Také e-maily nás mohou sledovat. Populární vyhledávač DuckDuckGo představil službu, která tomu umí zabránit
Pokud se dnes někdo sám nerozhodne aktivně využívat prostředky k ochraně své digitální anonymity, v zásadě to automaticky znamená vystavení se sledování na každém rohu. Možná v ještě větší míře totéž platí o bezplatných webových službách. Americká firma DuckDuckGo se ale už několik let snaží razit strategii, že internetové nástroje mohou být zadarmo a zároveň chránit soukromí uživatelů. Po vyhledávači teď přichází s vlastním e-mailem.
Nepůjde nicméně ani tak o klasickou e-mailovou schránku, jako spíš o službu pro odstraňování sledovacích prvků z elektronické pošty. Prvním krokem je přitom vůbec uvědomit si jejich existenci. Například newslettery nebo reklamní e-maily většinou obsahují tzv. trackovací pixely, které při otevření zprávy posílají na severy odesílatele různé typy dat. Základem je samozřejmě samotná informace o otevření, ale měří se také čas strávený v e-mailu, počet prokliknutí a podobně. To nejinvazivnější sledování může zahrnovat dokonce záznamy o poloze.
Pokud si uživatel nepřeje taková data sdílet, může nanejvýš přestat přijímat zprávy z daného zdroje. Anebo použije novinku od DuckDuckGo s všeříkajícím názvem E-mail Protection. Ta zahrnuje bezplatný e-mail s roztomilým přídomkem @duck.com, který lze bez obav použít kdekoliv, kde se chcete sledování s jistotou vyhnout. Veškerá korespondence, která na něj dorazí, se totiž očistí od trackovacích pixelů a následně přepošle do osobní schránky.
Jak firma zdůrazňuje na svém webu, DuckDuckGo při tomto procesu žádné e-maily neuchovává a zpracovává je bez uložení na disk. Jediné, co si nechává, je pochopitelně adresa, na niž korespondenci přeposílá. Zároveň dodává, že se k ní bez soudního příkazu nedostane žádná třetí strana. Adresa je přitom na serverech uložená s dvojitou vrstvou šifrování a na požádání ji lze do 30 dnů zcela smazat ze záznamů.
Prozatím je E-mail Protection v beta verzi, takže zájemci se musí registrovat prostřednictvím čekací listiny v nastavení mobilní aplikace DuckDuckGo. Podle odhadů firmy by zájemci měli dostat šanci e-mail s @duck.com vyzkoušet do pár týdnů od požádání. A dříve nebo později mají stávající uživatelé také získat možnost rozesílat klasické pozvánky svým známým.
Jednou z hlavních výhod služby je, že není nutné přecházet na novou e-mailovou schránku, k čemuž se podle průzkumu DuckDuckGo odhodlá málokdo. Když nechceme být sledováni, obvykle tak nasdílíme jiný e-mail, jenže korespondenci z něj si stejně přepošleme na náš osobní. Magazín The Verge nicméně připomíná i nevýhodu řešení od DuckDuckGo, a to nemožnost z adresy @duck.com zprávy přímo posílat. To lze až v odpovědi na e-maily, které do schránky dorazí.
Jedna adresa pro přeposílání do osobní schránky také neřeší další problém sdílení e-mailu se třetí stranou – ta ho může sdílet dále a člověku najednou začne chodit mnoho spamu. Na to se zaměřuje druhá část E-mail Protection, umožňující snadno vytvořit takzvanou postradatelnou adresu. Pokud na ni najednou začnou chodit zprávy, které si nepřejeme, jednoduše ji lze smazat.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsZvlášť zajímavou součástí samotného nástroje pro odstraňování trackerů je pak malá lišta, která se zobrazí v přeposlaném „očištěném“ e-mailu. Jednak informuje, že proces proběhl, lze ji ale také rozkliknout a zobrazit seznam všech odstraněných sledovacích prvků. Hned pod ním je pak tlačítko pro případné zrušení zmíněné použité (a potenciálně dočasné) e-mailové adresy.
Nástroje pro ochranu e-mailu už před časem začal představovat také Apple. Stávající iOS 14 má například funkci „Skrýt můj e-mail“, která je součástí „Přihlášení přes Apple“. Pokud ji v nějaké aplikaci využijeme k registraci či přihlašování, můžeme si nechat vytvořit náhodný, postradatelný e-mail, z něhož se budou zprávy automaticky přeposílat do naší osobní schránky. Blížící se iOS 15 pak tuto možnost v rámci iCloud+ rozšíří na všechny případy, kdy někomu chceme poskytnout kontakt.
Řešení DuckDuckGo má ale jednak výhodu v tom, že umožní si přehledně prohlédnout zablokované trackery, zároveň nabídne mnohem širší podporu platforem, takže ho budou moci používat i lidé s Androidem nebo Windows. Zatímco funkce Applu vyžaduje tradičně iOS a macOS, DuckDuckGo nemá mít problém s přechody mezi operačními systémy a bude fungovat vždy stejně. Další možnosti ochrany e-mailu popisuje blog organizace Electronic Frontier Foundation.
Možnost si vybrat, co sdílíme
Sběr dat nebo sledování na internetu automaticky neznamená něco špatného. Získané informace slouží k vytváření relevantnějších reklam či doporučování různých typů obsahu podle zájmů daného člověka. Někdy lze díky tomu najít zajímavé věci, které by nám jinak unikly. Problém nastává, když si nelze vybrat, co, s kým a v jaké míře chceme sdílet.
V případě základních metrik jako četnost otevření e-mailu se pro vydavatele newsletterů nebo jiných novinářských formátů může jednat o významnou informaci, na níž zčásti stojí jejich byznys. I kdybychom se však rozhodli E-mail Protection pro vybrané služby nepoužívat dlouhodobě, stále nám umožní si udělat přehled o tom, jaká data o nás daný odesílatel sbírá. Jak už jsme zmínili, jeden ze základních problémů soukromí na internetu je netransparentnost, kdo, kde a jak nás vlastně sleduje.
DuckDuckGo se to snaží změnit a díky tomu si získává stále větší pozornost. Hlavním nástrojem firmy je dnes vyhledávač, který o svých uživatelích nic neví. Ten doplňují rozšíření pro prohlížeč a mobilní aplikace blokující různé typy sledování na internetu, přičemž se DuckDuckGo zároveň snaží veřejnost vzdělávat o soukromí. Do budoucna chystá rovnou vlastní anonymní prohlížeč.