Tady řeší lidskou osobnost umělá inteligence jménem Amy. Poradí vám, co se sebou, slibuje český startup Mongata
Jmenuje se Amy a ne každý ji uvidíme stejně. Její podoba je totiž poněkud rozostřená. Ona má však o lidech velmi konkrétní představu. Tak konkrétní, že jim dokáže poradit, jak se svojí osobností pracovat, kde jsou jejich silné stránky, a kde naopak přitlačit. Platforma Talk2Amy z dílny tuzemské společnosti Mongata využívá pro psychologické rozbory trochu nezvykle umělou inteligenci. A začala proto zajímat i firmy.
Těch otázek je mnoho – a Amy mě instruovala, abych se snažila vybírat spíš krajní hodnoty. Zatímco přemýšlím, jestli třeba vím, jak zvládat věci, kroutí se Amy v rohu obrazovky. Čeká, až celý dotazník vyplním. Je schválně potichu, prý aby mě nerušila. Ale občas se u ní objeví bublina, která vysvětluje, jak mám vnímat některé pojmy. Co si představit pod slovem liberální. Nebo jak pochopit vlastní autonomii.
Amy nosí džíny nebo sukni a triko a má mahagonové vlasy. Ovšem do obličeje jí neuvidíte. „Chceme, aby pomáhala skutečným lidem, a ne aby si sama hrála na člověka,“ vysvětluje Martin Rücker, zakladatel a šéf společnosti Mongata a platformy Talk2Amy. Amy nemá zkrátka strhávat pozornost na sebe. „Skutečný 3D model Amy je samozřejmě mnohem detailnější, než v platformě používáme,“ doplňuje Rücker.
Je to zvláštní zážitek
Amy je umělá inteligence. Ostatně, když mluví, má strojový hlas. Jejím úkolem je pomoct porozumět lidské osobnosti. Má znalosti zhruba sedmi psychologů a učila se od tisícovky lidí. Obraz osobnosti vytváří podle rozhovorů, které s ní vedete. Tedy, představte si spíš dotazníky a testy. Čím víc jich s Amy zpracujete, tím přesnější výsledky budou.
Nicméně říct, že platforma využívá jen umělou inteligenci, by ji ochudilo. Pořízení osobnostních dat do modelů je otázka statistiky. Práce s nimi zas zahrnuje další matematické modely. „Máme hluboké neuronové sítě a technologie od Microsoftu a Googlu. Data používáme k dalšímu rozvoji,“ popisuje Rücker.
Sám s Amy mluvil mnohokrát. Ptám se tedy, jestli se mu výsledky líbily. „Možná bych se soustředil na to, že to vychází,“ usmívá se. Vysvětluje, že běžná populace, včetně něj, nemá úplně strukturovaný náhled na to, jak vypadá lidská osobnost. „Když jsem poprvé viděl svůj vlastní výsledek, byl jsem překvapený, jak strukturovaná je. Už jen ten pohled je zajímavý. Je to zvláštní zážitek,“ dodává.
Amy ale není jen o zážitku, laikům má pomoct se svou osobností pracovat. „Samozřejmě, také s psychology, které máme v týmu, konzultuji některé z věcí, které mi vyšly. Ale je to dlouhá cesta,“ doplňuje s úsměvem Rücker.
Tento člověk stres nezvládne
S Amy můžete komunikovat podobně jako se skutečnou osobou, včetně nezávazného rozhovoru. Pokud se ovšem nedržíte připravených linek a budete zkoušet vlastní dotazy, dost možná vám nebude rozumět.
Popis osobnosti se ale linií drží. Takto si ji u ní nechala ukázat už víc než tisícovka lidí. Velká část z nich v rámci testování, ale firemní zákazníci přibývají.