Také e-maily nás mohou sledovat. Populární vyhledávač DuckDuckGo představil službu, která tomu umí zabránit
Pokud se dnes někdo sám nerozhodne aktivně využívat prostředky k ochraně své digitální anonymity, v zásadě to automaticky znamená vystavení se sledování na každém rohu. Možná v ještě větší míře totéž platí o bezplatných webových službách. Americká firma DuckDuckGo se ale už několik let snaží razit strategii, že internetové nástroje mohou být zadarmo a zároveň chránit soukromí uživatelů. Po vyhledávači teď přichází s vlastním e-mailem.
Nepůjde nicméně ani tak o klasickou e-mailovou schránku, jako spíš o službu pro odstraňování sledovacích prvků z elektronické pošty. Prvním krokem je přitom vůbec uvědomit si jejich existenci. Například newslettery nebo reklamní e-maily většinou obsahují tzv. trackovací pixely, které při otevření zprávy posílají na severy odesílatele různé typy dat. Základem je samozřejmě samotná informace o otevření, ale měří se také čas strávený v e-mailu, počet prokliknutí a podobně. To nejinvazivnější sledování může zahrnovat dokonce záznamy o poloze.
Pokud si uživatel nepřeje taková data sdílet, může nanejvýš přestat přijímat zprávy z daného zdroje. Anebo použije novinku od DuckDuckGo s všeříkajícím názvem E-mail Protection. Ta zahrnuje bezplatný e-mail s roztomilým přídomkem @duck.com, který lze bez obav použít kdekoliv, kde se chcete sledování s jistotou vyhnout. Veškerá korespondence, která na něj dorazí, se totiž očistí od trackovacích pixelů a následně přepošle do osobní schránky.
Jak firma zdůrazňuje na svém webu, DuckDuckGo při tomto procesu žádné e-maily neuchovává a zpracovává je bez uložení na disk. Jediné, co si nechává, je pochopitelně adresa, na niž korespondenci přeposílá. Zároveň dodává, že se k ní bez soudního příkazu nedostane žádná třetí strana. Adresa je přitom na serverech uložená s dvojitou vrstvou šifrování a na požádání ji lze do 30 dnů zcela smazat ze záznamů.
Prozatím je E-mail Protection v beta verzi, takže zájemci se musí registrovat prostřednictvím čekací listiny v nastavení mobilní aplikace DuckDuckGo. Podle odhadů firmy by zájemci měli dostat šanci e-mail s @duck.com vyzkoušet do pár týdnů od požádání. A dříve nebo později mají stávající uživatelé také získat možnost rozesílat klasické pozvánky svým známým.
Jednou z hlavních výhod služby je, že není nutné přecházet na novou e-mailovou schránku, k čemuž se podle průzkumu DuckDuckGo odhodlá málokdo. Když nechceme být sledováni, obvykle tak nasdílíme jiný e-mail, jenže korespondenci z něj si stejně přepošleme na náš osobní. Magazín The Verge nicméně připomíná i nevýhodu řešení od DuckDuckGo, a to nemožnost z adresy @duck.com zprávy přímo posílat. To lze až v odpovědi na e-maily, které do schránky dorazí.
Jedna adresa pro přeposílání do osobní schránky také neřeší další problém sdílení e-mailu se třetí stranou – ta ho může sdílet dále a člověku najednou začne chodit mnoho spamu. Na to se zaměřuje druhá část E-mail Protection, umožňující snadno vytvořit takzvanou postradatelnou adresu. Pokud na ni najednou začnou chodit zprávy, které si nepřejeme, jednoduše ji lze smazat.