Tady bydlí a trénují vycházející hvězdy esportu. Tým Sampi fotbalisty Jakuba Jankta ukázal herní dům za 30 milionů
Jakub Jankto postavil pro svůj esportový tým herní dům za 30 milionů korun
Malá obec Tuchoměřice nedaleko pražského letiště na první pohled životem zrovna nebují. Na dohled od pastviny s koňmi ale vzniká v posledních měsících projekt, který je na poli českého esportu ojedinělý. Je jím prvotřídní zázemí týmu Sampi, který chce z tuzemska konkurovat těm nejlepším hráčům ve videohrách na světě.
Celý projekt má pod palcem mladý fotbalista Jakub Jankto, jenž aktuálně hájí barvy italské Sampdorie. Vedle jeho hlavního sportu jsou pro něj videohry srdcovou záležitostí, které se sám věnuje odmala. Do rostoucího byznysu elektronických sportů tak neváhal prostřednictvím vlastního týmu investovat už desítky milionů korun.
Přesněji řečeno, investoval je do vily s užitnou plochou 538 metrů čtverečních, která je naplněna takřka vším, co si profesionální hráči videoher mohou přát. A kdyby dům náhodou dostatečně nevyčníval v ospalém městečku svou velikostí, stavba je ještě vylepšená velkým svítícím logem týmu na fasádě.
Za vstupem přitom vše vypadá jako ve velkém rodinném domě. Přicházíme v době, kdy zrovna okolo stolu společně obědvají hráči týmu Sampi. Většina z nich jsou náctiletí mladíci, kteří za sebou ještě nemají ani střední školu, a všichni se oslovují svými herními přezdívkami.
Nedaleko od jídelního stolu se rozkládá centrum celého domu. Před stěnou s týmovou grafikou je několik špičkových počítačových sestav, kde tým tráví podstatnou část dne a trénuje. V koutě se krčí tabule, na níž je náčrtek jedné z map ve hře Counter Strike: Global Offensive. Na ní hráči rozebírají s trenérem taktiku a jednotlivé pohyby. Přilehlou televizi pak používají na rozbor záznamů ze hry.
I esportovci musí být fit
V prosklené části přízemí je neméně důležitá součást celého herního domu – velmi slušně vybavené fitness centrum. Jankto jako profesionální fotbalista ví, že na fyzické kondici velmi záleží i u esportů. „Preferujeme, aby naši hráči docházeli i na jiné sporty,“ říká s tím, že kondici i stravu si u hráčů dobře hlídá.
Jednoduše řečeno – doby, kdy synonymem esportu byli obézní výrostci trávící za počítačem celý den, jsou nenávratně pryč. Ostatně i mezi esportovými hráči v týmu Sampi je několik členů, kteří kromě videoher tráví čas na fotbalových, florbalových nebo hokejbalových hřištích.
Patrovou část domu pak tvoří hlavně pokoje. V plánu je také výstavba vířivky, kterou zatím supluje nafukovací varianta. „A tady je srdce celého domu, náš internet,“ ukazuje na serverovou skříň plnou kabelů provozní šéf týmu Jakub Faul. Stabilně tu stahují data rychlostí 250 Mbps, hlavně kvůli tomu, že do Tuchoměřic budou teprve zavedeny optické kabely. Rychlost je to ale prý pro podávání profesionálních výkonů dostatečná.
Původně měl čtyřiadvacetiletý Jankto v plánu, že deset hráčů do domu ubytuje natrvalo. Od toho ale nakonec opustil. „Inspiroval jsem se u ostatních týmů. Kdybychom tady hráče zavřeli na 330 dní, tak se pozabíjejí. To by bylo jak reality show,“ vysvětluje a dokazuje, že se o dění ve svém esportovém týmu intenzivně zajímá.