřování svého online impéria získal, se tak nyní přehoupne přes 13 miliard korun. Grós z toho přistálo na účtech firmy během posledního roku a půl: letos v červnu dostal Rohlík od investorů 220 milionů eur, loni si pak ve dvou kolech došel pro 290 milionů eur. To jej mimochodem posunulo mezi dolarové jednorožce.

cupr-rohlik

Přečtěte si takéTři z pěti největších investic do českých startupů získal RohlíkČupr překonal svůj vlastní rekord. Tři z pěti největších investic do českých startupů získal Rohlík

Na co je potřebuje? Nejvíc prostředků mu nyní požírá jednak rozšiřování po Evropě, kde kromě Česka, Německa a Rakouska už chystá start i ve Španělsku a dalších jižanských zemích, jednak automatizace ve skladech, resp. elektrifikace firemní flotily. Jen na robotizaci si společnost pro rok 2022 vyčlenila miliardu korun.

Stejně rychle jako se Rohlík rozšiřuje po Evropě ale roste i jeho ekonomická výkonnost. Jestliže za rok 2020 jeho tržby dosáhly zhruba osmi miliard korun, loni už to bylo 12 miliard. V Česku, které pořád ještě představuje hlavní byznysovou nohu firmy, už je ziskový několik let, v zahraničí by překlopení do černých čísel (aspoň někde) mělo přijít letos.

Každé dva týdny ukazujeme, co zajímavého se děje nejen v českých startupech.